Olejowanie włosów: jak często powinno się je stosować dla najlepszych efektów?
Olejowanie włosów to bardzo prosty sposób, który przywraca naszym włosom odżywienie, witalność i gładkość. Zatem jak prawidłowo przeprowadzać olejowanie włosów? Jak często olejować włosy? Przeczytaj poniższy artykuł, a rozwieje on Twoje wątpliwości.
Warto podkreślić, że zniszczone włosy potrzebują odżywczej pielęgnacji. Kiedy maska i odżywka nie są wystarczające warto sięgnąć po produkty mające na celu olejowanie włosów. Efekty olejowania włosów są szybko widoczne, gdyż już po jednym zabiegu można zaobserwować różnicę w wygładzeniu jak i nabłyszczeniu włosów.
Na czym polega olejowanie włosów
Olejowanie włosów to bardzo łatwy i prosty zabieg, który wyróżnia się wysoką skutecznością. Samodzielnie jesteś w stanie go wykonać w domu. Jest to forma pielęgnacji, która opiera się na nałożeniu oleju na włosy, na ich całą długość bądź same końcówki. Jest to zależne od indywidualnych potrzeb.
Olejowanie włosów – co daje?
Moda na olejowanie włosów przybyła do nas z Dalekiego Wschodu. Dobroczynne właściwości olejów roślinnych doceniano już w starożytności.
Naturalne oleje stanowią bogactwo substancji odżywczych, ponieważ obfitują w witaminy, minerały, fitosterole oraz antyoksydanty. Zabieg olejowania włosów dogłębnie nawilża oraz odżywia pasma, co pozwala na efektywniejsze ich odbudowanie jak i wzmocnienie struktury. Dzięki tym zabiegom włosy stają sie silniejsze, bardziej elastyczne, a także mniej podatne na uszkodzenia. Czy wiesz, że olejowanie włosów, pozwala na zmiękczenie włosów, co pozwala na łatwiejsze rozczesywanie pasm oraz zapobiega ich plątaniu.
Jak wygląda zabieg olejowania włosów?
Przed rozpoczęciem zabiegu, należy włosy odpowiednio przygotować. Dlaczego? Olej najlepiej nakłada się na dobrze rozczesane i nieumyte pasma, ale nie mogą być one oblepione kosmetykami do stylizacji jak pianka czy lakier. Gdyż w przeciwnym razie proces olejowania nie przyniesie zamierzonych efektów.
Olejowanie włosów czy ma zalety?
Oto najważniejsze aspekty, jakie możesz osiągnąć regularnie wykonując zabieg olejowania włosów.
- dogłębne nawilżenie,
- wydobycie blasku,
- odżywienie, wygładzenie i regeneracja,
- ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.
Jak często olejować włosy?
Tak naprawdę nie ma uniwersalnej zasady. Jest to zależne od stanu Twoich kosmków. Optymalne rozwiązanie to regularne olejowanie włosów 1-2 razy w tygodniu. Aczkolwiek, jeśli twoje włosy potrzebują wzmożonej regeneracji, olejowanie włosów warto wykonywać co 2-3 mycia. Należy pamiętać, że najlepsze efekty osiągniesz tylko i wyłaczenie, dzięki odpowiednio dopasowanym preparatom.
Olejowanie na sucho
Olejowanie na sucho polega na nałożeniu oleju, który należy podgrzać wcześniej na suche włosy, najkorzystniej jest nakładać go na włosy jeden dzień po umyciu. Zaletą tej metody jest fakt, że widać na których pasmach został już położony olej, a na których jeszcze nie. W przypadku włosów długich można je spiąć w węzełek oraz nałożyć na włosy turban, a w kolejnym etapie pozostawić go na 1-2h.
