Uczulenie na szampon do włosów – objawy i jak sobie z nimi radzić?

Szampon to podstawowy kosmetyk w codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Częsty kontakt z daną formułą może powodować reakcje alergiczne. Zwłaszcza jeśli nie przykładamy zbyt dużej uwagi do składu. Wówczas konieczna jest zmiana szamponu i dobranie kosmetyku o lepszym składzie. Jak rozpoznać objawy alergii i jak sobie z nimi radzić?

Uczulenie na szampon do włosów

Po użyciu szamponu odczuwasz pieczenie, świąd lub widzisz, że skóra Twojej głowy stała się zaczerwieniona? To prawdopodobnie reakcja alergiczna. Światowa Organizacja Zdrowia WHO zalicza alergię do chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Faktycznie, dotyka ona coraz większej ilości osób. Zanieczyszczenia, dodatki w pożywieniu czy chemiczne substancje zapachowe obecne w kosmetykach mogą prowadzić do spadku odporności bariery skórnej oraz większej podatności na podrażniania i stany zapalne. Jakie substancje w szamponach najczęściej powodują uczulenie i co zrobić jeśli alergia się pojawi?

Uczulenie na szampon do włosów – jakie objawy

Objawy reakcji alergicznych na szampon można zaobserwować w miejscach, na które substancja została zaaplikowana. Jest to przede wszystkim skóra głowy oraz okolice twarzy. Alergia na kosmetyk do mycia włosów może dawać takie objawy jak: uporczywy świąd skóry, zaczerwienienie, wysypka, wypryski, złuszczanie naskórka, pęcherze, zgrubienia oraz obrzęk skóry głowy, twarzy, szyi czy okolic oczu. Reakcji alergicznej może towarzyszyć przesuszenie skóry głowy oraz pogorszenie kondycji włosów, które stają się matowe, łamliwe i szorstkie. Zmiany skórne mogą mieć charakter podrażnienia lub choroby. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • Alergiczny wyprysk kontaktowy – alergiczne kontaktowe zapalenie skóry pojawia się zazwyczaj po kilku dniach od kontaktu z substancją uczulającą. Wyprysk alergiczny objawia się zaczerwienieniem i wysypką. Często towarzyszy mu wzmożone przesuszanie i wypadanie włosów.
  • Łojotokowy stan zapalny skórny – przy tej chorobie dochodzi do zaburzenia przepuszczalności bariery naskórkowej. Charakterystycznym objawem jest łupież, któremu towarzyszy stan zapalny i uczucie świądu.
  • Atopowe zapalenie skóry wrażliwej – to choroba uwarunkowana genetycznie. W jej profilaktyce ogromne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja skóry. Nawet słabe alergeny mogą powodować intensywne reakcje alergiczne naskórka.

O tym, czy u danej osoby wystąpią objawy uczulenia, decyduje wiele czynników. Nie bez znaczenia jest czas i częstotliwość stosowania kosmetyków, które powodują reakcję alergiczną. Ważna jest także kondycja skóry, na którą został zaaplikowany dany kosmetyk.

Uczulające składniki kosmetyków

Jakie składniki kosmetyków są najczęściej przyczyną alergii? O to lista potencjalnie uczulających substancji, na które warto zwrócić uwagę, wybierając szampon!

  • SLS i SLES – pod tymi skrótami kryją się środki powierzchniowo czynne Sodium laureth sulfate i Sodium laurel sulfate. Są one stosowane w większości kosmetyków myjących, w tym w szamponach. Są to silne detergenty o działaniu wysuszającym. Mogą także powodować podrażnienia skóry głowy i oczu.
  • Naturalne olejki eteryczne – również naturalne substancje mogą powodować reakcje alergiczne. Wśród potencjalnych alergenów znajdują się m.in. cynamon, lawenda, olej kokosowy czy wosk pszczeli. Do substancji potencjalnie uczulających zaliczane są także niektóre oleje mineralne, m.in. parafina i jej pochodne.
  • Środki konserwujące – w kosmetykach do pielęgnacji włosów są obecne dla czystości mikrobiologicznej produktu. W nadmiarze mogą wywoływać reakcję alergiczną oraz niekorzystnie wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu. Wśród najczęściej stosowanych znajdują się parabeny, formaldehyd i mocznik.
  • Alkohole – kosmetyki zawierające alkohol również mogą powodować podrażnienia. Nie oznacza to, że wszystkie alkohole obecne w składzie szamponu mają szkodliwe działanie. Należy się jednak wystrzegać tych o szczególnie silnym działaniu ściągającym jak Alcohol Denat, Benzyl Alhol czy Ethanol Alcohol. Dotyczy to jednak tylko szamponów do włosów. Obecność wyżej wymienionych substancji np. we wcierkach do włosów może mieć już zupełnie inne działanie.

     

Co zrobić, gdy zauważyłaś u siebie alergię?

Jeśli wprowadziłaś do pielęgnacji nowy preparat, a na skórze głowy lub na skórze całego ciała pojawiły się niepokojące objawy to sygnał, że któryś ze składników prawdopodobnie Cię uczula.

W przypadku lżejszych objawów należy po prostu zaprzestać stosowanie kosmetyków i dać skórze odpocząć. W sytuacji, gdy alergia na kosmetyki objawia się w silniejszy sposób, a dolegliwości nie przechodzą mimo odstawienia szamponu, warto skonsultować się z dermatologiem. Być może konieczne będzie zastosowanie preparatów aptecznych lub terapia farmakologiczna.

Bezpiecznym sposobem na uniknięcie alergii jest stosowanie sprawdzonych kosmetyków. W codziennej pielęgnacji stosuj delikatne szampony do włosów. Jeśli masz skórę wrażliwą, idealnie sprawdzą się kosmetyki naturalne pozbawione substancji zapachowych. Unikaj także parabenów, SLS i SLES.