Jaki szampon na łojotokowe zapalenie skóry? Poznaj efektywne metody walki z tym problemem!

Łojotokowe zapalenie skóry to uciążliwa i nawracająca choroba dermatologiczna. Łuszczenie się naskórka i nadmierne przetłuszczanie się włosów to objawy, którym możesz skutecznie przeciwdziałać, dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Jaki szampon na łojotokowe zapalenie skóry?

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry to produkt dostępny bez recepty, który z łatwością znajdziesz w aptece lub w specjalistycznych sklepach z kosmetykami do pielęgnacji włosów. Preparat pozwala szybko znormalizować skórę głowy oraz pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Aby kosmetyk był skuteczny, musi posiadać działanie przeciwgrzybiczne i odżywiające, tak aby był wsparciem dla właściwego leczenia. Jaki szampon wybrać i co powinien zawierać w swoim składzie? Podpowiadamy!

Co to jest łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to stosunkowo częsta choroba dermatologiczna. Dotyczy niemal 12% osób na całym świecie. Występuje głównie u niemowląt. Szacuje się, że choruje na nią aż 70% dzieci do 3 miesiąca życia. Dotyczy także dorosłych w wieku 18-40 lat. Bezpośrednią przyczyną choroby jest zwiększona aktywność gruczołów łojowych i nadmiar sebum. Rozwojowi sprzyjają także infekcje grzybicze, predyspozycje genetyczne czy zaburzenia hormonalne. Problem ŁZS dotyczy często osób z obniżoną odpornością.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy

Objawy ŁZS skóry mogą mieć różną formę i przebieg. Najczęściej choroba objawia się jako rumień lub czerwone plamy na skórze oraz świąd w miejscu wystąpienia zmian. Często towarzyszy im łuszczenie naskórka, tłuste łuski na skórze głowy oraz nadmierne przetłuszczanie się włosów. Niepokojącym objawem może być także miejscowe łysienie lub ubytek w miejscu pojawienia się zmian.

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry? Z pomocą przychodzą kosmetyki

Leczenie ŁZS zależy od stopnia objawów i przyczyn choroby. Jeśli zmiany mają łagodny charakter, zazwyczaj stosuje się leczenie miejscowe, nakładając odpowiednią maść. Są to preparaty antygrzybiczne oraz leki przeciwzapalne. W przypadku nasilonych zmian zaleca się terapię farmakologiczną. Wśród stosowanych leków znajdują się antybiotyki, sterydy i retinoidy.

W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry nieocenioną pomocą są także kosmetyki. Warto pamiętać, że przy tego typu schorzeniach, jednym z najczęściej popełnianych błędów jest nadmierne wysuszanie skóry. Suchy naskórek zaczyna wydzielanie sebum, a gruczoły łojowe intensyfikują swoją pracę, aby zniwelować skutki przesuszenia i tak zaczyna się błędne koło.

Zadbaj więc o wprowadzenie kosmetyku, który normalizuje aktywność gruczołów łojowych skóry, a równocześnie wyróżnia się właściwościami kojącymi. Idealnie sprawdzą się delikatne kosmetyki nawilżające o naturalnych składnikach aktywnych. Ze względu na dermatologiczny charakter schorzenia, stosowanie maseczek i wcierek przy ŁZS nie zawsze jest dobrym pomysłem. Zadbaj więc o dobry szampon. Skóra głowy z pewnością Ci podziękuje.

Jakie składniki powinien zawierać szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Skuteczny szampon na łojotokowe zapalenie skóry powinien łączyć działanie przeciwgrzybicze i nawilżające. Wybierając kosmetyk, postaw na formułę, która łagodzi świąd i pomaga w ograniczeniu nadmiernego łuszczenia, a równocześnie przywraca równowagę mikrobiomu skóry głowy. Analizując skład szamponu, zwróć uwagę na obecność takich składników jak:

  • siarczek selenu – skuteczny w leczeniu chorób skóry o podłożu grzybiczym. Eliminuje nadmierne łuszczenie się skóry;
  • olej konopny – jest bogaty w minerały i witaminy. Wzmacnia naturalne procesy regeneracji skóry i pomaga w tworzeniu ochronnego biofilmu;
  • kwas salicylowy – oczyszcza i odkaża skórę. Ma działanie antyseptyczne;
  • mleczko pszczele – ma silne właściwości regenerujące, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się uszkodzonej skóry. Jest źródłem witamin z grupy B;
  • glinka biała – delikatnie oczyszcza skórę, usuwając martwy naskórek i pozostałe zanieczyszczenia. Normalizuje wydzielanie sebum, działa przeciwbakteryjnie i ogranicza namnażanie się grzybów na skórze głowy.

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy. Nasze rekomendacje!

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba skóry, której nie można bagatelizować. Przy zaawansowanym stadium konieczna jest wizyta u trychologa i dermatologa. Leczenie można wspomóc stosowaniem profesjonalnych kosmetyków o działaniu oczyszczającym i nawilżającym. Wśród polecanych przez nas produktów znajdują się peeling do skóry głowy i szampony do włosów MUDII:

  • Hydrating Shampoo odbudowuje strukturę włosów, a równocześnie sprawia, że fryzura staje się nawilżona i miękka. Głęboko odżywia włosy i pielęgnuje skórę głowy. Regularne stosowanie pozwala wydobyć naturalny blask włosów.
  • Purifying Shampoo oczyszcza skórę włosy i pasma. Delikatna formuła pozwala usunąć nadmiar nagromadzonego sebum i zanieczyszczeń. Skóra głowy staje się oczyszczona, bez uczucia podrażnienia. Włosy stają się sypkie i odbite u nasady.
  • Purifying Peeling działa na trzech poziomach – oczyszcza, odżywia i nawilża naskórek. Regularne stosowanie pozwala przywrócić skórze głowy balans, dzięki czemu jest ona lepiej przygotowana na działanie dedykowanych ŁZS składników aktywnych.