Pigmentacja włosów: Jak zmienić kolor włosów bez uszkodzeń?

Pigmentacja włosów to technika prekoloryzacji, która obejmuje odbudowę i przywrócenie naturalnego koloru pasm. Na czym polega i jak zmienić kolor włosów farbowanych bez uszkodzeń dla fryzury? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Czym jest pigmentacja włosów?

Celem pigmentacji włosów jest odbudowa naturalnego pigmentu we włosach. Zabieg obejmuję odbudowę i przywrócenie barwnika we włosach, który został wypłukany wraz z koloryzacją lub rozjaśnianiem. Zabieg polega na nałożeniu na włosy farby w odcieniu naturalnym i przygotowaniem ich do dalszej koloryzacji lub powrotu do koloru wyjściowego.

Repigmentacje i prepigmentacja – czym się różnią?

Wśród zabiegów pigmentacyjnych rozróżniamy repigmentację i prepigmentację włosów. Obie nazwy często używane są wymiennie, odnoszą się jednak do innych technik fryzjerskich. Repigmentacja włosów jest zabiegiem chemicznym. Polega na przywróceniu utraconego barwnika na skutek rozjaśniania i farbowania włosów. Repigmentację włosów można stosować również w przypadku bardzo jasnych włosów. Prepigmentacja odnosi się koloryzacji, której celem jest uzupełnienie naturalnych barwników m.in. we włosach siwych.

Dla kogo polecany jest zabieg pigmentacji włosów?

Pigmentacja włosów wykonywana jest, gdy zachodzi potrzeba przyciemnienia rozjaśnianych włosów, np. jasnego blondu do odcienia ciemny blond lub brąz. Zabieg pozwala przywrócić naturalny kolor włosów, gdy efekty koloryzacji nam się nie spodobają lub chcemy wrócić do ciemniejszego koloru bez ryzyka nierównomiernej koloryzacji. Repigmentacja włosów siwych to popularny zabieg wśród osób z pierwszymi oznakami siwizny lub zupełnie siwych. Na wykonanie pigmentacji włosów chętnie decydują się panie i panowie. Zabieg znajduje się nie tylko w ofercie salonów fryzjerskich, ale także barbershopów. Tzw. repigmentacja zarostu polega na przywróceniu naturalnego koloru brody lub jej przyciemnienia.

Pigmentację włosów rekomenduje się także w przypadku zniszczonych włosów, które mają tendencję do szybkiej utraty blasku i głębi koloru lub nierównomiernie się farbują. Niepolecana jest jednak pigmentacja włosów rozjaśnionych, które na skutek zbyt intensywnej koloryzacji stały się wysuszone i ekstremalnie zniszczone. Taka fryzura nie powinna mieć kolejnego kontaktu z oksydantem, zanim nie zadbasz o jej dogłębne nawilżenie i poprawę ogólnej kondycji włosów.

Jak zmienić kolor włosów bez uszkodzeń?

Zabieg pigmentacji włosów najlepiej wykonać w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Istnieje wiele technik pigmentacji włosów. Doświadczony fryzjer oceni stan włosów i na tej podstawie dobierze odpowiedni preparat, farbę i sposób wykonania zabiegu. Pigmentacja jest zabiegiem dwuetapowym. Pierwszy etap polega na nałożeniu na włosy tzw. „podkładu” pod kolor właściwy. Jest to krem koloryzujący o barwie naturalnych włosów. Preparat jest aplikowany bezpośrednio z tuby lub po rozrzedzeniu farby z wodą. Fryzjer delikatnie wmasowuje mieszankę we włosy pozbawione pigmentu, a następnie nakłada na nie standardową mieszankę aktywatora oksydacyjnego i farby w kolorze docelowym. Pigmentacja włosów trwa około 1,5 godziny, dzięki czemu wszystkie użyte barwniki i składniki mają czas, aby wniknąć w strukturę włosów, a Ty możesz cieszyć się długotrwałym efektem koloryzacji.

Pigmentowanie włosów w domu

Pigmentowanie włosów możesz wykonać również w domu. Samodzielna pigmentacja włosów wymaga jednak wprawy i dobrego rozeznania w dostępnych preparatach, tak aby skutki zabiegu nie były odwrotne do zamierzonego efektu. Od czego zacząć? Do zabiegu koloryzacji w domy będą Ci potrzebne dwie farby i antyoksydant rekomendowany przez ich producenta. Stosowanie kosmetyków z tej samej linii pozwala uniknąć błędów przy koloryzacji oraz zapewnia komplementarne działanie na włosy, dzięki czemu oprócz samej koloryzacji, zyskują one ochronę przed zniszczeniem i odżywienie.

W pierwszym kroku wybierz farbę w tzw. odcieniu podstawowym, odpowiadającym kolorowi, który chcesz osiągnąć docelowo. Kosmetyki najczęściej opisane są cyfrą i zerem po przecinku lub cyfrą i literą N. Dobierz do niej drugą „klasyczna” farbę o tym samym odcieniu i numeracji. Przystępując do zabiegu, pierwszą farbę wymieszaj z wodą i nałóż na włosy, omijając naturalny odrost. Po 5-10 minutach nałóż kolejną farbę, bez zmywania poprzedniej warstwy. Preparat należy wcześniej wymieszać z oksydantem 3-6% w zależności od kondycji włosów i stopnia przyciemnienia fryzury.

Efekty i trwałość pigmenowania

Jeśli zabieg zostanie wykonany poprawnie, z użyciem profesjonalnych kosmetyków lub w salonie fryzjerskim, efekty pigmentowania będą rewelacyjne. Włosy po pigmentacji zyskują równomierny, nasycony kolor bez nieestetycznych plam i nierównomiernego zabarwienia. Taki sposób koloryzacji jest bardzo trwały, kolor nie wymywa się wraz z myciem włosów, zachowując swoją intensywność. Aby utrzymać efekty zabiegu przez długi czas, nie zapomnij o odpowiedniej pielęgnacji włosów. Konieczne jest stosowanie dobrego szamponu, nawilżającej odżywki i maski do włosów farbowanych.