Rozpoznaj problem: jak wyglądają i co powoduje rozdwojone końcówki?

Wiele z nas kobiet marzy o pięknych i zdrowych włosach, aczkolwiek nie zawsze jest to możliwe. Większość z nas boryka się z cienkimi oraz delikatnymi włosami. Dodatkowo nieobojętne dla nas są też rozdwojone końcówki włosów. Jak je rozpoznać oraz jak z tym sobie radzić?

Czym są rozdwojone końcówki włosów?

Rozdwojone końcówki, czyli włosy które zostały naturalnie rozdwojone na końcach z powodu ich uszkodzenia. Aczkolwiek pamiętaj, że rozdwojone włosy mogą pojawić się także na całej długości włosów, a nie tylko na ich końcach. Zniszczone końcówki włosów wykazują negatywny wpływ na wygląd Twoich włosów.

Jakie są przyczyny rozdwojonych końcówek?

Zastanawiasz się dlaczego włosy się rozdwajają? Jest to efekt rozchylania się łusek włosa, który przede wszystkim wynika z mechanicznego uszkodzenia wskutek stosowania zbyt silnych detergentów do mycia, stylizacją przy użyciu wysokich temperatur bez odpowiedniej ochrony włosa, a także brakiem odpowiedniego nawilżenia oraz odpowiedniej ilości lipidów.

Wiesz, że włos jest zbudowany z białka czyli keratyny, a jego warstwę zewnętrzną stanowią łuski włosa. W sytuacji, kiedy są odpowiednio domknięte, powierzchnia włosa jest gładka, a składki nie wypłukują się.

Jak wyglądają rozdwojone końcówki włosów?

Tradycyjny podział rozdwajających się końcówek to:

tradycyjny podział: rozdwojone końcówki, które są zakończone rozwidleniem to jeden z głównych odmian problemy jakim są rozdwojone końcówki. Jeśli na tym etapie zauważysz u siebie takie zmiany, pamiętaj, że nie jest za późno, by naprawić tą sytuację.

drzewo: rozdwojone końcówki w układzie drzewa bądź gałęzi zazwyczaj wskazują, iż jedna strona włókna jest bardziej uszkodzona niż druga. To sygnał dla Ciebie iż sytuacja jest poważna i wymaga reakcji do działania.

pętelka: czasami u osób z kręconymi włosami zdarza sę, że na pojedynczych kosmykach tworzą się małe supełki. To skutek plątania się włosów oraz może powodować ich łamanie.

Sposoby na rozdwojone końcówki włosów

Jeśli twoim problemem są rozwajające się końcówki włosów włącz do codziennej pielęgnacji preparaty z lipidami jak olejki, roślinne masła. Jeśli na powierzchnię włosa nałożysz produkt z emolientem, pozostanie ona elastyczna i gładka. Tym samym bardziej odporna na uszkodzenia wynikające z szarpania włosów podczas stylizacji jak i czesania. Olejki możesz stosować dodając je do maski czy także odżywki oraz nakładając po spłukaniu szamponu. Innym rozwiązaniem jest olejowanie włosów.

Olejowanie włosów

W sytuacji, kiedy twoje włosy są permanentnie przesuszone, wykazują tendencję do rozdwajania się końcówki włosów, warto zastosować zabieg olejowania włosów.

Czy rozdwojone końcówki włosów trzeba ściąć?

Pamiętaj, że rozdwojone końcówki są całkowicie normalnym zjawiskiem, ale fakt ten nie oznacza, że trzeba tą sytuację ignorować. Rozdwojone końcówki jak i włosy na całej długości stanowią sygnał, że potrzebują pomocy by wrócić do normalnego stanu. W sytuacji, kiedy obserwujesz zniszczone końce, zdecyduj się na podcięcie końcówek włosów.

Czy rozdwojone końcówki uda się naprawić?

