Suplementy wspomagające porost włosów – co warto wiedzieć?
Każda kobieta marzy o pięknych włosach. Zadbane i mocne włosy to jeden z kluczowych czynników, które mają wpływ na samopoczucie oraz pewność siebie. Co robić kiedy obserwujesz nadmierne wypadanie włosów?
Jakie tabletki na porost włosów? Przeczytaj poniższy tekst, a rozwieje on Twoje wątpliwości.
Stan włosów – co może powiedzieć?
Stan naszych włosów wiele mówi o kondycji naszego całego organizmu. Nieprawidłowa dieta, błędy w codziennej pielęgnacji, stres, zaburzenia hormonalne, a także liczne choroby niekorzystnie wpływają na odżywienie włosów oraz ich kondycję i wygląd. Co więcej, częste poddawanie włosów działaniu wysokiej temperatury, stosowanie silnych i drażniących kosmetyków czy częste farbowanie włosów może powodować uszkodzenia w strukturze włosów, przez co staja się matowe, łamliwe i skłonne do nadmiernego wypadania.
Warto podkreślić, że problemy dotyczące włosów, dotykają znacznie częściej płeć żeńską. Wynika to z wahań gospodarki hormonalnej np. po ciąży czy w okresie okołomenopauzalnym. Zachodzące zmiany dość często odbijają się na kondycji włosów, prowadząc do wzmożonego ich wypadania.
Dlaczego włosy wypadają?
Przerzedzenie włosów bądź dziedziczne łysienie stanowi jedną z głównych przyczyn wypadania włosów. Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate to choroba o podłożu autoimmunologicznym to kolejny przykład czynnika, wzmagającego wypadanie włosów.
Osłabienie kondycji włosów może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Wzmożona utrata włosów może nastąpić także po długotrwałej chorobie, wysokiej gorączce.
Warto podkreślić, że stres oraz traumatyczne wydarzenia życiowe również nasilają utratę włosów. Podobnie jak restrykcyjna dieta uboga w składniki odżywcze oraz znaczna utrata masy ciała, może także wpływać na wzmożone wypadanie włosów.
Inne nietypowe przyczyny wypadania włosów:
gwałtowne rozczesywanie oraz szarpanie szczotką w szczególności mokrych włosów,
intensywne pocieranie skóry oraz włosów ręcznikiem,
notoryczne przesuszanie skóry głowy, poprzez korzystanie z szamponów zawierających SLS i SLES,
częste upinanie włosów cienkimi gumkami i wsuwkami, które łamią włosy oraz mogą powodować wyrywanie całych pasm włosów.
Witaminy na włosy – jakie wybrać?
Powinnyśmy wiedzieć, że nawet najlepsze suplementy diety nie zastąpią odpowiednich nawyków żywieniowych, kluczowych dla zdrowia i samopoczucia.
Odpowiednio zbilansowana dieta dostarczająca kluczowych witamin, minerałów, zapewni włosom zdrowy wygląd. Oto jakie najważniejsze substancje należy wziąć pod uwagę:
żelazo,
selen,
cynk,
krzem,
witaminy z grupy B,
witamina D,
aminokwasy siarkowe.
Witaminy z grupy B
Witaminy grupy B w największym stopniu mają wpływ na odżywienie naszych włosów. Do nich zalicza się: biotyna, ryboflawina, kwas pantotenowy oraz foliany.
Biotyna – to najbardziej popularna witamina, którą wdrażamy w sytuacji pogorszenia kondycji włosów. Określana jest jako witamina h. Jej niedobory nie są tak powszechne, aczkolwiek wykazuje korzystny wpływ na stan włosów, skóry oraz paznokci.
Warto pamiętać, że suplementacja witaminy H może fałszować wyniki wielu badań laboratoryjnych. W szczególności dotyczy to badań hormonów tarczycy oraz witaminy D. Tym samym przed planowanymi badaniami, należy odstawić jej podaż.
Ryboflawina oraz kwas foliowy także wpływają na odżywienie włosów. Niedobór witamin na skutek rygorystycznej diety może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Tym samym włosy stają się łamliwe oraz osłabione.
