Mycie włosów zimną wodą: mit czy rzeczywisty sposób na zdrowe włosy?
Jest wiele mitów dotyczących mycia włosów. Wokół codziennej pielęgnacji włosów jest wiele nieprawidłowych informacji. Warto zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie z nich są prawdziwe i warto się nad tym zastanowić.
Zatem czy myć zimną wodą włosy? Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się przydatnych wskazówek.
Czy mycie włosów zimną wodą szkodzi?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Czy wiesz, że zarówno gorąca jak i zimna woda nie są sprzymierzeńcem zdrowia skalpu oraz włosów? Skrajne temperatury mogą w skutkach prowadzić do podrażnień skóry, nadmiernego przesuszania, a także do osłabienia oraz uszkodzenia kosmyków.
Co powoduje mycie włosów zimną wodą?
Czy wiesz, że mycie włosów zimną wodą powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych w mieszkach włosowych? Ponadto przerwanie krążenia może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów, a ponadto szybka zmiana temperatury z zimnej wody na ciepłą wodę, powoduje rozszerzenie obkurczonych naczyń krwionośnych. Takie działania mogą prowadzić do wystąpienia łojotoku, wskutek pobudzenia gruczołów do zwiększonej produkcji łoju.
Jaka jest optymalna temperatura wody?
Uważa się, że najkorzystniejsza temperatura do mycia włosów, to około 36 stopni Celsjusza, czyli zbliżona do temperatury naszego ciała.
Jakie są różnice między myciem włosów zimną wodą a ciepłą?
Warto zdawać sobie sprawę, że ciepła woda skutecznie oraz dokładnie oczyszcza skórę głowy, jak i pasma włosów, pomagając rozpuścić i zmyć brud, sebum oraz nagromadzone produkty. W porównaniu do zimnej wody ciepła woda może efektywniej emulgować oleje, tym samym ułatwiając usuwanie tłustych pozostałości. Ponadto ciepła woda pozwala na zwiększenie skuteczności produktów oczyszczających jak szampony czy odżywki, pozwalając na uzyskanie optymalnych rezultatów. Aczkolwiek warto podkreślić, że zbyt gorąca woda może uszkodzić skórę głowy, dlatego też należy znaleźć złoty środek między ciepłą i zimną wodą do mycia włosów.
Myć zimną wodą ?
Mycie włosów zimną wodą warto by stanowiło ostatni etap całego procesu. Po dokładnym spłukaniu szamponu zadbaj by obniżyć temperaturę wody o kilka stopni i przez krótki okres czasu spłucz włosy od połowy ich długości. Ten sposób pozwoli Ci na domknięcie łuski włosów, a także nadasz włosom miękkość. Zadbaj jednak, by woda nie była zbyt zimna, gdyż szok termiczny z tym związany ma niekorzystny wpływ na kondycję naszych włosów.
Mycie włosów zimną wodą może nieść ze sobą negatywne skutki. Zimna woda zwiększa ryzyko nadwrażliwości oraz podrażnienia skóry głowy. Dlatego też osoby o wrażliwej skórze głowy, mogą również odczuwać zaczerwienienie oraz dyskomfort, jak i wysuszenie pod wpływem zimnej wody. Czym jeszcze grozi mycie włosów zimną wodą? Zimna woda może pozbawić skórę głowy jej naturalnego sebum, powodując podrażnienie, wysuszenie oraz łuszczenie się. Zakłócenie naturalnego mikrobiomu skóry głowy może zwiększyć ryzyko wystąpienia stanu zapalnego oraz dyskomfortu skóry głowy. By złagodzić tę sytuację, należy pamiętać, by myć włosy ciepła lub letnią wodą, tym samym unikniesz odwodnienia i zachowasz zdrową skórę głowy.
Jak często myć włosy?
Jest to dość częste pytanie. Czy wiesz, że im dłużej nie myjesz włosów, tym bardziej się przetłuszczają i stają się cięższe? Przez co wyglądają nieatrakcyjnie i przylegają do głowy.
Zatem od czego zależy częstotliwości mycia włosów? Zależy to od indywidualnych preferencji, gdyż włosy należy myć, tak często, jak one potrzebują. Na szybkość przetłuszczania włosów, wpływa głównie ich tekstura, ponieważ to od niej zależy, jak rozchodzi się sebum. Warto podkreślić, że grube i kręcone włosy utrudniają pokrywanie się włosa sebum, aczkolwiek cienkie i proste włosy szybciej się przetłuszczają i wymagają znacznie częstszego mycia.
Jak dbać o skórę głowy?
Skóra głowy to podstawa pięknych i zdrowych włosów. W szczególności należy o nią zadać, jeśli cierpisz na wypadanie włosów. Nie tylko dieta oraz nawodnienie organizmu ma znaczenie, warto też zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów. W tym celu włącz:
MUDII Purifying Peeling – równoważy pH, mikrobiom skóry oraz wzmacnia barierę hydrolipidową. Usuwa nadmiar sebum, zanieczyszczeń, a dodatkowo poprawia mikrokrążenie, tym samym wzmacniając i dotleniając cebulki włosa.
Podsumowując, istnieje wiele mitów dotyczących mycia włosów. Przede wszystkim należy zadbać o optymalną temperaturę, gdyż ani zimna, ni zbyt gorąca woda nie jest korzystna. Mycie włosów w odpowiedniej temperaturze wody chroni gruczoły łojowe przed nadmierną produkcją łoju oraz ma korzystne działanie protekcyjne przed wypadaniem włosów.