Wiosenne wypadanie włosów – mit czy rzeczywistość?

Chyba każda z nas marzy o pięknych i silnych włosach, aczkolwiek wiosenne wypadanie włosów często powoduje, że nasze cele się oddalają. Jak zatem zadbać o włosy wiosną?

Wiosenne przesilenie może negatywnie wpływać na stan włosów, które stają się osłabione, matowe czy też zaczynają obficie wypadać. Znacznie większa ilość włosów na szczotce rzeczywiście może budzić lęk i niepokój.

Zwiększona utrata włosów może wynikać ze zmiany pór roku, fazy rozwoju włosa, a także wskutek zaburzeń hormonalnych i deficytów żywieniowych.

Zastanówmy się najpierw jak rosną włosy.

Aktywna faza wzrostu włosów trwa od 2 do 8 lat oraz obejmuje aż 90% włosów na głowie. W fazie katagenowej czyli przejściowej włosy przestają rosnąć by przejść w kolejną fazę odpoczynku. Ten etap trwa do 6 tygodni. Faza egzogenna mieszków włosowych czyli uwalnianie włosów telogenowych zbiega się wraz z końcem fazy telogenowej i włosy wypadają. Jest to naturalny proces gubienia włosów, dlatego też u wielu osób obserwuje się wypadanie włosów wiosną.

Zastanawiałaś się ile włosów tracimy?

Każda z nas na głowie ma od 100 do 150 tys włosów. Codziennie tracimy ich od 50 do 150 sztuk. Dlatego utrata włosów w znacznie większych ilościach jest powodem do niepokoju. Nadmierne wypadanie włosów powinno nas skłonić do poszukiwania przyczyn. W pierwszej kolejności warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne, które pozwolą na wykrycie ewentualnych niedoborów. Niemniej istotną rolę odgrywa styl życia, jeśli zaniedbujesz regeneracje, odpoczynek i sen to Twoje włosy będą nadmiernie wypadać.

Wypadanie włosów na wiosnę

Wzmożone wypadanie włosów może być efektem przesilenia wiosennego. Dlaczego? Zmiana pór roku ma wpływ na kondycję włosów, ale dodatkowo również na stanie włosów. Po zimie możemy cierpieć na niedobory witamin oraz składników mineralnych, wskutek zmniejszonej ilości światła słonecznego oraz diety ubogiej w sezonowe produkty spożywcze.

Dodatkowo do przyczyn wypadania włosów na wiosnę można także zaliczyć noszenie czapki w zimie. Jest to ważne by nie doprowadzić do przemrożenia cebulek włosów. Sytuacja pogarsza się wtedy, gdy nakrycie głowy wykonane jest ze sztucznych materiałów nie pozwalających skórze głowy oddychać. Dodatkowo noszenie zbyt obcisłych czapek może powodować nadmierne przetłuszczanie włosów, co prowadzi często do łojotokowego zapalenia skóry.

Do przyczyny wypadania włosów na wiosnę zalicza się także błędna pielęgnacja włosów podczas zimy, jeśli zapominasz o stosowaniu intensywnie nawilżających masek, pobudzających wcierek a także preparatów ochronnych, których brak ma wpływ na osłabienie włosów. Przy odpowiedniej pielęgnacji włosów po 4-6 tygodniach sytuacja powinna się unormować.

Jeśli dokucza Ci wypadanie włosów na wiosnę rozważ konsultację z trychologiem bądź lekarzem dermatologiem.

Sezonowe wypadanie włosów na wiosnę

Wypadanie włosów może być powiązane z wiosennym przesileniem. Jesień oraz zima to intensywny czas dla organizmu. W tym czasie jesteśmy narażeni na infekcje, które mogą osłabić nasz organizm.

Profilaktyka wypadania włosów na wiosnę

Niestety nie istnieje jeden cudowny składnik, który hamuje wypadanie włosów. Należy wziąć pod uwagę wiele substancji, które mogą być pomocne w ograniczeniu nadmiernego wypadania włosów. By zadbać o pasma włosów, przede wszystkim należy przyjrzeć się aktualnemu stylowi życia, a w szczególności diecie. Warto zadbać o podaż świeżych owoców oraz warzyw, które mają kluczowy wpływ na zdrowie włosów.

W celu zmniejszenia wypadania włosów na wiosnę warto wprowadzić takie produkty jak kasze czyli bogactwo witamin oraz błonnika, brązowy ryż, orzechy jak i ryby.

Wprowadź też nienasycone kwasy tłuszczowe, które można dostarczyć z olejem lnianym, orzechami włoskimi. A dodatkowo kwasy te znajdują się w rybach morskich jak: halibut, łosoś, makrela, sardynki. Ich niedobór będzie zwiększał ryzyko sezonowego wypadania włosów.

