Jakich szamponów nie używać? Poznaj składniki, które mogą szkodzić Twoim włosom!

Wiele tekstów poradnikowych dotyczy tematu odpowiedniego doboru kosmetyków do pielęgnacji włosów. Istnieją także produkty, które mogą im zaszkodzić. Warto mieć ich świadomość. Jakich szamponów do włosów unikać? Podpowiadamy, na jakie składniki zwrócić uwagę.

Czytając opisy drogeryjnych kosmetyków, z pewnością wpadły Ci w oko takie nazwy jak PEG, SLS czy rezorcyna. Oprócz tajemniczych skrótów na etykietach pojawiają się także liczby i chemiczne wzory, co sprawia, że świadomy zakup bezpiecznego szamponu do włosów staje się nie lada wyzwaniem. Z myślą o wszystkich, którzy chcą w świadomy sposób zadbać o bezpieczne i zdrowe włosy, przygotowaliśmy listę składników, których zdecydowanie warto unikać!

Szkodliwe składniki w kosmetykach do pielęgnacji włosów. Jakich szamponów nie używać?

Dobry szampon do włosów powinien być skomponowany z bezpiecznych i przebadanych pod względem skuteczności substancji. Jakich składników należy unikać w składzie szamponów? Oto krótka lista szkodliwych substancji chemicznych, które znajdziesz w składzie popularnych kosmetyków drogeryjnych:

  • SLS/SLES – Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate to siarczany o właściwościach oczyszczających, które mogą powodować podrażnienia skóry oraz takie objawy jak zaczerwienienie, świąd, łupież a nawet atopowe zapalenie skóry. Są to składniki, które znajdziemy także w płynie do mycia naczyń.
  • PEG i PPG – glikol polietylenowy i glikol propylenowy sprawiają, że włosy staną się bardziej podatne na wchłanianie substancji odżywczych. Niestety równocześnie likwidują barierę ochronną skóry głowy i uszkadzają strukturę komórek.
  • Parabeny – obecne w wielu szamponach do mycia włosów. Jako silne konserwanty mogą powodować alergie i zaburzenia gospodarki naturalnej.
  • Methyl – substancje z tym przedrostkiem są często widoczne w składzie kosmetyku. Są to szkodliwe dla skóry konserwanty, które uszkadzają mieszki włosowe i powodują stany zapalne.
  • Aluminium – powoduje zatykanie się porów i utrudnia oddychanie skóry głowy. Skutecznie utrudnia cyrkulację i naturalne usuwanie zanieczyszczeń, przez co kumulują się one w organizmie.
  • Triclosan – to środek antybakteryjny stosowany również jako konserwant. W kosmetykach może powodować zaburzenia hormonalne, zaburzenia odporności, a nawet problemy z reprodukcją komórek.
  • Syntetyczne zapachy – jedną z cech kosmetyków do pielęgnacji włosów jest piękny zapach. O ile w szamponie naturalnym jest on zasługą składników, tak w innych produktach często jest zasługą chemicznych aromatów. Sztuczne i często niejasne pochodzenie tych związków sprawia, że mogą mieć negatywny wpływ na organizm.

Czy skład szamponu wpływa na zdrowie?

Osłabione i zniszczone kosmetykami włosy to tylko jedna strona medalu. Regularne stosowanie parabenów, alkoholu i innych wskazanych powyżej szkodliwych substancji nie pozostaje bez wpływu na ogólny stan zdrowia organizmu. Udowodniono, że niektóre z nich działają destrukcyjnie na naskórek, przesuszają skórę głowy lub powodując ostre reakcje alergiczne i rozwój chorób dermatologicznych.

Niektóre z nich mogą mieć także długofalowe konsekwencje, które ujawnią się dopiero po wielu latach stosowania. Substancje chemiczne wnikając w uszkodzoną skórę i łuskę włosa, dostając się w ten sposób do całego organizmu. Niektóre obecne w kosmetykach związki mogą być potencjalnie rakotwórcze lub mieć szkodliwy wpływ na gospodarkę hormonalną. Mając świadomość tych konsekwencji, z pewnością zaczniesz zwracać większą uwagę na skład.

Jak wybrać bezpieczny szampon do pielęgnacji włosów?

Wybierając szampon do włosów znacznie bezpieczniej postawić na kosmetyki o naturalnym składzie. Ekstrakty roślinne takie jak wyciąg z pokrzywy czy rozmarynu działają ściągająco i oczyszczająco, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w przypadku pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Jeśli Twoje włosy są łamliwe i suche możesz sięgnąć po naturalne emolienty takie jak olej arganowy, olej słonecznikowy lub macadamia.

Dobrym wyborem będą również profesjonalne kosmetyki pielęgnacyjne takie jak szampony do włosów Mudii. W ofercie marki znajdziesz kosmetyki dedykowane różnym potrzebom włosów, a wśród nich:

Purifying Shampoo – odblokowuje potencjał włosów i oczyszcza je z produktów, które im nie służą. Skóra głowy jest skutecznie oczyszczona, bez uczucia podrażnienia. Włosy stają się lekkie, sypkie i wyraźnie odbite od nasady. To dobry wybór dla osób o włosach normalnych lub do włosów przetłuszczających się.

Hydrating Shampoo – sprawdzi się przy pielęgnacji włosów suchych i łamliwych. Jego innowacyjna formuła odbudowuje zniszczoną strukturę włosów, głęboko wnikając w ich łuski. Włosy stają się naturalnie piękne, a równocześnie fryzura lepiej się układa. Sprężyste i miękkie, zachwycają blaskiem i gładkością.

Smoothing Shampoo – to dobry wybór dla włosów o wysokiej porowatości. Kosmetyk wygładza ich strukturę oraz przywraca sprężystość. Regularne stosowanie sprawia, że włosy nabierają pięknego blasku i stają się bardziej podatne na stylizację. Kosmetyk pozostawia głowę oczyszczoną i bez podrażnienia skóry.