To pytanie pada dość często, ale odpowiedź niestety brzmi NIE. Nie da się naprawić, gdyż w sytuacji, kiedy masz już zniszczone końcówki lub rozdwojone, niestety nie ma sposobu by poza ich skróceniem się pozbyć. Dlatego też skup się na profilaktyce. Jak? Dobra odżywka do włosów suchych, idealnie nawilża włosy na całej długości.

Oto najważniejsze wskazówki na rozdwojone końcówki włosów

Wiesz już, że stosowanie dobrej odżywki do włosów na rozdwojone końcówki, a także wprowadzanie małych zmian w sposobie pielęgnacji włosów może przynieść wiele korzyści. O czym zatem warto pamiętać?

Zmień sposób osuszania włosów ręcznikiem

Pamiętaj by zachować zdrowe włosy oraz zapobiec ich łamaniu, unikaj agresywnego wycierania ich ręcznikiem. Rozważ wprowadzenie bambusowego ręcznika do włosów, by suche włosy wyglądały lepiej, tym samym zadbasz o kondycję włosów.

Wprowadź kurację proteinową

Możesz wprowadzić kurację proteinową, gdyż jest to świetny sposób na naprawę łamliwych i suchych włosów.

Zmień szampon i odżywkę

Jak już zostało wspomniane, kiedy obserwujesz zniszczone końcówki włosów, zmień formułę produktów na nawilżający szampon jak i odżywkę. Dlatego wprowadź do mycia włosów szampon MUDII

Zmień poduszkę

Jeśli masz rozdwojone końcówki włosy zastanów się nad zmianą swojej poduszki. Niskiej jakości bawełniane poduszki mogą uszkadzać włosy podczas snu, dlatego warto kupić poszewkę bambusową by cieszyć się miękkimi oraz jedwabistymi włosami.

Stylizacja na oczyszczonych włosach

Jeśli chcesz używać urządzeń do stylizacji włosów przy użyciu wysokiej temperatury, zadbaj by Twoje włosy były czyste i suche. Kiedy podczas układania włosów na ich powierzchni pozostają resztki odżywki bądź wody, możesz doprowadzić do ich uszkodzenia. Nie zapominaj o użyciu preparatu termoochronnego, który powinien być zawsze użyty przed korzystaniem z gorących narzędzi.

Nawilżanie końcówek włosów

Jeśli chcesz uniknąć rozdwojonych końcówek dbaj o ich nawilżenie. łatwym sposobem jest używanie olejku do włosów, który odmieni twoje zniszczone włosy.

Nie bez znaczenia jest także dobór akcesoriów do włosów. Postaw na grzebienie jak i szczotki dopasowane do twoich włosów oraz ich objętości. Podczas rozczesywania unikaj szarpania, które powoduje uszkodzenia mechaniczne, gdyż jest to jedna z kluczowych przyczyny rozdwajania włosów.

Suplementacja

Czy zdajesz sobie sprawę, że zniszczone końcówki włosów prowadzą do osłabienia ich struktury od środka, dlatego ważne jest by odbudować zniszczone końcówki jak i pozostałe partie włosów. Jeśli borykasz się z niedoborami witaminowo-mineralnymi włącz je do swojej codziennej suplementacji.

Podsumowując, wiele czynników prowadzi do uszkodzenia włosów, dlatego też regularne podcinanie, stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji chroni przed rozdwojonymi końcówkami oraz odżywia włosy na całej długości.

Jeśli potrzebujesz odżywienia włącz do swojej codziennej pielęgnacji kosmetyki marki MUDII:

MUDII HYDRATING CONDITIONER – to wyjątkowy produkt przeznaczony do przesuszonych włosów. Sprawia, że włosy stają się zregenerowane, podatne na stylizację oraz uzupełnia ubytki w strukturze włosa, nadając im zdrowy wygląd.

HYDRATING GEL SERUM – nawilża i chroni przed utratą wilgoci nawet najbardziej zniszczone włosy. Działa protekcyjnie względem działania czynników zewnętrznych, tym samym zapewnia regenerację, widoczną już po pierwszym użyciu.