Niemniej istotną rolę w kondycji włosów odgrywa witamina E, jest składnikiem olejów roślinnych, nasion oraz orzechów. Możesz ją znaleźć także w kiełkach, ciemnozielonych warzywach oraz gruboziarnistych produktach zbożowych.

Niski poziom substancji odżywczych w naszym organizmie niesie ze sobą szereg konsekwencji w tym również wypadanie włosów na wiosnę.

Kiedy cierpisz na osłabione włosy, sprawdź podstawowe badania laboratoryjne i udaj się do specjalisty w celu określenia planu działania.

Dlatego warto zadbać o zbilansowana dietę, indywidualną suplementację oraz pielęgnację włosów, które w połączeniu korzystnie poprawią strukturę włosów, a także pozwolą wzmocnić włosy.

Należy wystrzegać się rygorystycznych diet niskokalorycznych, które często skutkują niedoborami witamin jak i składników mineralnych, które pełnią fundamentalną rolę w prawidłowej kondycji włosów.

Wypadanie włosów na wiosnę a pielęgnacja włosów

Pielęgnacja włosów oraz skóry głowy powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb, a dodatkowo należy uwzględnić pogodę oraz nawyki. Warto obserwować włosy, gdyż ich kondycja może zmieniać się w ciągu całego roku. Nie można zapominać o skórze głowy, gdyż to od niej zależy czy nowe włosy będą wyrastać oraz ich kondycja. Powinnyśmy zdawać sobie sprawę, że każda z nas powinna wprowadzić peeling na skórę głowy.

W codziennej pielęgnacji włosów istotne jest delikatne oczyszczanie, gdyż nagromadzony łój w sposób bezpośredni przyczynia się do wypadania włosów oraz negatywnie wpływ na porost włosów.

Olejowanie

W sytuacji, kiedy cierpisz na sezonowe wypadanie włosów, wprowadź do pielęgnacji olejowanie włosów. Jeśli do tej pory zwlekałaś z tym rytuałem, czas by to zmienić. Systematyczne wykonywanie tego zabiegu nadaje blask oraz przyspiesza ich wzrost, a dodatkowo wpływa na wzmocnienie włosów, co sprzyja produkcji nowych włosów.

Masaż skóry głowy

Kiedy borykasz się z wypadaniem włosów zadbaj o masaż skóry głowy. Możesz wykonywać go palcami lub specjalną szczotką, co pozwoli Ci pobudzić mikrokrążenie, tym samym wzmocnić mieszki włosowe oraz w perspektywie czasu możesz zaobserwować, że włosy przestają wypadać.

Kosmetyki wzmacniające włosy

Kiedy chcesz wzmocnić włosy poza klasyczną pielęgnacją w postaci szamponów oraz odżywek, pomocne będą kuracje w postaci ampułek, toników do wcierania w skórę głowy. Stanowią one bogactwo substancji czynnych w w skoncentrowanej postaci. Ich głównym założeniem powinno być wzmocnienie jak również pobudzenie wzrostu nowych włosów, co sprawi, że twoje włosy przestaną wypadać. Szukaj w produktach takich składników jak wyciągi roślinne, ekstrakt ze skrzypu czy pokrzywy.

Stylizacja włosów

Kiedy obserwujesz wzmożoną utratę włosów zastanawiasz się czy stylizować włosy czy nie? Ze względu na stres przed ich kolejną utratą odpuszczasz ich modelowanie? Kiedy masz długie włosy, które przez nadmierne wypadanie włosów na wiosnę straciły na objętości, skróć je. Dzięki temu łatwiej będzie Ci je pielęgnować, stylizować oraz zyskają na objętości.

Aczkolwiek staraj się nie suszyć i prowadzić stylizacji na szczotce zaraz po umyciu, kiedy włosy są jeszcze wilgotne. Podsusz je i w końcowym etapie ułóż na okrągłej szczotce.

Z problemem wypadania włosów, boryka się wiele kobiet, dlatego nie należy go bagatelizować, gdyż wypadaniu włosów często towarzyszy niedoborów witamin, które warto uzupełniać poprzez zbilansowaną i odżywczą dietę oraz suplementację skrojoną pod indywidualne potrzeby każdej z nas.

Jeśli chcesz wesprzeć kondycję włosów, włącz do swojej pielęgnacji produkt MUDII.

Puryfying Peeling MUDII – jest to enzymatyczny peeling do skóry głowy. Jego celem jest oczyszczanie skóry głowy, dzięki czemu cebulki są dotlenione co wspomaga wzrost włosów.

Sezonowe wypadanie włosów, może nasilać się szczególnie wiosną. Jest to czas osłabienia ludzkiego organizmu. Na okresowe wypadanie włosów na wiosnę ma wpływ także niewłaściwa pielęgnacja włosów, niedostateczna podaż witamin i składników mineralnych. Aczkolwiek jeśli cierpisz na nadmierne wypadanie włosów wiosną udaj się do specjalisty by zatrzymać ten etap.