Jak wybrać najlepszą odżywkę do włosów suchych?

Twoje włosy są kruche, łamliwe i pozbawione blasku? Najwyraźniej potrzebują solidnego nawilżenia. Aby im go dostarczyć, sięgnij po kosmetyki pielęgnacyjne dedykowane ich potrzebom. Jaka odżywka do włosów suchych? Podpowiadamy jak wybrać odpowiedni kosmetyk i jakich składników szukać w jego składzie!

Odżywka do włosów to podstawowy kosmetyk w pielęgnacji włosów, po który warto sięgać po każdym myciu głowy. W szczególności, jeśli Twoje włosy są suche lub zniszczone. Stosowanie odżywki wzmocni ich zewnętrzną warstwę i pozwoli zadbać o odpowiednie nawilżenie wewnętrznych warstw w tym łodygi. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że stan Twoich włosów się poprawi, a fryzura znów stanie się gładka i pełna połysku!

Jak rozpoznać, że włosy są suche?

Nasze włosy składają się z trzech warstw: wewnętrznej, łodygowej i zewnętrznej. W przypadku zdrowych włosów naturalne oleje obecne w warstwie zewnętrznej chronią wewnętrzną strukturę przed utratą wilgoci i wpływem czynników zewnętrznych. Jeśli jednak włosy są suche, zewnętrzna powłoka zaczyna się kruszyć, a obecne w niej ubytki sprawiają, że włosy nie są w stanie zatrzymać odpowiedniego poziomu wilgoci. W efekcie stają się suche, pozbawione blasku i trudne w dyscyplinowaniu. Zbyt mała ilość łoju sprawia, że włosy stają się bardziej podatne na uszkodzenia. Możemy także zaobserwować nadmierne wypadanie włosów. Jakie są przyczyny suchych włosów i jakie kosmetyki stosować, aby przywrócić im piękny wygląd i dobrą kondycję?

Przyczyny suchych włosów

Do suchości włosów może przyczynić się nieodpowiednia pielęgnacja, dieta lub czynniki środowiskowe jak suche powietrze, ekspozycja na słońce czy kontakt z chlorowaną wodą. Osłabione i suche włosy mogą być także efektem diety ubogiej w witaminy i zdrowe kwasy tłuszczowe. Najczęściej przyczyną gorszej kondycji fryzury jest jednak nieodpowiednia pielęgnacja. Wśród głównych błędów pielęgnacyjnych znajdują się m.in. zbyt częste mycie włosów, gorąca woda używana do spłukania szamponu, nadmierna stylizacja na gorąco oraz używanie nieodpowiednich kosmetyków, które zawierają w składzie substancje wysuszające. Choć powoli się to zmienia, wiele osób nie ma także nawyku używania odżywki. A za suche włosy może odpowiadać właśnie zbyt mała ilość składników odżywczych!

Jaka odżywka do włosów suchych?

Włosy suche potrzebują przede wszystkim nawilżenia. Idealnym wyborem będzie więc dobra odżywka nawilżająca. W zależności od kondycji Twojej fryzury możesz sięgnąć po łagodny produkt pielęgnacyjny lub mocniejszą formułę dedykowaną potrzebom włosów zniszczonych.

Odżywka nawilżająca

Nawilżająca odżywka do włosów to produkt, który w głównej mierze bazuje na humektantach. Są to składniki aktywne, które posiadają zdolność wiązania cząsteczek wody i transportowania jej w strukturę włosa. W składzie odżywki do włosów suchych warto szukać takich składników jak: aloes, gliceryna, pantenol, kwas hialuronowy, kwas mlekowy czy miód.

Kolejną grupę cennych substancji stanowią emolienty, które wzmacniają zewnętrzną warstwę włosów i sprawiają, że pasma zatrzymują wilgoć wewnątrz. Dobrze więc, aby w składzie kosmetyku znalazły się także takie składniki nawilżające jak naturalne oleje roślinne, ceramidy, woski, rozpuszczalne w wodzie silikony, alkohole tłuszczowe i parafina.

Regenerująca odżywka na suche włosy

W pielęgnacji włosów suchych istotne jest także wzmocnienie ich struktury. Zwłaszcza jeśli zauważyłaś u siebie zniszczone lub łamliwe włosy. Jak wspomnieliśmy na początku artykułu suchym włosom często towarzyszy uszkodzenie ich zewnętrznej warstwy. Warto więc postawić na produkt, który wzmacnia strukturę włosów, a równocześnie nawilża je od środka. Jeśli posiadasz odwodnione, zniszczone włosy sięgnij po produkt humektantowo-proteinowy. W składzie odżywki szukaj m.in. takich składników jak keratyna, jedwab hydrolizowany czy proteiny bawełny lub pszenicy. Są to substancje budulcowe, które uzupełniają uszkodzone włókna włosów oraz wzmacniają ich powierzchnię.

Najlepsze odżywki do włosów suchych

Najlepsza odżywka do odwodnionych włosów to produkt, który nawilża włosy, wzmacnia ich strukturę oraz pozwala utrzymać wilgoć w środku. Idealnie, gdy przy tak wszechstronnym i zaawansowanym działaniu, kosmetyk nie obciąża włosów i podkreśla ich naturalny charakter. Takie właśnie są odżywki do włosów MUDII. Wśród polecanych przez nas produktów znajdują się:

  • Proteinowo-humektantowa Hydrating Conditioner – idealne proporcje protein i humektantów sprawiają, że włosy dostają wszystko, czego potrzebują. Fryzura staje się nawilżona, wyraźnie zregenerowana i sprężysta, a włosy bardziej podatne na stylizację. Formuła Aqua Replent długotrwale nawilża skórę głowy i włosy, zapobiegając ich ponownemu odwodnieniu.
  • Emolientowo-humektantowa Smoothing Conditioner – aktywna formuła Treh AHA Complex nawilża włosy i skórę głowy oraz chroni fryzurę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Peptydy z amarantusa wnikają w głąb włókien włosów, sprawiając, że fryzura staje się mocniejsza, bardziej elastyczna i lśniąca.