Jak efektywnie używać odżywki do włosów? Przewodnik

Jak używać odżywki do włosów? Nawet gdy użycie kosmetyków często wydaje nam się intuicyjne, warto znać odpowiednie zasady ich stosowania, aby osiągnąć najlepsze efekty pielęgnacji włosów. Przedstawiamy krótki przewodnik!

Odżywka do włosów to produkt przeznaczony do codziennej pielęgnacji. Wydawać by się mogło, że aplikacja kosmetyku to nic trudnego – wystarczy nanieść go na włosy, a następnie spłukać. Tymczasem okazuje się, że podczas wykonywania tej rutynowej czynności, można popełnić wiele błędów, które mają kluczowe znaczenie dla efektywnego działania kosmetyku. Jak prawidłowo używać odżywki do włosów?

Rodzaje odżywek do włosów

Regularne stosowanie odżywki to włosów pozwala dostarczyć im składników odżywczych, nawilżających i odbudowujących. Odpowiednio dobrany kosmetyk sprawia, że włosy stają się silne, zdrowe i sprężyste. Kosmetyk wnika w strukturę pasm, przyczyniając się do pięknego wyglądu fryzury i niwelując ewentualne problemy. Istnieje kilka rodzajów odżywek do włosów, które dobieramy w zależności od kondycji i porowatości włosa. W najczęstszej klasyfikacji kosmetyki dzielimy na:

  • proteinowowe odżywki do włosów – zawierają proteiny, czyli białka, które wnikają w strukturę włosa i regenerują jego strukturę. Odżywki proteinowe przeznaczone są do każdego rodzaju włosów, w tym włosów suchych, włosów zniszczonych i łamliwych. W składzie kosmetyków znajdziesz m.in. takie substancje jak keratyna hydrolizowana, hydrolizowane proteiny owsa i hydrolizowane proteiny ryżu.
  • emolientowe odżywki do włosów – są dedykowane potrzebom włosów suchych i wysokoporowatych. Kosmetyk tworzy na powierzchni włosów delikatny film ochronny, który chroni pasma przed utratą wilgoci. Po nałożeniu odżywki włosy suche stają się mocniejsze i mniej podatne na uszkodzenia. Wśród składników odżywczych kosmetyku znajdują się m.in. masło shea i oleje roślinne, w tym olej arganowy, olej jojoba czy oliwa z oliwek.
  • humektanowe odżywki do włosów – warto stosować na włosy, które potrzebują nawilżenia i intensywnej regeneracji. Zawarte w formule kosmetyku humektanty chronią fryzurę przed utratą wilgoci. Odżywka sprawdzi się w przypadku włosów suchych, łamliwych i pozbawionych blasku. W jej składzie znajdują się m.in. kwas hialuronowy, pantenol, aloes i gliceryna roślinna.

Możesz także sięgnąć po fryzjerskie formuły, które bazują na różnych substancjach aktywnych. Wśród polecanych przez nas kosmetyków znajdują się Hydrating Conditioner, która nadaje włosom miękkość i sprawia, że są bardziej zdyscyplinowane oraz Smoothing Conditioner, z którą Twoje włosy staną się gładkie i błyszczące, bez uczucia przeciążenia.

Poza przeznaczeniem odżywki różnią się także formułą i sposobem stosowania. Możesz stosować odżywkę ze spłukiwaniem lub bez – do nałożenia na mokre włosy. Przy wyborze kosmetyku najlepiej kieruj się własną wygodą i czasem, który chcesz poświęcić na pielęgnację.

 

Jak używać odżywki do włosów?

Odżywki stosujemy zazwyczaj w trakcie lub po umyciu włosów. Na opakowaniu każdego produktu, znajdziemy informację o sposobie użycia. Zazwyczaj określa ona czas, przez jaki powinniśmy trzymać kosmetyk na włosach i jak często go stosować. Mimo tych pozornie prostych instrukcji wiele osób popełnia błąd, nakładając odżywkę na bardzo mokre włosy lub bezpośrednio na skórę głowy. Jak powinno wyglądać prawidłowe nakładanie odżywki krok po kroku?

  1. Odsącz włosy z nadmiaru wody. Kosmetyk należy nakładać na wilgotne włosy. Stosowanie go na zbyt mokre włosy jest bezcelowe, ponieważ odżywcza formuła spłynie po pasmach wraz z ociekającą wodą.
  2. Aplikuj na wysokości ucha i w dół. Odżywek do włosów nie należy nakładać na skórę głowy. Zarówno w przypadku włosów długich, jak i krótszej fryzury, obowiązuje zasada od ucha w dół. Odżywki do włosów nie są przeznaczone do skóry głowy. Stosowane na skalp mogą go podrażnić i spowodować osłabienie cebulek włosowych.
  3. Rozprowadzaj odżywkę za pomocą grzebienia. Ta rada sprawdzi się szczególnie w przypadku posiadaczek długich włosów. Nakładając odżywkę za pomocą dłoni, nie jesteśmy w stanie rozprowadzić jej tak dokładnie, jak zrobią to ząbki grzebienia. Precyzyjna aplikacja może znacznie poprawić skuteczność działania produktu.
  4. Pamiętaj o dokładnym spłukiwaniu. Niedokładnie spłukana odżywka obciąża pasma i sprawia, że fryzura staje się ciężka mimo mycia włosów. Jeśli brakuje Ci czasu na dokładne spłukanie kosmetyku, znacznie korzystniej jest zastosować odżywkę bez spłukiwania lub mgiełkę, którą możesz zastosować już na suche i umyte włosy.
  5. Aplikuj odpowiednią ilość produktu. Jak nakładać odżywkę do włosów? Przede wszystkim z umiarem. Wystarczy, że dokładnie wczeszesz w pasma niewielką ilość produktu, aby cieszyć się jego działaniem. Zbyt obficie nałożona odżywka może powodować problemy ze spłukaniem kosmetyku i obciążać włosy.

Jak często stosować odżywkę do włosów?

Częstotliwość stosowania kosmetyku powinna być dobrana do potrzeb Twoich włosów. Większość odżywek przeznaczona jest do codziennego stosowania po każdym myciu głowy, warto jednak obserwować fryzurę i reagować na jej potrzeby. Pielęgnację warto uzupełnić o maski przeznaczone do potrzeb Twoich włosów. Mocniejszą formułę możesz zastosować raz lub dwa razy w tygodniu.