Na czym polega peeling enzymatyczny?
Regularne złuszczanie naskórka jest ważnym elementem codziennej pielęgnacji, który pomaga utrzymać zdrowy i promienny wygląd cery. Jednym z innowacyjnych rozwiązań w kwestii peelingowania zarówno skóry twarzy, ciała, jak i głowy jest peeling enzymatyczny. W przeciwieństwie do tradycyjnych mechanicznych peelingów, które wykorzystują drobne ziarna, peeling enzymatyczny zawiera naturalne enzymy. Czy peeling enzymatyczny działa tak samo dobrze, jak inne metody złuszczania naskórka, na czym polega i kiedy go wykonywać? W poniższym artykule znajdziesz wszystko, co powinnaś wiedzieć o peelingu enzymatycznym.
Na czym polega peeling enzymatyczny?
Peeling enzymatyczny to łagodna metoda, która pozwala usuwać martwy naskórek w przeciwieństwie do peelingów mechanicznych, które wykorzystują ziarna lub mikrokuleczki do fizycznego usunięcia martwego naskórka. Działanie peelingu enzymatycznego polega na tym, że małe, aktywne cząsteczki „rozpuszczają” martwe komórki skóry, pozostawiając ją gładką i miękką.
W jaki sposób stosować peeling enzymatyczny?
Metoda ta działa poprzez nałożenie danego produktu zawierającego enzymy, które następnie katalizują proces usuwania martwego naskórka. To reakcja chemiczna, która nie wymaga tarcia czy szorowania. Po krótkim czasie, zazwyczaj 5-10 minut, enzymy osiągają swój cel, możesz zmyć preparat wodą.
Po co stosować peeling?
Peeling to jeden z kroków pielęgnacyjnych, który nadal przez wielu jest pomijany, mimo że istnieje wiele powodów, aby stosować go regularnie.
Usuwanie martwego naskórka – to czynność, o której kilkukrotnie wspominaliśmy już w tym artykule. Ale właściwie po co powinniśmy to robić? Skóra stale odnawia się poprzez tworzenie nowych komórek w głębszych warstwach i usuwanie starych, martwych komórek naskórka. Peeling pomaga przyspieszyć ten proces, usuwając martwe komórki, co w rezultacie prowadzi do odświeżenia i wygładzenia skóry.
Dogłębne oczyszczanie – peeling pozwala na usunięcie nadmiaru sebum, zanieczyszczeń i resztek produktów do pielęgnacji. Co jest istotne zarówno przy skórze twarzy, jak i skórze głowy, która także potrzebuje regularnego złuszczania.
Zwiększenie wchłaniania składników aktywnych – skóra oczyszczana w ten sposób lepiej wchłania składniki aktywne z produktów pielęgnacyjnych, takich jak kremy, szampony, odżywki czy serum.
Zachowanie równowagi skóry – odpowiednie oczyszczanie pomaga w utrzymaniu prawidłowej równowagi pH skóry, co jest kluczowe dla jej zdrowia i wyglądu.
Zapobieganie trądzikowi – dla osób borykających się z trądzikiem zaskórnikowym, peeling może pomóc w odblokowaniu porów, co z kolei przyczynia się do oczyszczenia głębszych warstw skóry.
Czy warto wybrać peeling enzymatyczny?
Istnieje wiele metod peelingowania, z których każda ma swoje unikalne właściwości i korzyści dla skóry.
Rodzaje peelingów
Jednymi z najpopularniejszych są peelingi mechaniczne. Wykorzystują one czynniki mechaniczne, takie jak mikrokuleczki, ziarna do delikatnego ścierania martwego naskórka. Ten rodzaj peelingowania może pomóc wygładzić skórę i poprawić jej teksturę. Będzie on odpowiedni dla skóry normalnej, tłustej lub mieszanej lecz niekoniecznie sprawdzi się dla cery naczynkowej lub cery wrażliwej.
Peelingi chemiczne natomiast wykorzystują specjalne substancje chemiczne, takie jak np. kwas glikolowy, kwas salicylowy, kwas mlekowy. W ten sposób peeling chemiczny złuszcza zrogowaciały naskórek, działając na różnych poziomach skóry, co może pomóc w redukcji trądziku, przebarwień, drobnych zmarszczek i ogólnego odświeżenia skóry.
Oprócz wyżej wymienionych możesz zdecydować się także na metody, takie jak mikrodermabrazja czy peeling za pomocą lasera.
Wybór odpowiedniego rodzaju peelingu jest indywidualny, zależy od Twojego typu skóry, problemów i potrzeb skórnych oraz indywidualnych preferencji. Kiedy warto wybierać peelingi enzymatyczne?
Naturalny peeling enzymatyczny charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest on delikatniejszy niż mechaniczne sposoby złuszczania naskórka, dlatego jest to najbardziej uniwersalna metoda.
Peelingi enzymatyczne wybieraj, gdy:
Masz wrażliwą skórę – to jak działa peeling enzymatyczny jest delikatne i nie wymaga tarcia czy szorowania, co minimalizuje ryzyko podrażnień, zaczerwienień czy uczucia pieczenia. Zdecydowanym plusem peelingu enzymatycznego jest fakt, że jest odpowiedni do każdego typu cery.
Masz skórę suchą – peeling enzymatyczny jest świetnym rozwiązaniem dla osób z suchą skórą. Działa delikatnie, nie uszkadzając bariery hydrolipidowej, a jednocześnie pomaga pozbyć się martwego naskórka, co może poprawić nawilżenie i teksturę skóry, niwelując pojawiające się suche skórki.
