Emolienty w pielęgnacji włosów: jakie mają działanie i jak ich używać?

Zastanawiasz się co wybrać emolienty, proteiny czy humektany? Osoby, które znają tajniki włosingu, czują się w tym temacie jak ryba w wodzie. Z tego artykułu dowiesz się czym są emolienty do włosów oraz w jakich sytuacjach warto po nie sięgać.

Emolienty do włosów – czym są?

Emolienty do włosów to składniki pielęgnacyjne, które są dodawane do skóry i włosów. Znaczenie słowa emolient oznacza zmiękczać. Tym samym emolienty zmiękczają, natłuszczają, nawilżają oraz regenerują. Tworzą na włosach specjalną warstwę zabezpieczającą, dzięki której nie są one narażone na utratę wilgoci. Co więcej, emolienty mogą uchronić włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi, zbyt wysoką temperaturą czy też szkodliwym działaniem promieni UV.

Jak dzielimy emolienty?

Możemy je podzielić na:

Naturalne oleje i masła roślinne – stanowiące bazę dla większości szamponów, odżywek czy masek. Ich działanie polega na powlekaniu włosów cienką warstwą ochronną oraz dostarczaniu im kluczowych witamin, minerałów oraz licznych składników odżywczych.

Silikony – dość często są dodawane do różnego rodzaju sprayów oraz pianek. Główną ich zaletą jest ochrona przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury, dlatego też są rekomendowane dla osób regularnie korzystających z suszarki, prostownicy czy też lokówki.

Woski – wyróżniają się działaniem regenerującym, odżywiają oraz zmiękczają włosy, przez co są wykorzystywane do produkcji kosmetyków do utrwalania.

Inne np. alkohole tłuszczowe, polimery oraz parafina.

Emolienty do włosów – dla kogo?

Z emolientów do włosów każda z nas może korzystać, niezależnie od stopnia porowatości włosów. Niskoporowate, średnioporowate oraz wysokoporowate. Aczkolwiek najmniej powinny z nich korzystać posiadaczki niskoporów, gdyż łuska włosów jest domknięta, dlatego emolienty stosowane na ten typ kosmków mogą je nadmierne obciążyć.

Najlepsze emolienty dla włosów niskoporowatych:

  • olej kokosowy,
  • masło shea,
  • masło kakaowe,
  • masło mango,
  • masło babassu,
  • masło murumuru.

Najlepsze emolienty dla włosów średnioporowatych:

  • oleje roślinne,
  • olej makadamia,
  • olej awokado,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • olej arganowy.

Najlepsze emolienty dla włosów wysokoporowatych:

  • olej lniany,
  • olej z pestek malin,
  • olej z wiesiołka,
  • olej konopny,
  • olej z nasion bawełny,
  • olej z kiełków pszenicy.

Stosowanie emolientów- najważniejsze wskazówki

Warto podkreślić, że emolienty do włosów stosowane są jako jeden z końcowych etapów pielęgnacji włosów.

Krok po kroku

  1. Nałóż olej na włosy, a następnie pozostaw go na powierzchni włosów przez pewien czas – przynajmniej 40 minut. Możesz też go zostawić na całą noc.
  2. Zmocz włosy pod ciepłym strumieniem wody, a następnie odsącz je z nadmiaru wody.
  3. Nałóż odżywkę emolientową, która pomoże zemulgować tłustą warstwę z powierzchni włosów.
  4. Dokładnie spłucz odżywkę, a następnie umyj włosy szamponem.
  5. Nałóż na włosy odżywkę np. proteinową.
  6. Przed suszeniem włosów, domknij pielęgnację włosów poprzez silikonowe serum do włosów.

    Opisywana metoda to OMO, czyli stosowanie produktów w kolejności, odżywka, szampon, odżywka.

