Gencjana na włosy: Naturalny sposób na piękny kolor i blask

Gencjana na włosy to naturalny szampon koloryzujący będący zdrowszą alternatywą od gotowych produktów, które możesz dostać w różnego rodzaju drogeriach. Fiolet gencjanowy wykorzystywany na włosy blond ratuje nieudane próby ich farbowania, poprzez wytrącanie ciepłego odcienia oraz przywraca włosom blask. Jak używać gencjanę do włosów?

Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jak stosować gencjanę na włosy.

Czym jest gencjana?

Gencjana znana jest od XIX wieku, gdyż została wytworzona przez chemika, to wodny roztwór. Jest to fiolet gencjanowy, który posiada wielorakie zastosowanie, w głównej mierze zewnętrzna, ale także wewnętrzne. Kiedyś miała zastosowanie na rany, wysypkę czy też bakterie oraz grzyby. Warto wiedzieć, że gencjana jest o wiele tańsza w porównaniu do klasycznych produktów zmieniających odcień włosów. Kolor fioletowy neutralizuje żółte odcienie oraz przedłuża trwałość koloryzacji. Aczkolwiek zbyt częste stosowanie gencjany może przesuszyć skórę głowy oraz włosy.

Jak działa gencjana na włosy?

Fioletowe pigmenty zawarte w gencjanie mogą ochłodzić odcień włosów. Efekt jaki można uzyskać jest uzależniony od tego na jakie włosy zastosujesz fiolet gencjanowy. Na jasnych włosach w naturalnych odcieniach blondu, bądź też rozjaśnianych, fioletowa płukanka pozwoli zniwelować żółte tony, a dodatkowo nadać włosom chłodnego odcienia. Warto wiedzieć, że gencjana na włosy działa także na brązowe oraz czarne włosy. Potrafi je schłodzić oraz dodać zimniejszego odcienia. Gencjana na włosy także stosowana jest przez posiadaczki włosów siwych, takie działania pozwalają na uniknięcie niechcianych rdzawych bądź żółtych odcieni na naturalnej siwiźnie.

Pewnie nasuwa Ci się pytanie, czy gencjana niszczy włosy, otóż jest to produkt naturalny, znacznie bezpieczniejszy dla kosmków w porównaniu do szamponów czy płukanek ochładzających odcień. Gencjana stosowana w prawidłowy sposób nie powinna negatywnie wpływać na kondycję włosa. W sytuacji, kiedy po użyciu gencjany obserwujesz suche włosy, oznacza to, że używasz jej zbyt dużo lub zbyt często. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi sie fioletowa maska bogata w składniki pielęgnujące zarówno strukturę włosa oraz kolor włosów.

Jak stosować gencjanę na włosy?

Jak prawidłowo powinnaś stosować gencjanę? Otóż nie możesz jej nakładać bezpośrednio na kosmyki włosów.

Najkorzystniejszym sposobem zastosowania gencjany na włosy jest zmieszanie jej z niewielką ilością szamponu, maski czy odżywki.

Rozpocznij dodając jedną kroplę gencjany, a następnie obserwuj uzyskany efekt na twoich włosach. Istotne jest by kosmetyki, do których dodasz filet były pozbawione barwników, z którymi mogłyby zostać zmieszane. Zwróć uwagę na fakt, iż gencjana na włosy silnie barwi skórę, ręczniki jak również ubrania czy też elementy wyposażenia łazienki, Dlatego warto zaopatrzeć się w rękawiczki ochronne.

Przed zastosowaniem gencjany, powinnaś umyć włosy szamponem oczyszczającym. W następnej kolejności dokładnie wymieszać omawiany produkt z porcją odżywki czy maski. Kluczem do sukcesu jest dokładne połączenie składników, by pokryć wszystkie kosmyki. Co więcej, kosmetyk, który wybierasz powinien mieć kolor biały, by uzyskana mieszanka o odcieniu jasnofioletowym będzie w stanie ochłodzić kolor włosów.

Po etapie mieszania składników, przygotowany roztwór nałóż na umyte włosy. Dbaj by rozłożyć ją równomiernie. Pozostaw na włosach na maksymalnie kilka minut, a następnie dokładnie zmyj letnią wodą.

Jak zmyć gencjanę ze skóry?

Jak już zostało wspomniane, gencjana na włosy może farbować także skórę. Jak zatem sobie z tym poradzić? By usunąć plamy po fiolecie, warto użyć kwasek cytrynowy, roztwór octu bądź cytryny, nakładając je na zabrudzone miejsca. Aczkolwiek trudne jest wywabienie plam z ubrań czy też ręcznika.

Czy gencjana ma zastosowanie na brązowe włosy?

Z problemem niechcianych odcieni po etapie koloryzacji borykają się nie tylko blondynki. Kobiety o brązowych włosach także często narzekają na miedziane refleksy oraz poszukują różnych sposobów na ich pozbycie się. By osiągnąć głęboki czekoladowy odcień, warto wykorzystać koloryzujące właściwości gencjany. Ze względu na jej uniwersalne wykorzystanie można osiągnąć nowe produkty o innych właściwościach koloryzujących. W celu uzyskania modnego liliowego odcienia należy dodać kilka kropel gencjany do szamponu lub ulubionej odżywki, a następnie nałożyć mieszankę na włosy i pozostawić przez około godzinę.

Gencjana na włosy rude

W pielęgnacji włosów rudych można napotkać wiele trudności, gdyż ten kolor jest mocno podatny na działanie promieni słonecznych. Z tego powodu w okresie letnim dość często pojawiają się żółte refleksy. Gencjana dobrze sobie radzi, aczkolwiek należy wziąć pod uwagę, iż rude włosy wykazują większą tendencję do szybkiego przesuszania.

Gencjana na siwe włosy

Fioletowa substancja idealnie sprawdzi się przy uzyskaniu efektu błyszczącego oraz chłodnego na siwych włosach. By go uzyskać, nie należy przygotowywać specjalnej płukanki. Wystarczy dodać kroplę fioletu do ulubionego szamponu. Jedynie należy zadbać o biały szampon, gdyż inny kolor może powodować inny odcień.

Gencjana na włosy – gdzie kupić?

Jeśli chcesz zakupić gencjanę udaj się do apteki. Mała buteleczka zawierająca 10 ml kosztuje niewiele, a wystarcza na wiele miesięcy intensywnego użytkowania.

Dostępne są dwa rodzaje:

roztwór wodny – dobre rozwiązanie do pielęgnacji włosów. Nie pływnie negatywnie na stan kosmków,

roztwór alkoholowy – zawartość etanolu wynosi ok 96%. Obecność alkoholu może powodować wysuszenie włosów, tym samym pogorszenie ich kondycji.

Pielęgnacja włosów to złożony proces. Właściwości gencjany znalazły szerokie zastosowanie w salonach fryzjerskich oraz w domowej pielęgnacji włosów. Wiele kobiet pokochało tą metodę za łatwość oraz szybkość stosowania. Dużą zaletą gencjany jest nietrwałość koloryzacji. Należy jedynie pamiętać by dbać zarówno o ubrania jak otoczenie, gdzie wykonuje się zabieg, gdyż fiolet gencjany jest mocno intensywny oraz trudny do usunięcia.