Jaki szampon do włosów z łupieżem? Poznaj skuteczne metody walki z tym problemem!

Nawracający łupież to uciążliwy problem, jednak może to być coś więcej niż tylko estetyczna niedogodność. Łupież może być sygnałem, wskazującym na stan zapalny, niewłaściwe odżywienie i wiele innych dolegliwości. Skąd się bierze łupież, jak można zwalczyć ten problem i jaki szampon do włosów z łupieżem będzie najlepszy? Sprawdź.

Łupież – czy zawsze wygląda tak samo?

Łupież to stan, który wielu z nas kojarzy głównie z drobnymi, białymi płatkami na włosach i ubraniu. Jest to problem, który może mieć różne oblicza i przyczyny, a zrozumienie rodzajów łupieżu jest kluczowe dla jego efektywnego zwalczania. Oto najbardziej popularne z nich.

Łupież suchy

To najczęstszy rodzaj łupieżu. Charakteryzuje się drobnymi, suchymi płatkami, które łatwo opadają z włosów na ubranie. Najczęściej jest wynikiem nadmiernego przesuszenia skóry głowy, może pojawić się na skórze normalnej i suchej.

Do najbardziej i łatwo rozpoznawalnych objawów występujących przy łupieżu suchym należą:

  • złuszczanie się naskórka na powierzchni całej skóry głowy bądź jej części,
  • płatki są suche, lekkie i łatwo osypują się ze skóry głowy, mają biały kolor,
  • wraz z problemem łupieżu suchego, włosy mogą być suche i łamliwe,
  • skóra głowy też jest zwykle sucha i łatwo jest o podrażnienia skóry,
  • łupieżowi suchemu może też towarzyszyć swędzenie skóry głowy.

Łupież tłusty

Łupież tłusty jest bardziej widoczny i trudniejszy w leczeniu niż łupież suchy. Łupież tłusty towarzyszy zazwyczaj nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe skóry głowy. Skóra jest tłusta, a płatki łupieżu są większe, żółtawe i trzymają się skóry głowy i włosów.

Jakie są objawy łupieżu tłustego?

Wraz z łupieżem tłustym, wyraźne złuszczanie się naskórka w miejscach z dużą ilością gruczołów łojowych – głównie jest to skóra głowy, ale także czoło czy linia brwi,

płaty przyjmują formę żółtych, często nawarstwionych łusek, które przylegają do skóry głowy,

czasami w miejscu złuszczania pojawia się rumień,

wraz z łupieżem tłustym występuje zwykle silny świąd,

w wyniku wtórnej infekcji bakteryjnej może pojawić się stan zapalny,

łupież tłusty może poprzedzać łojotokowe zapalenie skóry – oddzielna choroba skóry głowy o podobnym podłożu grzybiczym.

Łupież pstry

To zakażenie grzybicze skóry, które powoduje pojawienie się różowawych lub beżowych plam. Łupież pstry jest grzybicą skóry, wywoływaną przez grzyba z gatunku Malassezia. Choć może pojawić się na różnych partiach ciała (głównie na dekolcie, szyi i brzuchu), czasem dotyka również skóry głowy.

Objawy łupieżu pstrego:

żółtawobrunatne, okrągłe i owalne plamy pojawiają się na klatce piersiowej i dekolcie, szyi, brzuchu, ramionach, w okolicy pach, czasem na twarzy. Mogą też pojawić się na skórze głowy – także wskutek wtórnego zakażenia np. poprzez używanie szczotki czy ręcznika osoby chorej,

plamy mogą się łuszczyć i swędzieć,

w miejscach występowania łupieżu pstrego mogą powstać odbarwienia skóry,

rzadko kiedy towarzyszy stan zapalny skóry bądź jest on minimalny.

Łupież może być też mylony z innymi zmianami skórnymi, takimi jak:

Łuszczyca – to przewlekła choroba skóry, której objawami są czerwone, podniesione plamy pokryte srebrzystymi łuskami. Często bywa mylona z łupieżem ze względu na podobieństwo wyglądu łusek. Jednak łuszczyca ma bardziej złożoną etiologię i może wystąpić na różnych partiach ciała.

Bywa także mylony z łojotokowym zapaleniem skóry, które charakteryzuje się czerwoną, swędzącą i łuszczącą się skórą, szczególnie w rejonie skóry głowy, twarzy i klatki piersiowej. Wydzielina sebum może sprawić, że łuski są bardziej oleiste niż w przypadku łupieżu suchego.

Egzema może powodować zaczerwienienie, swędzenie, pękanie i łuszczenie skóry, co może być mylone z łupieżem. Jest to jednak stan zapalny, który może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak alergie czy stres.

Skąd się bierze łupież?

Wśród głównych przyczyn łupieżu wymienia się grzyby z rodzaju Malassezia. Są one obecne na skórze większości dorosłych ludzi, ale u niektórych osób prowadzą do podrażnień i przyspieszonego odnawiania komórek skóry, powodując łupież.