Oznaki niedoboru emolientów

Kluczowym zadaniem emolientów jest domknięcie łusek włosów, a tym samym zatrzymanie w nich odpowiedniego nawilżenia. Zadbane kosmyki staną się lśniące, błyszczące i gładkie. Jeśli odczuwają one deficyt emolientów, ich kondycja ulegnie pogorszeniu. Może się to objawiać poprzez nadmierną szorstkość włosów, puszenie czy elektryzowanie. Kiedy zaobserwujesz na swoich włosach wspomniane objawy, czas aby wdrożyć do codziennej pielęgnacji więcej substancji odżywczych oraz wygładzających emolientów.

Nadmiar emolientów – czy jest to możliwe?

Nadmiar emolientów najszybciej mogą zaobserwować osoby z włosami niskoporowatymi. Jeśli przesadzą z ilością emolietnów, mogą obserwować, że ich włosy nie są już sypkie, a krótko po umyciu będą wyglądały nieświeżo. Nadmiar emolientów będzie objawiał się także poprzez zbite kosmyki, które co chwilę należy rozczesywać.

Jak sobie poradzić z nadmierną ilością emolientów?

Przeemolientowanie możemy zwalczyć poprzez wykonanie oczyszczającego mycia oraz zrównoważenie nadmiaru emolientów poprzez wprowadzenie protein lub humektanów. Ponadto możemy stosować lżejsze odżywki emolientowe.

Kiedy stosować odżywki emolientowe? – pielęgnacja włosów

Pamiętaj, że nałożenie odżywki emolientowej to ostatni etap pielęgnacji włosów. W zależności na jakim efekcie Ci zależy, należy zastosować ją po odżywieniu, nawilżeniu oraz naolejowaniu włosów.

Domowe sposoby na emolientowe kosmetyki

Jeśli chcesz sporządzić domowe emolientowe kosmetyki, oto wskazówki dla Ciebie!

Maseczka z oliwy z oliwek

Do niewielkiej miseczki wlej pół szklanki oliwy z oliwek, dodaj ćwierć szklanki naturalnego miodu oraz zawartość 3 kapsułek witaminy E. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i nałóż na wilgotne włosy przy pomocy płaskiego pędzla. Nakryj głowę czepkiem kąpielowym. Odczekaj 90 minut, po czym umyj dokładnie włosy letnią wodą.

Maseczka z olejem kokosowym

By ja sporządzić potrzebujesz 2 łyżek oleju kokosowego oraz 2 łyżki oleju rycynowego. Następnie nałóż na zwilżone włosy i pozostaw na około 30 minut. Po czym dokładnie umyj głowę.

Pamiętaj, że jeżeli Twoim celem jest zdrowa czupryna, to stosowanie jedynie emolientów może być nieskuteczne. Zastanawiasz się dlaczego? Otóż na kondycję włosów największy wpływ na ma równowaga PEH, czyli odpowiednia proporcja protein, emolientów oraz humektantów. Czas zapoznać się z zadaniem.

Proteiny

Proteiny należą do kluczowych budulców włosa i są odpowiedzialne za uzupełnienie powstających w nim ubytków. Ponadto przyspieszają regenerację oraz znacznie zmniejszają podatność na mikrouszkodzenia.

Humektanty

Do ich głównego zadania należy wiązanie cząsteczek wody oraz ich zatrzymywanie we wnętrzu włosa. Ponadto mają wpływ na regulację nawilżenia włosów. Do najbardziej popularnych zalicza się aloes, miód, kwas hialuronowy, stanowiący składnik wielu odbudowujących sprayów do włosów.

Podsumowując: w pielęgnacji włosów tak jak w pielęgnacji cery wykorzystuje się różne składniki mające na celu poprawę kondycji włosów.

Regularne traktowanie włosów emolientami, proteinami czy humektantami jest kluczowe by poprawić ich kondycję, aczkolwiek ich niedobór emolientów, jak i nadmiar może prowadzić do pogorszenia kosmyków. Dobranie odpowiedniej pielęgnacji włosów w zależności od porowatości włosów ma kluczowy wpływ na ich kondycję.