Idealna odżywka dla włosów niskoporowatych – jak wybrać?

Włosy niskoporowate są gładkie, lśniące i…tylko pozornie nie sprawiają kłopotów. Jaką odżywkę do włosów wybrać, aby nie przeciążyć fryzury, a jednocześnie ją zdyscyplinować i osiągnąć efekt spektakularnej tafli? Podpowiadamy!

Włosy niskoporowate to marzenie wielu kobiet. Fryzura o takiej strukturze wyróżnia się gładkością, miękkością i naturalnym blaskiem. Równocześnie taka fryzura jest podatna na przetłuszczanie i obciążenie oraz może sprawiać trudności podczas stylizacji. Aby wydobyć prawdziwe piękno włosów porowatych i zadbać o ich dobrą kondycję, potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. Jaką odżywkę do włosów niskoporowatych wybrać i o czym pamiętać w codziennej rutynie pielęgnacyjnej?

Włosy niskoporowate – charakterystyka

Co to znaczy, że włosy są niskoporowate? Taki typ fryzury wyróżnia się domkniętą i ściśle przylegającą do łodygi łuską. Stopień odchylenia łuski widać tylko w dużym powiększeniu, ale analizując swoją fryzurę, możesz zwrócić uwagę na kilka cech, które wyróżniają taki typ kosmyków. Włosy niskoporowate są gładkie, grube i dość sztywne. Często bywają śliskie i przyklapnięte u nasady. Bez właściwej pielęgnacji charakteryzują się brakiem objętości. Ich cechą szczególną jest mała podatność na stylizację. Gruby i sztywny włos jest trudny do zdyscyplinowania i szybko wraca do swojego naturalnego wyglądu. Włosy niskoporowate słabo wchłaniają wodę, przez co trudno je wysuszyć. Wreszcie łatwo je przeciążyć nieodpowiednią pielęgnacją.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Podobnie jak inne typy porowatości, włosy niskoporowate również wymagają pielęgnacji, a co za tym idzie odżywiania poprzez nakładanie odżywek i masek. Trzeba to jednak robić oszczędnie, tak aby nie przeciążyć fryzury. Kosmetyki powinny mieć lekką konsystencją i minimalistyczny skład z umiarkowaną ilością emolientów i protein. Nadmiar składników budulcowych może sprawić, że fryzura stanie się sztywna i matowa, natomiast emolienty i cięższe substancje nawilżające mogą ją nadmiernie obciążyć.

Jakie zadanie powinny więc spełniać odżywki do włosów niskoporowatych? Kosmetyki tego typu skutecznie uelastyczniają fryzurę i wzmacniają strukturę włosów. Odżywka wygładza i nabłyszcza włosy, tworząc efekt tafli. Stosowanie kosmetyków pozwala poprawić objętość włosów i ułatwia ich rozczesywania. Dodatkowo włosy zyskują ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i stają się optymalnie nawilżone bez efektu obciążenia.

W pielęgnacji włosów niskoporowatych ważny jest umiar. Dotyczy to zarówno składu kosmetyku, jak i sposobu oraz częstotliwości jego aplikacji. W codziennej pielęgnacji sięgaj po lekkie formuły lub stosuj jedynie kosmetyki wzmacniające końcówki. Obciążające maski pozostaw do okazjonalnego stosowania. Zwróć także uwagę na wskazówki producentów i nie przetrzymuj odżywki dłużej, niż wynika to z opisu na etykiecie kosmetyku.

Jaka odżywka do włosów niskoporowatych?

Co powinno się znaleźć w składzie odżywki do włosów niskoporowatych? Włosy niskoporowate lubią lekkie humektanty jak kwas hialuronowy czy sok z aloesu oraz oleje o małych cząsteczkach z przewagą kwasów tłuszczowych nasyconych. Oleje o dużych cząsteczkach osiadają na powierzchni pasm i sprawiają, że niskoporowate włosy tracą objętość i stają się przeciążone. W składzie kosmetyków do niskoporowatych włosów często można znaleźć olej kokosowy. Posiada on małe, wnikające cząsteczki, które poprawiają elastyczność włosa i wygładzają jego powierzchnię.

Innym popularnym składnikiem jest olej palmowy, który silnie regeneruje i nawilża fryzurę, a równocześnie sprawia, że włosy o niskiej porowatości stają się bardziej miękkie i gładkie. Substancja wzmacnia cebulki i wspiera walkę z suchym łupieżem. Masło shea chroni włosy i pozwala wydobyć ich naturalny blask. W odżywkach do włosów niskoporowatych często znajduje się również sok z aloesu. Lekki emolient dostarcza włosom wilgoć i wzmacnia ich cebulki. Może być także stosowany w przypadku włosów cienkich i ze skłonnością do przetłuszczania się.

Mimo że w przypadku włosów niskoporowatych zalecane jest oszczędne stosowanie protein, nie oznacza to, że należy je całkowicie wykluczyć. Z tego powodu odżywki do włosów niskoporowatych często zawierają keratynę. Substancja budulcowa poprawia gęstość i strukturę włosów, uzupełniając ubytki w ich strukturze.

Idealna odżywka do włosów niskoporowatych

W ofercie marki Mudii znajdziesz profesjonalne odżywki do włosów. Są to wielozadaniowe formuły przeznaczone dla różnego typu włosów z nastawieniem na konkretny efekt. Smoothing Conditioner sprawia, że włosy stają się bardziej gładkie i błyszczące oraz zaskakują sypkością i zdyscyplinowaniem bez utraty objętości. Naturalne peptydy z amarantusa wnikają w głąb włókien włosów, uzupełniając i wiążąc ich wewnętrzną strukturę. Hydrating Conditioner pozwala utrzymać optymalny poziom nawilżenia i sypkości fryzury. Odżywka sprawia, że włosy stają się zregenerowane i miękkie oraz bardziej podatne na stylizację. Kompleks 3 Hydro Pepti stymuluje tworzenie się naturalnego czynnika nawilżającego.