Masz problemy z trądzikiem – peeling enzymatyczny może pomóc w odblokowaniu porów i redukcji zaskórników, co jest szczególnie korzystne dla osób borykających się z trądzikiem.
Jesteś przed ważnym wydarzeniem – peeling enzymatyczny może pomóc Ci w osiągnięciu promiennego i zdrowego wyglądu skóry, nie powodując podrażnień i zaczerwienień. Dobry peeling enzymatyczny wygładza skórę, rozświetla i pomoże Ci w nieinwazyjny sposób przygotować ją do dalszych kroków pielęgnacyjnych. Dodatkowo zadbanie o skórę w ten sposób przedłuża trwałość makijażu.
Czy peeling enzymatyczny można robić codziennie?
Kolejnym często pojawiającym się pytaniem, jest to czy peeling enzymatyczny można robić codziennie?
Peeling enzymatyczny jest zazwyczaj łagodnym i delikatnym zabiegiem, ale nie zaleca się wykonywania go codziennie, zarówno jeśli chodzi peeling do twarzy, jak i skóry głowy. Zazwyczaj poleca się wykonywać go 1-2 razy w tygodniu, ale pamiętaj, że częstotliwość powinna być dostosowana do rodzaju skóry oraz konkretnego produktu, którym wykonujesz peeling enzymatyczny. Zawsze staraj się słuchać potrzeb swojej skóry.
Nie tylko twarz i ciało – pamiętaj o peelingu skóry głowy
Choć większość osób kojarzy peeling przede wszystkim z twarzą, peeling skóry głowy może poprawić nie tylko kondycję skóry, ale również włosów.
Co daje peeling skóry głowy?
- Usuwa martwy naskórek i nadmiar sebum z powierzchni skóry głowy.
- Oczyszcza mieszki włosowe, co może pomóc w zapobieganiu problemom takim jak łupież, zatkanie mieszków włosowych i spowolnienie wzrostu włosów.
- Poprawia mikrokrążenie i dostarczanie skórze głowy składników odżywczych.
- Przygotowuje skórę głowy do lepszej absorpcji składników aktywnych z produktów pielęgnacyjnych.
Jak wykonać peeling enzymatyczny skóry głowy?
Podziel włosy na sekcje i nałóż produkt na skórę głowy. Następnie delikatnie wmasuj go w skórę głowy, wykonując okrężne ruchy. To pomoże w aktywacji enzymów i delikatnym złuszczaniu martwego naskórka. Nie musisz wywierać zbyt dużego nacisku ani przesadzać z masażem. Skup się na stymulowaniu skóry, nie spowodując nadmiernego podrażnienia.
W zależności od produktu i zaleceń producenta, pozostaw go na skórze przez określony czas. Może to wynosić od kilku do kilkunastu minut. Po upływie określonego czasu, dokładnie spłucz produkt letnią wodą. Myj włosy delikatnym szamponem, aby dokładnie usunąć wszelkie pozostałości peelingu enzymatycznego i zapewnić skórze głowy odpowiednią czystość.
Po umyciu włosów warto zastosować odżywkę lub maskę do włosów, aby dostarczyć im nawilżenia i odżywienia.
Jaki jest najlepszy peeling enzymatyczny?
Najlepszy peeling enzymatyczny powinien mieć odpowiednie cechy, aby zapewnić skuteczność, bezpieczeństwo i dostosowanie do różnych typów skóry.
Oto kilka kluczowych cech, na które warto zwrócić uwagę, wybierając najlepszy peeling enzymatyczny.
- Delikatność – peeling enzymatyczny powinien być to kosmetyk łagodny i delikatny dla skóry, szczególnie wrażliwej. Unikaj produktów zawierających zbyt wysokie stężenie enzymów lub kwasów, które mogą spowodować podrażnienia.
- Składniki aktywne – wybieraj produkty, które zawierają składniki enzymatyczne, takie jak papaina (z papai) lub bromelaina (z ananasa). Te naturalne enzymy pomagają w łagodnym złuszczaniu martwego naskórka.
- Bezpieczeństwo – produkt powinien być wolny od agresywnych substancji chemicznych i sztucznych składników, które mogą podrażniać skórę. Unikaj produktów z parabenami, ftalanami i sztucznymi barwnikami.
- Składniki nawilżające – dobre peelingi enzymatyczne zawierają także składniki, które działają nawilżająco, pomagając utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
- Odpowiednie pH – produkt powinien mieć pH dostosowane do skóry, aby minimalizować ryzyko podrażnień. Idealne pH dla skóry wynosi około 5,5.
- Brak ziaren ścierających – peeling enzymatyczny nie powinien zawierać ziaren ścierających, charakterystycznych dla peelingów mechanicznych. To właśnie enzymy zawarte w jego składzie lub naturalne kwasy odpowiadają za działanie złuszczające bez konieczności pocierania.
- Testowanie i opinie – wybieraj produkty, które przeszły testy dermatologiczne lub posiadają pozytywne opinie użytkowników. To może dać pewność, że produkt jest skuteczny i bezpieczny.
- Instrukcje użycia – upewnij się, że produkt posiada jasne instrukcje dotyczące sposobu użycia, czasu działania oraz zalecanej częstotliwości stosowania. To pomoże uniknąć powstania potencjalnych podrażnień.
A Ty masz już swój ulubiony peeling enzymatyczny?