Jak czytać i rozumieć skład odżywek do włosów – poradnik

Coraz większą uwagę przykładamy do świadomego wyboru kosmetyków. Terminy takie jak Cetearyl Alcohol, Coco-glucoside lub Decyl glucoside nic Ci nie mówią? Dowiedz się jak rozpoznawać składniki INCI przy wyborze odżywki do włosów.

Dlaczego warto sprawdzać skład kosmetyków?

Sprawdzanie składu kosmetyków to obok zaufanych rekomendacji jedyny sposób na świadomy wybór produktu do pielęgnacji włosów. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że rozwiązując jeden problem Twojej fryzury, przyczynisz się do powstania innych. Producenci obiecują zdrowe i lśniące włosy, ale rzadko wspominają o skutkach ubocznych stosowania danego kosmetyku. Tymczasem sztuczne barwniki i substancje zapachowe, niektóre alkohole oraz inne szkodliwe substancje zaszyfrowane pod długimi nazwami, mogą spowodować przesuszenie fryzury lub podrażniać skórę głowy. Z tego powodu warto dokładnie sprawdzać skład kosmetyków, a żeby było to możliwe, poznać nazewnictwo INCI i metodę jego odczytywania.

Składniki INCI – co to jest?

INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) oznacza międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków. Obecne w formule składniki aktywne i substancje pomocnicze podawane są na etykiecie produktu w formie listy poprzedzonej skrótem INCI lub opisanej jako „Ingredients”. Wszyscy producenci z obszaru Unii Europejskiej są zobligowani przepisami, aby na swoich produktach umieszczać pełne składy kosmetyków. Składniki kosmetyków w standardzie INCI bazują na angielskim i łacińskim nazewnictwie, dzięki czemu tak naprawdę wystarczy poznać kilka terminów i zasad, aby rozpoznać poszczególne składniki pod zawiłymi i długimi nazwami.

Jak czytać skład odżywek do włosów?

Ustandaryzowane jest nie tylko samo nazewnictwo, ale także sposób podawania informacji o poszczególnych substancjach. Jak czytać składy kosmetyków do włosów? Oto kilka podstawowych zasad:

 1. Informacje na temat składu kosmetyków zawsze należy czytać od lewej do prawej strony.
 2. Kolejność, w jakiej zostały zaprezentowane poszczególne składniki kosmetyków, odpowiada ich stężeniu w preparacie. Uszeregowane są więc od największego do najmniejszego. Jeśli stężenie danej substancji jest mniejsze niż 1%, zazwyczaj znajduje się ona na końcu listy.
 3. Kompozycje zapachowe oznaczone są wśród składnikowi INCI pod zbiorczą nazwą „Parfum” lub „Fragrance”. Wyjątek stanowią substancje, które mogą powodować występowanie alergii. Wówczas każdy ze składników wylistowany jest osobno.

Rodzaje składników INCI

Wiesz już, jak czytać skład kosmetyków. Zastanówmy się teraz jakie substancje znajdują się w składzie INCI kosmetyków do włosów. Każda formuła składa się ze składników bazowych, składników aktywnych oraz składników pomocniczych.

Składniki bazowe – stanowią bazę produktu, często działają jak rozpuszczalniki lub emulgatory. Tę funkcję zazwyczaj pełni woda lub alkohole tłuszczowe.

Składniki aktywne – to one decydują o kierunku działania kosmetyków do włosów. Zaliczają się do nich zarówno naturalne składniki, jak i fryzjerskie formuły. Są to m.in. kwasy, witaminy, proteiny i substancje nawilżające jak oleje i ekstrakty roślinne.

Składniki pomocnicze – odpowiadają za zapach, konsystencję i trwałość danego produktu. Wśród nich znajdują się barwniki, konserwanty, substancje zagęszczające i pigmenty.

Nazewnictwo INCI

Pełna lista składników INCI jest zbyt długa, aby przedstawić ją w jednym artykule. Wystarczy jednak nauczyć się kilku pojęć, aby czytanie składów kosmetyków było możliwe i zrozumiałe. Oto najpopularniejsze z nich:

 • oil – najczęściej olej roślinny, np. olej arganowy, olej kokosowy,
 • mineral oil – olej mineralny, np. parafina,
 • seed oil – olej z nasion danej rośliny,
 • kernel oil – olej z pestek danej rośliny, np. Palm Kernel Oil,
 • extract – ekstrakt roślinny,
 • leaf juice – sok z liści np. Aloe Leaf Juice,
 • amino acids – aminokwasy, np. np. Keratin Amino Acids, kwas mlekowy,
 • protein – proteiny, np. Hydrolyzed Soya Protein,
 • aloe vera – aloes,
 • butter – masło, np. shea butter,
 • SLS (Sodium Lauryl Sulfate) laurylosiarczan sodu,
 • SLES (Sodium Laureth Sulfate) sól sodowa siarczanu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego.

Dwie ostatnie pozycje choć powszechnie, należą do szkodliwych substancji w kosmetykach. Są to silne detergenty syntetyczne, które przesuszają skórę głowy i niszczą mikrobiom, osłabiając kondycję pasm.

Jak wybrać dobrą odżywkę do włosów?

Chcesz mieć pewność, że kosmetyk, który wybierzesz, będzie bezpieczny dla Twoich włosów i skóry głowy? Postaw na profesjonalne odżywki do włosów marki MUDII. Nasze kosmetyki są testowane dermatologicznie, na wszystkich rodzajach skóry głowy. Przeprowadzamy również badania aplikacyjne i aparaturowe, które potwierdzają ich wyjątkową skuteczność. Ich pH na poziomie 3,5 – 4,5 sprawia, że nie zaburzają naturalnego mikrobiomu skóry oraz są odpowiednie dla wszystkich typów włosów. W ich składzie znajdziesz nowoczesne formuły fryzjerskie, które zapewniają natychmiastowy i długotrwały efekt. Kosmetyki MUDII nie zawierają parabenów, SLS i SLES.