Dlaczego nie powinno się spać w mokrych włosach? Potencjalne skutki dla zdrowia

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się spać w mokrych włosach, ale czy wiesz jakie może to nieść ze sobą konsekwencje?

Mycie włosów dla części z nas to nielubiany obowiązek co często z braku czasu i nadmiaru innych obowiązków kończy się pójściem spać z mokrymi włosami.

Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się czy spanie w mokrych włosach jest dobre dla Twoich włosów.

Spanie w mokrych włosach może stanowić niebezpieczeństwo dla włosów jak i skóry głowy. Mokre włosy są podatne bardziej na uszkodzenia, a wilgotna skóra głowy sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów co może prowadzić do negatywnych konsekwencji jak łupież oraz inne problemy skórne. Co więcej, mokre włosy ciężej się rozczesują zwiększając ryzyko ich zerwania oraz łamliwości.

Czy można spać z mokrymi włosami?

Pewnie nie raz przeszło Ci przez myśl by nie suszyć włosów przed snem, ale czy wiesz jakie konsekwencje może nieść ze sobą takie działanie?

Przez wzgląd na wrażliwy mikrobiom skóry głowy oraz dużą obecność gruczołów potowych jak i łojowych, skóry głowy powinna być jak najkrócej morka. Pewnie zastanawiasz się dlaczego? Im dłużej pozostaje mokra bądź wilgotna tym większe ryzyko większej kolonizacji mikrobiomu.

Ponadto mokra skóry głowy wraz z gęstymi włosami utrudnia wysychanie poduszki w nocy. Co przyczynia się do większej kolonizacji drożdżaków jak i bakterii co w połączeniu zwiększa ryzyko pojawienia się problemów skórnych.

Czym grozi spanie z mokrymi włosami?

Powinnaś zdawać sobie sprawę, iż oprócz tego, że cierpi skóra głowy, cierpią także twoje włosy. Mokre włosy są bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia. Zasypianie z mokrymi włosami bądź wilgotnymi jest równoznaczne z dość częstym pocieraniem mokrych włosów o poduszkę. Takie działania w konsekwencji prowadzą do pogorszenia ich kondycji jak kruszenie się włosów czy zwiększona łamliwość.

Konsekwencje spania w mokrych włosach

Zastanawiasz się do czego może doprowadzić spanie w mokrych włosach? Oto najważniejsze z nich:

  • zaburzenia mikrobiomu skóry,
  • pojawienie się problemów skórnych jak: łupież, łojotokowe zapalenie skóry, nadmierne przetłuszczanie,
  • świąd oraz łuszczenie się skóry głowy,
  • zmiana kondycji łodygi włosa,
  • brak objętości fryzury.

Jak poprawnie suszyć włosy?

Odpowiednie suszenie włosów, by były one mocne to również sztuka. Zatem zadajesz sobie pytanie jak prawidłowo suszyć włosy? Przede wszystkim przed suszeniem musisz je zabezpieczyć termoochronnym produktem, by działać protekcyjnie względem łodygi. Dodatkowo wybierając suszarkę do włosów, należy wyposażyć się w taki model, który posiada regulujące siły nawiewu oraz temperatury powietrza, a dodatkowo posiada opcję jonizacji powietrza. Dodatkowo kolejnym aspektem ważnym dla suszenia włosów jest moc urządzenia, która jest istotna kiedy jesteś posiadaczkę długich i grubych włosów.

Włosy należy suszyć w bezpiecznej odległości zarówno od łodygi jak i skóry głowy, a dodatkowo w kierunku wzrostu włosa by domknąć łuskę. Co zatem z wycieraniem mokrych włosów w ręcznik? Pamiętaj, że mokre włosy przez wzgląd na rozchylona łuskę, są bardziej podatne za różne uszkodzenia mechaniczne niż włosy suche. Dlatego też po umyciu włosów, delikatnie odciśnij nadmiar wody w ręcznik, który powinien być z gładkiej i miękkiej tkaniny. Jeśli mocno wycierasz włosy oraz zawijasz je w ręcznik typu frotte, stają się matowe oraz podatne na kruszenie się.

Jak prawidłowo pielęgnować włosy po umyciu?

Zastanawiasz się, co zrobić by zachować jak najdłużej nieskazitelną kondycję włosów? Jak często powinnyśmy myć włosy? Skórę głowy należy myć tak często jak odczuwamy tego potrzebę. Nie istnieje jedna uniwersalna zasada dla wszystkich, które powinniśmy się trzymać. Jeśli Twoja skóra głowy wymaga codziennego mycia, w taki sposób o nią dbaj. Jest to ważne, gdyż na skórze głowy może gromadzić się dużo zanieczyszczeń jak kurz, pot czy zanieczyszczenia z powietrza, wymienione czynniki maja niekorzystny wpływ a stan skóry głowy jak i włosów. Mogą powodować wypadanie włosów oraz wpłynąć negatywnie na cebulki włosów.

Po umyciu włosów należy odsączyć je z nadmiar wody co ułatwia kolejne etapy pielęgnacji, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju drobnoustrojów.

Jak spać z długimi włosami?

Skoro już wiesz, że spanie w mokrych włosach jest niewskazane dla Twojego zdrowia, ale zastanawiasz się jak przygotować pasma do snu by noc była dla nich źródłem odpoczynku? Zastanawiasz się czy wiązać mokre włosy gumką czy też nie? Otóż niektórzy rekomendują wiązanie mokrych włosów na noc w celu zapobiegania ich splątaniu oraz utrzymania ich w dobrym stanie. Nie związuj włosów zbyt mocno, gdyż takie działania mogą doprowadzić do uszkodzenia a nawet wypadnięcia włosów. Najkorzystniejszym sposobem na wiązanie włosów na noc jest zrobienie lekkiego koczka, a następnie związanie włosów przy pomocy gumki frotte.

Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi włosami, włącz do swojej codziennej pielęgnacji produkty marki MUDII jak Hydrating Gel Serum który jest rekomendowany dla wszystkich rodzajów włosów. Wnika głęboko w strukturę włosa, nawadniając go od środka. Nawilża i chroni przed utratą wilgoci. Zapewnia termoochronę, jednocześnie nie obciążając nawet cienkich włosów.

Podsumowując, nie należy kłaść się spać z mokrymi czy wilgotnymi włosami, gdyż takie działania mają negatywny wpływ na ich kondycję. Warto poczekać do wysuszenia włosów by zadbać o skórę głowy. Ponadto dbaj by wiązać mokre włosy, co zapobiega ich plątaniu.