Jak nakładać maskę na włosy? Efektywne metody dla głębokiego nawilżenia

Jak nakładać maskę na włosy? Poznaj najważniejsze zasady aplikacji maski i efektywne metody dla głębokiego nawilżenia Twojej fryzury!

Sposób, w jaki aplikujesz maskę na włosy, jest kluczowy dla jej działania. Skoncentrowane składniki odżywcze potrzebują odpowiednich warunków, aby przeniknąć do wnętrza włosa oraz zadziałać na pasma i łuski włosów. Źle nałożona maska może także powodować niechciane skutki uboczne jak przeciążone i posklejane włosy. Aby tego uniknąć i zyskać pewność, że działanie kosmetyku będzie skuteczne, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Jak nakładać maskę na włosy? Ile należy trzymać kosmetyk na głowie i jak dodatkowo pomóc jej zadziać?

Jak nakładać maskę na włosy?

W klasycznej pielęgnacji włosów maskę nakładamy na czyste włosy, tuż po umyciu ich szamponem. Włosy najlepiej umyć dwukrotnie przy użyciu dobrego szamponu. Oczyszczone z zanieczyszczeń i resztek kosmetyków pasma są przygotowane, aby przyjąć składniki odżywcze z kosmetyku. Jak nakładać maskę do włosów? Przedstawiamy krótki poradniki, jak krok po kroku używać maski do włosów.

  1. Po spłukaniu z włosów szamponu, odciśnij pasma ręczniki, tak aby były wilgotne. Zbyt mokre włosy mogą sprawić, że maska z nich spłynie, niwecząc efekt zabiegu.
  2. W następnym kroku rozetrzyj niewielką ilość maski w dłoniach i delikatnymi, muskającymi ruchami rozprowadź ją na całej długości włosów, zaczynając kilka centymetrów poniżej ich nasady lub od połowy włosów, jeśli obawiasz się nadmiernego obciążenia fryzury. W razie potrzeby dobierz większą ilość kosmetyku.
  3. Aby zwiększyć precyzję aplikacji i równomiernie rozprowadzić kosmetyk po włosach, możesz pomóc dobie grzebieniem. Najlepiej sprawdzi się taki o szeroko rozstawionych zębach. Przeczesuj pasmo po paśmie, pamiętając o zachowaniu odległości od nasady włosów.
  4. Możesz spotęgować działanie maski, spinając włosy w kok, a następnie owijając włosy folią lub czepkiem. Na całość załóż gruby ręcznik. Możesz go wcześniej nagrzać na kaloryferze lub skierować na turban ciepłe powietrze z suszarki już po owinięciu głową. Dlaczego warto zrobić?

    PORADA: Ciepła temperatura sprawia, że włosy lepiej wchłaniają składniki odżywcze i maska jest skuteczniejsza.

  5. Po upływie około pół godziny (w zależności od instrukcji producenta), spłucz maskę z włosów letnią wodą. Nigdy nie zmywaj maski szamponem. Pamiętaj także, że woda nie powinna być zbyt ciepła, aby nie rozszczelnić łusek włosów.
  6. Następnie wysusz włosy i wystylizuj jak zawsze. Czy suszenie głowy jest konieczne? Lepiej to zrobić, aby składniki odżywcze kosmetyku nie wyparowały wraz z wodą z wilgotnych pasm.

Ile maski nakładać na włosy?

Odpowiednia ilość zależy od kosmetyku i rodzaju włosów. Włosy przetłuszczające się mają inne potrzeby niż suche włosy. Warto wziąć pod uwagę także strukturę włosa, czyli stopień odchylenia łuski włosa oraz kondycję skóry głowy. W każdym przypadku sprawdź wskazówki producenta i zacznij od niewielkiej ilości kosmetyku, obserwując reakcję włosów, zwiększając ilość preparatu w razie potrzeby.

Co do zasady włosy suche wypiją więcej maski. Podobnie w przypadku włosów wysokoporowatych, które potrzebują większego odżywienia niż włosy niskoporowate. Jeśli po wysuszeniu włosów zauważysz, że fryzura jest oklapnięta i straciła na objętości, to prawdopodobnie użyłaś zbyt dużo maski. Podobny rezultat może dać także aplikacja kosmetyku za blisko nasady włosów lub trzymanie kosmetyku dłużej niż zaleca to producent.

Jak długo trzymać maskę?

Głębokie nawilżenie i odżywienie włosów wymaga czasu. Po nałożeniu maski warto odczekać pół godziny, tak aby wszystkie składniki maski dotarły do głębokich warstw włosów i miały czas, aby się w nich zadomowić. Przed nałożeniem maski, przeczytaj zalecenia producenta. Na etykiecie z pewnością znajdziesz informacje o tym jak prawidłowo nakładać maskę i ile czasu należy ją trzymać dla najlepszej kondycji włosów.

Jak często stosować maskę do włosów?

Częstotliwość stosowania maski zależy od rodzaju włosów i typu kosmetyku. W przypadku włosów kręconych, wysokoporowatych i suchych po maskę możesz sięgnąć nawet po każdym myciu głowy. Jeśli jesteś właścicielką zdrowej fryzury lub Twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania, zabieg możesz wykonać raz w tygodniu. W pozostałe dni po myciu głowy stosuj odżywkę.

Jaką maskę do włosów wybrać?

Dla efektywnego nawilżenia i odżywienia włosów ważna jest nie tylko sama aplikacja, ale także wybór odpowiedniego kosmetyku. Powinien on jak zawsze uwzględniać potrzeby Twoich włosów. Zwróć więc uwagę na przeznaczenie i skład maski. Emolienty takie jak oleje, woski i alkohole tłuszczowe chronią włosy przed utratą wilgoci i wygładzają ich łuski. Humektanty odpowiadają za nawilżenie i elastyczność fryzury. Są to m.in. miód, aloes i glicerol. Proteiny mają działanie odbudowujące. W składzie maski szukaj jedwabiu, keratyny czy protein zbóż.