Jaki szampon do włosów niskoporowatych? Poznaj nasze rekomendacje i zadbaj o swoje włosy!

Masz włosy niskoporowate? Z pewnością wiesz, jak trudne może być znalezienie szamponu, który nie pozostawi Twoich włosów suchych i łamliwych, a jednocześnie nie obciąży ich. Z pomocą przychodzą profesjonalne kosmetyki pielęgnacyjne!

Co to jest porowatość włosów?

Zanim przejdziemy do opisu właściwych metod pielęgnacji, zastanówmy się nad tym, czym właściwie jest porowatość włosów. Aby to dobrze zrozumieć, należy mieć świadomość budowy włosa. Każdy włos składa się z rdzenia oraz otaczających go łusek. Łuski stanowią zewnętrzną ochronę włosa. Co za tym idzie, im mniej są rozchylone, tym lepiej włos chroniony jest przed czynnikami zewnętrznymi. Porowatość włosów określa, jak mocno ich łuski przylegają do kory włosa.

Ze względu na porowatość wyróżnia się trzy rodzaje włosów. Są to włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Łuski włosów niskoporowatych ściśle przylegają do kory lub są delikatnie rozszerzone. Tego typu włosy są najczęściej naturalnie proste i gładkie. Zamknięte łuski sprawiają, że lepiej odbijają światło i często są błyszczące. Fryzurę cechuje duża sprężystość i miękkość. Jest jednak mniej podatna na stylizację i może mieć tendencję do nadmiernego przetłuszczania się lub utraty objętości.

Jak pielęgnować włosy niskoporowate?

Ze względu na naturalny, zdrowy wygląd niskoporowate włosy są uważane za najmniej wymagające pod względem pielęgnacji. To prawda. W przypadku kosmyków o niskiej porowatości lepiej ograniczyć ilość stosowanych kosmetyków. Zbyt duża ilość preparatów może powodować zbyt duże obciążenie i przyczynić się do zwiększonej produkcji łoju.

Z drugiej strony brak odpowiedniej pielęgnacji włosów niskoporowatych może sprawić, że włosy zmienią swoją strukturę, a ich łuski rozchylą się, odsłaniając korę włosa. W takim przypadku niskoporowate kosmyki mogą zmienić się włosy o średniej lub wysokiej porowatości, które będą wymagać już zupełnie innych zabiegów pielęgnacyjnych.

W przypadku włosów niskoporowatych kluczowe znaczenie ma więc odpowiednia profilaktyka i pielęgnacja, która pozwoli utrzymać ich naturalne właściwości i piękny wygląd. Wiemy już, że kosmetyków nie powinno być zbyt dużo, aby nie obciążać struktury włosów. W tym przypadku lepiej postawić na jakość i kompleksowość działania. Jakiego rodzaju preparaty warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji niskoporowatych włosów?

Pielęgnacja włosów niskoporowatych – jakie produkty stosować?

Przy włosach niskoporowatych najlepiej stosować delikatne szampony zawierające substancje nawilżające i proteiny. Lekki szampon wnika w głąb wnętrza włosa i nadaje fryzurze sypkości. Obecna w składzie zielona herbata i proteiny owsa wzmacniają włosy bez ich obciążania. Raz w tygodniu po powierzchni włosów możesz także rozprowadzić oleje odżywiające. Najlepiej sprawdzą się te o małych cząsteczkach lub kwasy nasycone. Postaw na naturalne kosmetyki zawierające olej kokosowy, masło shea lub masło kakaowe.

Unikaj natomiast kosmetyków o zmniejszonej ilości emolientów oraz codziennego stosowania szamponów oczyszczających, które mogą nadmiernie wysuszyć strukturę włosów. Pielęgnacja powinna być także nakierowana na regulację poziomu wydzielanego sebum. W tym celu warto sięgnąć po szampony regulujące pracę gruczołów łojowych lub maseczki glinkowe.

Jaki szampon do włosów niskoporowatych?

Szampony do włosów Mudii bazują na naturalnych i lekkich formułach, dzięki czemu łączą oczyszczania z działaniem pielęgnacyjnym. Smoothing Shampoo nadaje włosom gładkości i sprężystości, przyczyniając się do domknięcia łusek i wzmocnienia naturalnej bariery hydrolipidowej. Włosy są lekkie i sypkie oraz uniesione u nasady. Hydrating Shampoo posiada silnie nawilżającą formułę. Kosmetyk odbudowuje strukturę włosów, a równocześnie sprawia, ze stają się bardziej zdyscyplinowane i podatna na układanie. Regularne stosowanie przyczynia się do zdrowej kondycji skóry głowy i włosów oraz pozwala wydobyć ich naturalny blask.