Podatność na łupież może być dziedziczona. Jeśli w rodzinie występuje łupież, istnieje większe prawdopodobieństwo, że również go doświadczysz.

Łupież może powstawać również na skutek niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy i włosów. Nadmierne mycie głowy lub używanie nieodpowiednich produktów do pielęgnacji włosów może zakłócić równowagę skóry głowy i prowadzić do łupieżu.

Również zmiany w poziomie hormonów, zwłaszcza podczas dojrzewania, ciąży i menopauzy, mogą wpływać na produkcję sebum i zwiększać ryzyko łupieżu.

Jaki szampon przeciwłupieżowy będzie najlepszy?

Jaki produkt wybrać spośród setek dostępnych na rynku? Odpowiedź na to pytanie może zależeć od indywidualnych potrzeb i rodzaju łupieżu, ale pewne składniki i właściwości mogą pomóc w wyborze najlepszego szamponu przeciwłupieżowego dla Ciebie.

Dwusiarczek selenu – łączy w sobie siarkę, która ma właściwości oczyszczające i selen, który jest składnikiem aktywnym i działaniu przeciwgrzybicznym, często wykorzystywanym jest w leczeniu łupieżu i przy łojotokowym zapaleniu skóry.

Pirotynian cynku – jest jednym z najbardziej skutecznych składników przeciwłupieżowych. Działa przeciwgrzybiczo i pomaga kontrolować nadmiar oleju na skórze głowy.

Kwas salicylowy – ma działanie antybakteryjne oraz przeciwłojotokowe. Zmiękcza naskórek i rozluźnia połączenia keratynowe. Dodatkowo, wspomaga dostarczanie składników aktywnych, zwiększając ich skuteczność.

Ketokonazol – składnik o silnym działaniu przeciwgrzybiczym, stosowany w leczeniu łupieżu spowodowanego przez grzyby.

Szampony przeciwłupieżowe a rodzaje łupieżu

Szampon na łupież suchy – łupieżu suchego najszybciej można się pozbyć stosując właśnie szampon przeciwłupieżowy. Dla osób z suchym łupieżem najlepsze będą szampony o działaniu nie tylko przeciwgrzybiczym, ale także nawilżającym, które nie wysuszają skóry głowy. Poleca się szampony z naturalnymi olejkami, takimi jak olejek z drzewa herbacianego czy olejek arganowy.

Szampon na łupież tłusty – osoby z tłustym łupieżem powinny szukać szamponów regulujących produkcję sebum. Dobry szampon przeciwłupieżowy powinien mieć również działanie łagodzące podrażnioną skórę głowy. Do szamponów przeciwłupieżowych na uporczywy tłusty łupież, stosuje się składniki keratolityczne (np. kwas salicylowy).

Skuteczne metody walki z łupieżem

Odpowiednia pielęgnacja – higiena i pielęgnacja włosów to podstawa dla skutecznej walki z nawracającym łupieżem. Zbyt rzadkie mycie może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się sebum i łupieżu, jednakże, nadmierne mycie zbyt silnymi detergentami może przesuszyć wrażliwą skórę głowy. Kluczem jest znalezienie równowagi i używanie łagodnych szamponów.

Pamiętaj, aby dbać o skórę głowy. Warto jest wykonywać regularnie peeling, który dokładnie oczyści skórę głowy z sebum i pozostałości kosmetyków. Takie praktyki pomogą wzmocnić cebulki włosów, a także zwiększyć efektywność pozostałych stosowanych produktów do pielęgnacji, co sprawi, że skóra głowy będzie lepiej odżywiona.

Pamiętaj, aby szampon przeciwłupieżowy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Nawet najlepsze szampony przeciwłupieżowe mogą okazać się nieskuteczne, jeśli będą używane w nieodpowiedni sposób.

Właściwe żywienie pomaga zmniejszyć ryzyko nawrotu łupieżu. Jeśli więc chcesz zapobiegać powstawaniu łupieżu, postaraj się prowadzić zrównoważoną dietę. Co to oznacza? Zadbaj, aby Twój codzienny jadłospis był bogaty w witaminy (B6, E, A), minerały, cynk i kwasy omega-3 jest kluczowa w utrzymaniu zdrowej skóry głowy. Postaraj się również ograniczyć słodycze i produkty typu fastfood. Sprzyjają one przetłuszczaniu się włosów i skóry głowy, co może sprzyjać nasileniu łupieżu skóry głowy i jego nawrotom.

Pij dużo wody. To ona w dużej mierze decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu skóry i bariery ochronnej naskórka. Uszkodzona bariera sprzyja nawrotom łupieżu, a skóra zaczyna swędzieć i łuszczyć się.

W przypadku, gdy domowe metody są nieskuteczne, a problem łupieżu nagminnie powraca, warto skonsultować się z dermatologiem.