Jak kręcić włosy prostownicą? Krok po kroku do perfekcyjnych loków

Dobra prostownica do włosów potrafi znacznie więcej niż prostowanie i wygładzanie pasm. Pozwala także wykreować na głowie burzę efektownych loków lub subtelne i romantyczne fale. Jak kręcić włosy prostownicą krok po kroku? Podpowiadamy jak uzyskać efekt skręconych pasm.

Kręcenie włosów prostownicą – od czego zacząć?

Chcesz osiągnąć efekt skręconych lub falowanych pasm przy pomocy prostownicy? Do kręcenia włosów nadaje się teoretycznie każde urządzenie, ale nie każda prostownica będzie równie efektywna i bezpieczna dla Twoich włosów. Zanim więc zabierzesz się za stylizację, zwróć uwagę czy prostownica, którą posiadasz lub planujesz kupić, ma poniższe cechy:

 • zaokrąglone krawędzie płytek i obudowa – zaokrąglone kształty ułatwiają owijanie pasm i mają wpływ na kształt loków lub pasm. Kanciasta obudowa i płaskie krawędzie płytek nie są więc dobrym wyborem.
 • dobra jakość powłoki płytek – powierzchnia płytek prostownicy powinna być idealnie gładka i równomiernie się nagrzewać. Jej zadaniem jest także ochrona włosów podczas stylizacji na gorąco. Najlepiej sprawdzą się powłoka ceramiczna, seracytowa, tytanowa lub turmalinowa.
 • regulacja temperatury – poziom ciepła powinien być dopasowany do rodzaju i kondycji włosów. Temperatura wpływa także na poziom i trwałość loków. Delikatne fale wykonasz przy pomocy niższej temperatury, podczas gdy mocny skręt włosów wymaga większej ciepłoty.
 • kabel obrotowy – wpływa na wygodę manewrowania i łatwość wykonania loków. Możesz obracać prostownicę w każdą stronę bez plątania i skręcania przewodu.

Jak zrobić loki prostownicą?

Po upewnieniu się, że masz odpowiedni sprzęt, możesz przejść do stylizacji. Jak zrobić loki prostownicą?

 1. Dobierz odpowiednią temperaturę i rozgrzej płytki – temperaturę dostosuj do rodzaju włosów. Słabe i delikatne włosy bezpieczniej stylizować za pomocą prostownicy rozgrzanej do 100-150 stopni. Przy włosach normalnych możesz podnieść ją do 180 stopni, podczas gdy włosy grube i małopodatne na stylizację możesz kręcić nawet przy zastosowaniu 230 stopni. Poziom temperatury dostosuj także do poziomu skrętów, jakie chcesz osiągnąć.
 2. Zastosuj kosmetyk termoochronny na suche lub lekko wilgotne włosy.
 3. Podziel pasma na sekcje i podepnij je, zostawiając luzem tylko pasma dolnych partii włosów.
 4. Rozczesz włosy danej partii przed rozpoczęciem jej kręcenia.
 5. Chwyć pasmo włosów między płytki prostownicy. Możesz chwycić je u nasady włosów lub w miejscu, w którym chcesz, żeby fryzura zaczęła się kręcić. Do robienia loków chwyć niewielką ilość włosów. Im mniej ich chwycisz za jednym razem, tym mocniejszy skręt uzyskasz.
 6. W kolejnym kroku obróć prostownicę o 360 stopni do zewnątrz, tak aby włosy ułożyły się w kształt litery S.
 7. Delikatnym i powolnym ruchem przeciągaj prostownicą po włosach ku dołowi.
 8. Lekko skręć prostownicą przy końcówkach, aby efektownie je wywinąć.
 9. Podkręcone pasmo delikatnie ukształtuj dłonią i pozostaw do wystygnięcia, aby zachowało swój kształt.
 10. Zadbaj o utrwalenie loków, spryskując je lakierem.
 11. Powtórz czynność dla każdego z wydzielonych pasm.

Aby zrobić loki prostownicą, potrzebna jest wprawa. Najlepiej przećwiczyć całość „na zimno” bez rozgrzewania urządzenia. Pamiętaj także, że działając na włosach prostownicą, przesuwaj urządzenie tak, aby nie dotykało jednego miejsca dłużej niż 2 sekundy. Stopień trudności stylizacji zależy także od długości włosów. Długie i półdługie pasma łatwiej owinąć wokół urządzenia, podczas gdy krótkie włosy mogą sprawiać większy kłopot. W przypadku krótszej fryzury znacznie lepiej sprawdzi się prostownica o wąskich płytkach.