Polerowanie włosów: Sekret lśniących i gładkich włosów bez rozdwajania

Polerowanie włosów to zabieg fryzjerski, którego celem jest uzyskanie gładkiej i lśniącej fryzury poprzez usunięcie rozdwojonych końcówek i innych niedoskonałości. Metoda jest także nazywana odkurzaniem włosów. Na czym polega i kiedy warto się na nią zdecydować?

Zniszczone końcówki włosów sprawiają, że fryzura prezentuje się nieestetycznie i niezdrowo. To właśnie te części włosów są jednak najbardziej narażone na zniszczenie. Przyczyną może być częsta stylizacja, szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych, koloryzacja lub nieodpowiednia pielęgnacja. Sposobem na rozdwojone końcówki jest skrócenie długości pasm lub zabieg polerowania włosów. Jest to nowoczesna metoda pielęgnacyjna, wykonywana w większości salonów fryzjerskich. Rezultatem są gładkie i lśniące pasma z efektem tafli bez konieczności skracania długości włosów.

Polerowanie włosów – na czym polega?

Polerowanie włosów to specjalny zabieg, którego celem jest polepszenie kondycji pasm i pozbycie się nieestetycznych końcówek. Zabieg nazywany również odkurzaniem włosów lub „strzyżeniem Split Ender” (od nazwy urządzenia) to alternatywa dla strzyżenia, które w przypadku splątanych i zniszczonych włosów było w wielu przypadkach koniecznością. Zabieg polerowania włosów polega na pozbyciu się zniszczonych końcówek bez widocznego skracania fryzury. Włosy tracą na długości zaledwie 3-6 mm. Fryzjer „przepuszcza” każde pasmo przez urządzenie o nazwie Split Ender, które wygładza włosy, przycinając nierówne końcówki.

Polerowanie włosów krok po kroku

Pierwszy etap zabiegu polega na dokładnym rozczesaniu suchych pasm. Następnie fryzjer dzieli je na partie, wydzielając poszczególne pasma. W kolejnym kroku umieszcza je pomiędzy grzebieniami Spit Endera i powoli przesuwa urządzenie z góry na dół. Ważne, aby wydzielone pasma były dość cienkie, dzięki czemu zabieg będzie bardziej precyzyjny. Inteligentna technologia urządzenia automatycznie rozpoznaje, które fragmenty włosów wymagają przycięcia i na jakiej długości powinny zostać skrócone. Ścięte włosy trafiają do wbudowanego pojemniczka, dzięki czemu możesz łatwo zaobserwować ich minimalną długość.

Komu polecany jest zabieg polerowania włosów?

W technice polerowania włosów zakochały się zwłaszcza posiadaczki długich i prostych włosów, u których efekt wygładzenia i tafli jest najbardziej spektakularny. Zabieg sprawdza się również przy cieniowanych włosach, które ze względu na nierówną długość są trudne do podcinania nożyczkami. Na świetne rezultaty można liczyć także w przypadku włosów kręconych i ze skłonnością do puszenia się. Włosy stają się bardziej zdyscyplinowane i łatwiejsze do ułożenia. Zabieg polerowania włosów polecany jest także jako alternatywna dla tradycyjnego cięcia dla osób, które zapuszczają włosy.

Czy polerowanie poprawia wygląd włosów?

Przy polerowaniu fryzjer pozbywa się rozdwojonych końcówek włosów. Pasma włosów stają się gładkie i zyskują zdrowy połysk. Wyrównanie ich powierzchni sprawia, że na całej długości odbijają światło, przez co fryzura zyskuje efekt błyszczącej tafli. Wygładzone pasma są bardziej elastyczne i zdyscyplinowane. Rezultaty polerowania utrzymują się nawet do kilku miesięcy. Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja po zabiegu. Polerowanie włosów można łączyć z innymi zabiegami fryzjerskimi jak prostowanie włosów czy odżywczy botoks.

Polerowanie włosów – przeciwwskazania

Choć zabieg polerowania włosów cieszy się uznaniem wielu kobiet, są także sytuacje, gdy nie jest on wskazany. Przeciwwskazaniem do wykonania odkurzania są włosy zniszczone na całej długości – od nasady, aż po same końce. Polerowanie włosów jest także odradzane w przypadku osób z cienkimi włosami i bardzo zniszczonymi końcówkami, gdzie korzystniejsze efekty da tradycyjne podcięcie. Przeciwskazaniem do polerowania włosów są także choroby skóry głowy. Przykładem może być grzybica lub łuszczyca. Niestosowanie do powyższych zaleceń może sprawić, że zabieg nie tylko nie przyniesie efektu, ale wręcz pogorszy kondycję włosów.

Ile kosztuje polerowanie włosów?

Koszt zabiegu polerowania włosów to mniej więcej 80-200 zł. Cena zależy od salonu fryzjerskiego oraz długości i gęstości włosów. Alternatywą może być zakup własnej maszynki do polerowania w cenie około tysiąca złotych. Urządzenie jest proste w obsłudze i nie wymaga specjalnych umiejętności. Opłacalność zakupu zależy więc od regularności wykonywania zabiegu. Przyjmuje się, że można wykonywać go bezpiecznie raz na 2-3 miesiące.

Pielęgnacja po polerowaniu włosów

Problem rozdwajających się końcówek niestety lubi powracać. Aby do tego nie dopuścić lub ograniczyć częstotliwość polerowania, ważna jest właściwa pielęgnacja włosów po zabiegu. Podstawą jest wzmacnianie i odżywianie włosów. Aby zadbać o ich kondycję, wybierz szampon dostosowany co potrzeb i typu fryzury. Po każdym myciu nakładaj na włosy odżywkę. Idealnie sprawdzi się preparat bez spłukiwania przeznaczony do pielęgnacji końcówek włosów o działaniu wzmacniającym i ochronnym.