Kwas pantotenowy ma na celu wzmocnienie włosów oraz pobudzenie ich do wzrostu.
Witaminy A i E
Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane przez niedobór witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Witamina C
Jej optymalny poziom jest kluczowy do wchłaniania żelaza, gdyż deficyt tej witaminy obniża jego przyswajalność. Witamina C jest silnym antyoksydantem, ma swój udział w redukcji stresu oksydacyjnego w ludzkim ciele.
Cynk
Jest to śladowy pierwiastek wspierający tworzenie keratyny, kluczowego składnika budulcowego włosów i paznokci. Deficyt cynku może sprzyjać wypadaniu włosów.
Żelazo
Deficyt żelaza występuje najczęściej u kobiet zmagających się z wypadaniem włosów. Jego markerem jest deficyt ferrytyny czyli magazynu żelaza. Mieszki włosowe stanowią jeden z kluczowych magazynów ferrytyny. Co więcej, żelazo jest niezbędne do konwersji zmagazynowanego hormonu tarczycy T3 do formy aktywnej T4, tym samym ma wpływ na prawidłowe jej funkcjonowanie.
Selen
Należy do śladowych pierwiastków, bierze udział w syntezie wielu białek oraz jest kofaktorem enzymu zaangażowanego w przemiany glutationu – kluczowego antyoksydantu ludzkiego organizmu.
Kosmetyki na wypadanie włosów
Jeśli obserwujesz nadmierne wypadanie włosów , poza zbilansowaną dietą zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry głowy oraz włosów.
Regularne złuszczanie skóry głowy a wzrost włosów?
Tak, Twoja skóra głowy podobnie jak skóra twarzy potrzebuje regularnego oczyszczania i złuszczania, by mogła funkcjonować w prawidłowy sposób. Szczególnie istotne jest wprowadzenie regularnego peelingu skóry głowy, który sprzyja regeneracji oraz reguluje naturalne procesy złuszczania naskórka.
Wcierka na wypadające włosy – jaką wybrać?
Wcierki jest to rodzaj kosmetyków, które nakładamy bezpośrednio na skórę głowy, a dodatkowo dzięki dokładnemu wmasowaniu pobudzasz ukrwienie i stymulujesz skórę głowy do pracy. Tym samym mieszki włosowe otrzymują większą ilość składników odżywczych do wzrostu.
Wśród składników wspomagających wzrost włosów oraz poprawiających kondycje skóry zalicza się:
- wyciąg z łopianu,
- wyciąg z chrzanu,
- ekstrakt z bazylii.
Dla zdrowego wyglądu włosów poza zbilansowaną dietę należy zadbać o odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji.
Jeśli chcesz mieć zdrowe włosy możesz wprowadzić wysokiej jakości suplement diety. Takie produkty warto wprowadzać w sytuacji, kiedy obserwujesz nadmierne wypadanie włosów, bądź pogorszenie ich ogólnej kondycji. Mogą one dostarczyć niezbędne składniki odżywcze, których nie dostarczasz z codzienną dietą. Jak wybrać preparaty wzmacniające włosy oraz powodujące szybki porost włosów?
Przede wszystkim sprawdzaj dokładny skład produktu. Zwróć uwagę na składniki odżywcze, takie jak witaminy na wypadanie włosów (biotyna, witamina D, kwas pantotenowy) oraz minerały jak cynk czy żelazo.
Purifying Peeling MUDII – działa na trzech poziomach: złuszcza, nawilża i odżywia. Równoważy pH, mikrobiom i mykobiom skóry głowy, a także wzmacnia barierę hydrolipidową. Co więcej usuwa nadmiar naskórka, sebum i zanieczyszczeń, tym samym poprawia mikrokrążenie, wzmacniając i dotleniając cebulki włosa. Jeśli chcesz przyśpieszyć porost włosów, wprowadź peeling do regularnej pielęgnacji.
Podsumowując: wypadanie włosów to problem wielu z nas, dlatego należy wieloaspektowo dbać o kondycję włosów. Niedobory składników odżywczych