Olejowanie na mokro
Tą formę olejowania włosów warto wprowadzać w sytuacji kiedy na co dzień stosujesz dużo kosmetyków do stylizacji jak i modelowania fryzur. Dlatego przed zabiegiem należy umyć włosy wcześniej łagodnym szamponem. A w kolejnym etapie wykonać korki analogiczne jak wcześniej.
Olejowanie na podkład nawilżający
Olejowanie włosów na podkład jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku bardzo suchych i zniszczonych włosów, które poza odpowiednią dawkę odżywienia potrzebują także nawilżenia. Co zatem wykorzystać jako podkład pod olejek? Humektanty to substancje magazynujące wodę, jak miód, aloes. Po ich aplikacji trzeba nakładać olej, który pozwoli na zamknięcie humektanta wewnątrz włosa.
Olejowanie włosów na noc
Olejowanie włosów na noc może być wykonywane każdą formą olejowania. W porównaniu do standardowych metod, odżywczą miksturę w turbanie na głowie należy nosić całą noc. Ponadto warto zabezpieczyć wcześniej poduszkę.
Olejowanie włosów wysokoporowatych
Włosy wysokoporowate wyróżnia najwyższy stopień rozchylenia łusek. Przede wszystkim są suche, matowe, często się puszą oraz elektryzują. Ten typ włosów wysokoporowatych wymaga wzmocnienia, odbudowy, dlatego w tym przypadku świetnie sprawdzą się oleje wysokonienasycone jak olej z kiełków pszenicy, olej z nasion bawełny, olej z pestek winogron czy moreli lub pestek dyni, olej sojowy czy olej rycynowy. Obfitują w kwasy omega-3, omega-6 o dużych cząsteczkach, dzięki czemu silnie odżywiają oraz wygładzają pasma.
Olejowanie włosów średnioporowatych
Włosy średnioporowate charakteryzują się średnim rozchyleniem łusek. Są pozbawione blasku, bywają łamliwe, a także mają tendencję do rozdwajania się końcówek. To najbardziej powszechny typ włosów, wymagający nawilżenia, ochrony jak i wzmocnienia. Ten typ włosów najbardziej polubi się z olejami jednonienasyconymi, bogatymi w kwasy omega-6 i omega-9 o średnich cząsteczkach. Do nich zalicza się olej arganowy, olej arachidowy, olej sezamowy, oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej z rokitnika, olej ryżowy.
Włosy niskoporowate – olejować czy nie?
Czy wiesz, że włosy niskoporowate maja łuski ściśle przylegające do kory, dlatego wyglądają zdrowo oraz z natury są gładkie jak i błyszczące. Ten typ włosów niskoporowatych nie wymaga intensywnej regeneracji, dlatego idealnym wyborem będą lekkie, ale dobrze wchłaniające się oleje. Do nich można zaliczyć olej kokosowy, olejek mango, olejek palmowy. Dogłębnie pielęgnują pasma, jednocześnie ich nie obciążając.
Jak myć włosy po olejowaniu?
Pamiętaj, że każde olejowanie włosów musi być powiązane z właściwym usunięciem oleju ze skóry głowy jak i włosów. Zatem jak powinno się zmywać olej z włosów?
Olej przed nałożeniem na włosy jak i skórę głowy szamponu warto zemulgować odżywką do włosów. Dopiero po tym etapie należy sięgnąć po szampon. A w końcowym etapie po dokładnym zmyciu szamponu należy nałożyć odżywkę.
Co stosować?
Hydrating Gel Serum – jest to odpowiednik olejku, który wnika w strukturę włosa, nawadniając go od środka. Przede wszystkim nawilża i chroni przed utrata wilgoci nawet najbardziej zniszczone struktury. Jest to doskonała alternatywa obciążających olejków.
Podsumowując, olejowanie włosów to ważny etap w pielęgnacji włosów, dlatego też nie można o tym zapominać. Zastanawiasz się jak często olejować włosy? Przede wszystkim zwróć uwagę na indywidualne preferencje swoich kosmków i dobierz odpowiednie preparaty.