Trwała ondulacja: Czy warto? Plusy i minusy tej popularnej metody

Trwała ondulacja, czyli zabieg trwałego kręcenia włosów, był prawdziwym hitem lat 80. Współcześnie wraca do łask, ale wiele osób, wciąż kojarzy go z osłabionymi i zniszczonymi pasmami. Czy słusznie? Przedstawiamy plusy i minusy popularnej metody stylizacji.

Na czym polega trwała ondulacja włosów?

Trwała ondulacja włosów to zabieg fryzjerski polegający na uzyskaniu trwałego skrętu. W zależności od preferencji można w ten sposób wzbogacić fryzurę o grube loki, delikatne fale lub gęste sprężynki. Efekt ten uzyskuje się poprzez zmianę w budowie włosa, tak aby wpłynąć na jego kształt. Zabieg wykonuje się w gabinecie fryzjerskim lub w domu za pomocą stylizacji wałkami i specjalnych preparatów ondulacyjnych i utrwalających.

Pierwszą odmianę trwałej ondulacji na gorąco wprowadziła firma Schwarzkopf. W 1946 roku pojawiła się metoda stylizacji na zimno. Szczytowy okres tzw. trwałej to lata 80 i popularność zmierzwionych „baranków” i bujnych loków. Ze względu na liczne niedoskonałości techniczne obu metod oraz brak specjalistycznych preparatów, efekt spektakularnych skrętów często uzyskiwano za cenę zdrowia i dobrej kondycji włosów. Włosy po trwałej ondulacji stawały się cienkie, wysuszone i po prostu zniszczone.

Współcześnie wiele kobiet przekonało się, że nowoczesna trwała ondulacja jest znacznie bezpieczniejsza, niż metody wykorzystywane w latach 80 i 90, a jej efekt prezentuje się znacznie bardziej naturalnie. Prawidłowo wykonany zabieg i odpowiednia pielęgnacja włosów po trwałej ondulacji pozwala nie tylko uniknąć zniszczenia i puszenia się włosów, ale także sprawia, że fryzura staje się gładka, lśniąca i bardziej błyszcząca.

Jakie efekty daje trwała ondulacja?

Po zabiegu trwałej ondulacji zyskujemy:

 • kręcone włosy: imponujące loki lub delikatne fale w zależności od grubości zastosowanych wałków,
 • wygodę: brak problemów z codzienną stylizacją i czesaniem włosów,
 • większą objętość: fryzura staje się optycznie gęstsza,
 • brak konieczności używania wałków lub lokówki na co dzień.

Jak długo efekty zabiegu utrzymują się na włosach?

Zarówno w przypadku włosów kręconych, jak i prostych fale lub loki powinny utrzymywać się przez kilka miesięcy, co nie dotyczy odrostów. Na trwałość i efekt zabiegu ma wpływ kondycja włosów, ich długość oraz zastosowana metoda ondulacji. Aby cieszyć się stylizacją, jak najdłużej, warto odpowiednio pielęgnować włosy poprzez wzmocnienie i nawilżenie.

Rodzaje trwałej ondulacji pasm

Specjaliści mogą wykonać różne rodzaje trwałej ondulacji, dzięki czemu zabieg jest zawsze dobierany pod typ i strukturę włosa. Jakie są rodzaje trwałej ondulacji?

 • Ondulacja trwała dwufazowa – stosowana na zdrowych włosach w szczególności kręconych lub poddawanych w przeszłości zabiegowi trwałej ondulacji. Polega na użyciu dwóch preparatów. Zadaniem pierwszego z nich jest wzmocnienie dotychczasowego efektu. Drugi nadaje włosom mocniejszy skręt i zmienia strukturę włosów przy nasadzie.
 • Trwała ondulacja zasadowa – najmocniejsza metoda dedykowana właścicielkom grubych i zdrowych włosów. Jej efekty utrzymują się nawet przez rok.
 • Ondulacja trwała ziołowa – do zabiegu wykorzystywane są naturalne ekstrakty roślinne, które oddziałują na strukturę włosów, a równocześnie zapewniają im pielęgnację i nawilżenie.
 • Trwała ondulacja kwaśna – to najdelikatniejszy wariant zabiegu. Efekty trwałej ondulacji utrzymują się przez kilka miesięcy. Jednocześnie zabieg jest łagodny dla włosów. Ten typ stylizacji polecany przy cienkich włosach oraz w przypadku włosów zmęczonych koloryzacją.

Wady i zalety trwałej ondulacji włosów

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, zabieg trwałej ondulacji włosów nadal budzi dużo kontrowersji. Chociaż ten typ stylizacji jest znacznie bezpieczniejszy i łagodny niż w przeszłości, zabieg wciąż odznacza się relatywnie długą listą wad. Czy równoważą one korzyści? Niekoniecznie, z pewnością jednak przed podjęciem decyzji o trwałej ondulacji, warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Wady trwałej ondulacji włosów:

 • konieczność powtarzania zabiegu lub stylizacji odrostów – proste odrosty w połączeniu z burzą loków wyglądają nienaturalnie,
 • zniszczone i przesuszone włosy – nieumiejętnie przeprowadzony zabieg może zniszczyć włosy i sprawić, że fryzura stanie się łamliwa,
 • krótkotrwały efekt w przypadku grubych pasm, które są mniej podatne na stylizację i zmianę struktury,
 • przeciwskazania do wykonania zabiegu po koloryzacji,
 • przeciwskazania dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Zalety trwałej ondulacji włosów:

 • loki lub fale o naturalnym wyglądzie,
 • zwiększenie objętości fryzury – polecane w przypadku cienkich włosów,
 • metody dopasowane do każdego rodzaju włosów,
 • długotrwały efekt zabiegu – oszałamiający look nawet przez kilka miesięcy,
 • wygoda – eliminuje konieczność układania włosów na co dzień,
 • zdrowy wygląd i dobra kondycja włosów – mimo inwazyjności zabiegu trwałej ondulacji, może on przyczynić się do wzmocnienia i odżywienia fryzury. Ważny jest odpowiedni dobór metody i doświadczenie.
 • radykalna metamorfoza.