Trychologia w praktyce: jakie badania zleca trycholog i dlaczego?

Piękne oraz zadbane włosy są atrybutem urody. Ponadto stanowią ozdobę każdej kobiety, dlatego też warto o nie właściwie dbać. By na co dzień prezentowały się zjawiskowo chodzimy do fryzjera, który zmienia ich kolor czy fryzurę. W sytuacji, kiedy obserwujesz pogorszoną ich kondycję, jak wzmożone przetłuszczanie czy nadmierne wypadanie włosów, warto udać się do specjalisty jakim jest trycholog.

Codziennie każdej z nas wypada około 100 włosów, co jest normalnym i fizjologicznym zjawiskiem. Każdy włos ma swój cykl życia. W sytuacji, kiedy obserwujesz na swojej szczotce znacznie więcej niż zazwyczaj, warto się tej sytuacji przyjrzeć.

Wśród najczęstszych przyczyn wypadania włosów jest niewłaściwa dieta oraz stres. Jeśli żyjesz w ciągłym biegu i napięciu, będzie miało to wpływ na Twój organizm w szczególności na stan włosów.

Kim jest właściwie trycholog?

Trycholog jest specjalistą, który zajmuje się problemami skórnymi owłosionej skóry głowy oraz włosami. Trycholog ma na celu wykonać precyzyjną analizę kondycji skóry głowy, cebulki włosa, a także schorzeń powiązanych ze skórą głowy. Przede wszystkim ustalić przyczyny wypadania włosów oraz dobrać właściwe sposoby pielęgnacji włosów. Wiele osób boryka się z takimi schorzeniami skóry głowy jak łupież czy łuszczyca.

Kiedy warto udać się do trychologa?

Kiedy korzystałaś z preparatów kosmetycznych, domowych sposobów i nadal masz problem z kondycją włosów lub skóry głowy, czas pomyśleć o wizycie u trychologa.

Trycholog jest w stanie pomóc w takich przypadkach jak:

łysienie androgenowe,

łupież,

łojotok,

wypadanie włosów,

swędzenie skóry głowy,

nadmierne przesuszenie skóry głowy,

łuszczyca.

Kiedy obserwujesz u siebie takie objawy, udaj się na konsultację trychologiczną. Nie czekaj, aż choroba całkowicie się rozwinie, sprawdź dostępność specjalistów i działaj!

Jak przygotować się do wizyty u trychologa?

Wiele z nas zadaje sobie pytani czy trzeba się przygotować przed pierwszą wizytą w gabinecie trychologicznym. Umyć włosy czy też nie?

Oto najważniejsze wskazówki jak przygotować się na pierwszą wizytę u trychologa, by znaleźć przyczynę problemu.

  1. Nie myj głowy co najmniej 24h przed wizytą. Pozwoli trychologowi ocenę stopnia pracy gruczołów łojowych oraz ocenę stopnia keratynizacji naskórka.
  2. Nie używaj środków do stylizacji takich jak pianki, lakiery, pasty czy żele na skórę głowy.
  3. Przed badaniem trichoskopowym nie powinno się wykonywać intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych jak farbowanie włosów czy trwała ondulacja. Takie działania pomogą w uzyskaniu rzeczywistego obrazu stanu skóry głowy. Pozostałości po farbowaniu na skórze głowy, które często utrzymują się jeszcze przez kilka, zaburzają obraz.
  4. Zabierz ze sobą wyniki badań krwi, jeśli robiłaś w ostatnim czasie.

Jak przebiega wizyta u trychologa?

Podczas pierwszej wizyty u trychologa będzie zebrany dokładny wywiad zdrowotny. Przed wizytą zastanów się nad podstawowym pytaniem specjalisty, a mianowicie z jakim problemem przychodzisz, a także jak długo już trwa. Ponadto zostaną poruszone kwestie zdrowotne jak również dotyczące aktualnego stylu odżywiania. Niedobór witamin oraz pierwiastków ma negatywne oddziaływanie na stan włosów, ponieważ osłabia ich kondycję jak również zwiększa utratę włosów. Na pierwszej wizycie u trychologa poza badaniem skóry głowy i włosów, istotne jest zebranie dokładnego wywiadu dotyczącego stylu życia, zdrowia jak i aktualnej pielęgnacji.

Jakie badania może zlecić trycholog?

Punktem wyjścia jest zwrócenie uwagi na podstawową morfologię z rozmazem. Zmienione parametry mogą wskazywać na problemy z gospodarką żelazem czy też niedoborami witamin z grupy B jak kwas foliowy czy witamina B12. Ponadto trycholog może zalecić wykonanie badania żelaza oraz ferrytyny, które dość często stanowią przyczynę u osób borykających się z nadmiernym wypadaniem włosów.

Kolejnym ważnym aspektem jest tarczyca. Warto co jakiś czas wykonać panel tarczycowy, który obejmuje poziom TSH oraz wolnych hormonów. A dodatkowo w niejasnych sytuacjach trycholog może rekomendować konsultację z endokrynologiem.

Ponadto w niektórych sytuacjach może poprosić się o wykonanie badań hormonów płciowych. W różnicowaniu łysienia androgenowego warto oznaczyć stężenie aktywnej formy testosteronu (DHT), dihydroepianotestosteronu (DHEA), a także estrogenów.

Kolejnym ważnym aspektem jest stres, który stanowi nieodłączny element naszego codziennego życia. Czynnik ten ma wpływ na poziom kortyzolu, który dość często oscyluje w górnych granicach i powoduje wiele problemów w tym także wzmożone wypadanie włosów. W sytuacji, kiedy odchylenia tego parametru od normy są znaczące, należy rozszerzyć diagnostykę.

Jak wygląda badanie skóry głowy?

Diagnozowanie polega na obserwowaniu skóry głowy i włosów w 200-krotnym powiększeniu. Dokładny obraz pozawala na ocenę kondycji włosów, stanu skóry głowy oraz cebulek włosowych.

Trichoskopia jest bezinwazyjna oraz bezbolesna, pozwala na ocenę kondycji włosów. Wszystkie dane zbiera kamera, która badana stan skóry głowy i włosów w okolicy czołowej, potylicznej i skroniowej. W tym badaniu oceniane są łodygi włosa, ujścia mieszków włosowych jak i mieszki włosowe oraz otaczająca je skóra.

Jakie efekty przynosi badanie skóry głowy i włosów?

Omawiana metoda pozwala na diagnozowanie wszystkich typów łysienia w tym także łysienie androgenowe oraz przewlekłego łysienia telogenowego, a dodatkowo chorób skóry głowy. Badanie trichoskopowe stanowi podstawowe narzędzie pozwalające monitorować postępy w terapii wypadania włosów.

Podsumowując, jeśli borykasz się z problemem skóry głowy bądź włosów, udaj się do trychologa, w celu określenia przyczyny zaistniałej sytuacji oraz wdrożenia odpowiedniego działania terapeutycznego.