Maska czy odżywka do włosów? Porównanie i porady

Maska czy odżywka do włosów? Które kosmetyki warto zaprosić do codziennej pielęgnacji? Przedstawiamy korzyści stosowania każdego z nich oraz wskazujemy podstawowe różnice.

Maska i odżywka do włosów to produkty, których wiele osób używa zamiennie. Nie każdy ma świadomość, że oba kosmetyki do włosów różnią się sposobem zadania i mają zupełnie inne zadania. W jaki sposób je stosować oraz jak dobrać właściwy kosmetyk do swojego typu włosów?

Odżywka i maska do włosów – różnice i podobieństwa

Podstawowa pielęgnacja włosów obejmuje oczyszczanie, nawilżanie i odżywianie fryzury. Odżywki i maski do włosów są więc kosmetykami, po które sięgamy najczęściej obok szamponu. Zadaniem obu produktów jest odżywienie, nawilżenie i regeneracja fryzury. Zwykle zawierają podobne składniki odżywcze i substancje aktywne. Różnią się jednak ich stężeniem, a co za tym idzie konsystencją i intensywnością działania. Bardziej skoncentrowane maski przenikają do głębszych warstw włosów i działają silniej niż odżywki.

Kosmetyki przeznaczone są zwykle do pielęgnacji włosów suchych, zniszczonych lub fryzury, która potrzebuje mocniejszego odżywienia. Odżywki to kosmetyki do codziennego stosowania. Zazwyczaj mają delikatniejszą formułę i szybsze działanie, którego efekty utrzymują się aż do następnego mycia głowy. Odżywka działa na powierzchni pasm, a do jej głównych zadań należy domknięcie łuski włosów, wygładzenie fryzury oraz ochrona przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Kosmetyk ma także ułatwiać rozczesywanie włosów.

Odżywka do włosów

Odżywki do włosów są uzupełnieniem podstawowej pielęgnacji włosów. Ich zadaniem jest szybka poprawa wyglądu fryzury oraz łatwiejsze rozczesywanie włosów. Stosowane po każdym myciu włosów, tworzą ochronną warstwę na powierzchni włosa, dzięki czemu fryzura jest bardziej odporna na działanie warunków atmosferycznych czy czynników mechanicznych. Kosmetyk wyróżnia się lekką formułą. W zależności od produktu może mieć formę odżywki bez spłukiwania do stosowania na wilgotne włosy, ze spłukiwaniem lub kondycjonującej mgiełki.

Jak często używać odżywki do włosów? Odżywka to kosmetyk, który działa na powierzchni włosa, kondycjonując go od zewnątrz. Jeśli Twoje włosy łatwo tracą nawilżenie, są łamliwe lub mają tendencję do puszenia, kosmetyk stosuj po każdym myciu głowy. Warto zwracać uwagę, na to, jak produkt działa na Twoją fryzurę i dostosowywać częstotliwość stosowania do potrzeb włosów.

Maska do włosów

To kosmetyk od zadań specjalnych oraz produkt, po który warto sięgać raz na jakiś czas w przypadku zdrowych, normalnych włosów. Konsystencja maski jest gęsta i treściwa. Kosmetyk wyróżnia się dużą ilością i wysokim stężeniem składników aktywnych. W przeciwieństwie do odżywek, maski wymagają dłuższego czasu przetrzymania na włosach, tak aby substancje odżywcze miały czas wniknąć w strukturę włosa. Kosmetyk nakładaj na całą długość włosów oraz skórę głowy. Systematyczne stosowanie kosmetyku wzmacnia kondycję włosów oraz sprawia, że fryzura nabiera więcej blasku i elastyczności.

Częstotliwość stosowania maski do włosów zależy od ich zapotrzebowania na dogłębną pielęgnację. W przypadku włosów zdrowych i gładkich po ten typ kosmetyku można sięgać tylko okazjonalnie lub w razie potrzeby. W przypadku włosów wysokoporowatych konieczne może być częstsze odżywienie. Wówczas kosmetyk warto stosować nawet 2-3 razy w tygodniu, obserwując, jak zachowuje fryzura i zmniejszając stopniowo częstotliwość aplikacji.

Odżywka i maska do włosów. Jak dobrać odpowiedni kosmetyk?

Zadaniem odżywki i masek do włosów jest utrzymanie odpowiedniej równowagi PEH fryzury. Zadaniem kosmetyków proteinowych jest wzmocnienie i regeneracja fryzury, emolienty odpowiadają za jej odpowiednie nawilżenie, podczas gdy humektanty zapobiegają utracie wilgoci. Dla najlepszych efektów w pielęgnację włosów warto wpleść kilka typów kosmetyków i stosować je zamiennie lub postawić na profesjonalne maski i odżywki do włosów o odpowiednio zbilansowanym składzie. Wśród polecanych przez nas produktów znajdują się:

  • Hydrating Conditioner to bezbłędny wybór dla każdego rodzaju włosów, które wymagają nawilżenia i zdyscyplinowania. Lekka formuła podkreśla ich naturalny charakter i sprawia, że fryzura nabiera blasku i elastyczności. Unikatowa baza produktu Mudii Q Balance Infusion zawiera nowoczesne, przyjazne skórze i włosom substancje w idealnych proporcjach. Wszystko po to, aby Twoja fryzura zachwycała zdrową kondycją i pięknym wyglądem.
  • Smoothing Conditioner gwarantuje efekt wygładzenia dostosowany do potrzeb każdej fryzury. Włosy stają się błyszczące i bardziej zdyscyplinowane, a równocześnie zaskakują sypkością i objętością. Fryzura jest odbita u nasady i pełna blasku. Efekt widoczny już po pierwszym wysuszeniu.
  • Smoothing Mask przywraca dobrą kondycję nawet bardzo zniszczonym włosom. Odżywcza formuła wnika w głąb włosa, zapewniają długotrwałą gładkość, blask i wzmocnienie. Fryzura staje się zregenerowana i pełna blasku. Regularne stosowanie zapewnia długotrwałe efekty.