Jak rozjaśnić włosy domowym sposobem? Naturalne i bezpieczne metody

Zastanawiasz się jak rozjaśnić włosy bez użycia inwazyjnych metod? To możliwe! Poznaj naturalne, domowe sposoby, które pozwolą Ci uzyskać subtelny efekt rozjaśnionych pasm bez narażania je na zniszczenie. Co więcej, wiele z nich pozwoli Ci dodatkowo je wzmocnić i odżywić.

Naturalne rozjaśnianie włosów to delikatny i nieinwazyjny zabieg, który możesz wykonać samodzielnie w domu. Nie spodziewaj się jednak po nim spektakularnej zmiany koloru. Za sprawą miodu lub cytryny nie zostaniesz z brunetki blondynką. Jeśli zależy Ci na wyrazistej zmianie wizerunku, nie obędzie się bez zabiegu z użyciem rozjaśniacza i farby. Jeśli jednak masz naturalnie jasne włosy lub fryzurę w kolorze jasnego brązu, możesz subtelnie ją rozjaśnić i wprowadzić do swojego look’u więcej energii domowymi sposobami.

Na czym polega naturalne rozjaśnienie włosów?

Istnieją dwa sposoby na rozjaśnienie włosów. Oba mają zastosowanie zarówno w chemicznych zabiegach, jak i naturalnych, domowych metodach. Włosy można rozjaśnić poprzez wybarwienie pigmentów i zatrzymanie ich produkcji w łodydze włosa. Pigmenty niszczone są m.in. na skutek oddziaływanie promieni słonecznych i kwasów, w tym kwasów owocowych. Drugi sposób rozjaśniania włosów bazuje na pokryciu pasm jasnym pigmentem, który przykryje ciemniejszy kolor od zewnątrz lub wnikając do wnętrza włosa.

Jak rozjaśnić włosy w domu?

Rozjaśnianie włosów rumiankiem, miodem lub cytryną jest znacznie delikatniejsze niż efekty chemicznych, profesjonalnych zabiegów. Jest to jednak dobry wybór, jeśli chcesz subtelnie rozjaśnić pasma lub podkreślić naturalne akcenty, potęgując blask włosów i uwydatniając jasne tony. Jak naturalnie rozjaśnić włosy? Poznaj naturalne i bezpieczne metody rozjaśniania włosów.

Rozjaśnianie włosów miodem

Przegląd sposóbów na naturalne sposoby rozjaśniania włosów, rozpoczynamy od miodu. Miód ma kwasowe pH, które przyczynia się do wybarwienia ciemniejszych pigmentów. Do tego dochodzą właściwości antyoksydacyjne oraz niewielka ilość nadtlenku wodoru, który jest m.in. składnikiem wody utlenionej i wybielaczy. Rozjaśniające działanie miodu potęguje także obecne w jego składzie żelazo. Miód oddziałuje zarówno na ciemne włosy, jak i pozwala wykonać delikatne rozjaśnianie włosów blond. Najlepsze efekty uzyskasz, wykonując jeden z proponowanych zabiegów przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jak rozjaśnić włosy w domu przy użyciu miodu?

Pasta z miodu

Rozjaśnianie ciemnych włosów najlepiej wykonać przy pomocy pasty z miodu. Mieszanka ma dość mocne i skoncentrowane działanie. Przygotujesz ją, rozpuszczając dużą łyżkę miodu w 50 ml ciepłej wody. Do roztworu dodaj łyżkę oliwy z oliwek i łyżkę octu jabłkowego lub cytrynowego. Przed nałożeniem umyj włosy szamponem i wstępnie osusz pasma. Po 30 minutach dokładnie spłucz głowę.

Płukanka z miodem

Wolisz delikatny efekt? Wypróbuj rozjaśniające włosy płukanki. Aby uzyskać naturalny kosmetyk, rozpuść 2 łyżki miodu w ciepłej wodzie. Gdy na powierzchni roztworu pojawi się pianka, spłucz mieszanką włosy po myciu. Możesz także zanurzyć pasma w mieszance na kilka minut, po czym spłukać je czystą wodą.

Rozjaśnianie włosów cytryną i rabarbarem

Aby rozjaśnić włosy naturalnie, możesz także sięgnąć po owoce. Idealnie sprawdzą się cytryna i rabarbar. Oba owoce mają kwaśne pH, dzięki czemu dobrze wypłukują pigment, a zawarte w nich witaminy odżywiają i wzmacniają pasma.

Niskie pH cytryny sprawia, że użyty do rozjaśniania sok powinien być zawsze rozcieńczony wodą. Aby delikatnie rozjaśnić włosy, możesz przygotować z niego płukankę (2 łyżki na 500 ml) lub dodać do mgiełki do włosów. Mocniejszy efekt uzyskasz, dodając go do maski w proporcjach 1:3. Jeśli masz włosy suche, zawsze po zabiegu stosuj odżywkę nawilżającą.

Rozjaśnianie włosów rabarbarem

Aby rozjaśnić włosy rabarbarem, zalej 4 łyżki sproszkowanego korzenia pół litra gorącej wody i zaparz. Po przestudzeniu przecedź całość przez sito, a następnie zaaplikuj na włosy i pozostaw na pół godziny. Po tym czasie spłucz włosy wodą. UWAGA! Rabarbar rozjaśnia włosy, ale także nadaje im ciepły, nieco różowy odcień.

Rozjaśnianie włosów octem

Aby rozjaśnić włosy w domu, możesz także użyć octu. Doskonale sprawdzi się zarówno winny, jak i jabłkowy. Ocet działa na podobnej zasadzie jak opisane wyżej kwasy owocowe. Nie tylko rozjaśnia, a ale także nabłyszcza i wygładza włosy. Jak go stosować? Jeśli masz włosy suche, przed myciem możesz wypłukać je roztworze z 2 łyżek octu winnego i 2 szklanek ciepłej wody. W przypadku włosów normalnych płukankę możesz zastosować już po myciu szamponem i po kilku minutach spłukać ją wodą. Ocet możesz dodać także do mgiełki do włosów i spryskać pasma od zewnątrz.

Rozjaśnianie włosów rumiankiem

Jednym z najpopularniejszych sposobów naturalnego rozjaśniania włosów jest zastosowanie rumianku. Aby wykonać aromatyczną płukankę, zaparz cztery saszetki suszu w litrze wody i poczekaj, aż całość ostygnie. Stosuj do spłukania włosów po umyciu. Fryzura nie tylko nabierze blasku, ale także stanie się bardziej sypka i mniej skłonna do przetłuszczania.