Dekoloryzacja: Skuteczne techniki i porady, jak bezpiecznie zdjąć kolor z włosów

Nawet delikatna zmiana koloru włosów może zupełnie odmienić wygląd i nadać nam spektakularnego look’u. Jeśli jednak nowy kolor odbiega od Twoich wyobrażeń, konieczny może okazać się odwrotny zabieg, czyli dekoloryzacja. Na czym polega i jak bezpiecznie zdjąć kolor z włosów?

Co to jest dekoloryzacja włosów?

Dekoloryzacja określana jest także jako ściąganie koloru z włosów. Zabieg faktycznie polega na usunięciu sztucznych barwników, które znajdują się we wnętrzu włosa, a zostały wprowadzone podczas wcześniejszej koloryzacji. Dzięki dekoloryzacji możliwe jest odwrócenie skutków nieudanej koloryzacji lub zmiana koloru ciemnych farbowanych włosów na jasne. Zabieg wykonuje się za pomocą dekoloryzatora lub rozjaśniacza. Jest to jedyna metoda pozbycia się ciemniejszego pigmentu z włosa. Farbowanie włosów na kolor jaśniejszy od aktualnego nigdy nie przynosi pożądanego efektu, a jedna z głównych zasad fryzjerskich brzmi „farby nie zmywa się farbą”.

Rozjaśnianie a dekoloryzacja ciemnych włosów

Zabieg dekoloryzacji włosów często mylony jest z rozjaśnieniem. Wynika to z faktu, że w obu przypadkach celem jest pozbycie się niechcianego, ciemniejszego pigmentu z wnętrza włosa. Istnieje jednak podstawowa różnica między oby dwoma zabiegami. Rozjaśnianie włosów dotyczy przede wszystkim czynności przeprowadzanych na naturalnych pasmach, podczas gdy dekoloryzacja odbywa się na włosach farbowanych.

Skuteczne techniki dekoloryzacji włosów

Dekoloryzacja jest dość skomplikowanym i kilkuetapowym zabiegiem. Aby mieć pewność, że będzie ona bezpieczna dla Twoich włosów, najlepiej zdecydować się na zabieg w profesjonalnym salonie fryzjerskim lub zdecydować się na niej inwazyjne metody domowe.

Na czym polega dekoloryzacja włosów u fryzjera?

Dekoloryzacja wykonuje się przy pomocy specjalnej mieszanki rozjaśniaczy proszkowych i oksydantów o różnych stężeniach: 6% w przypadku włosów blond, 9% dla dekoloryzacji fryzury w kolorze ciemnego blondu lub średniego brązu oraz 12% w przypadku odbarwiania włosów w kolorze ciemnego brązu lub czerni. Preparat nakładany jest w ilości stosowanej do długości włosów. Dekoloryzacja włosów jest najczęściej etapem przejściowym.

Uzyskany na skutek zabiegu kolor rzadko bywa korzystny. Po zakończeniu czynności stosowane są środki koloryzujące, które tonują niechciane odcienie i refleksy. Żółte tony eliminowane są za pomocą preparatów o zabarwieniu fioletowy, a pomarańczowy odcień neutralizowany jest za pomocą środków o zabarwieniu niebieskopopielatym. Czerwone refleksy tonują preparaty o odcieniu zielonym. Ile kosztuje dekoloryzacja włosów u fryzjera? Koszt zabiegu to cena od 150 do 500 zł.

Jak bezpiecznie zdjąć kolor z włosów w domu?

Nieważne czy jest to dekoloryzacja czarnych włosów, czy jasnego blondu, gdy marzysz o platynie. Usuwanie pigmentu farby w warunkach domowych nie jest rekomendowanym sposobem pozbycia się niechcianego koloru. Jeśli jednak się na nią zdecydujesz, masz do wyboru trzy skuteczne techniki.

Zastosowanie dekoloryzatora

Pierwszą opcją, aby zmienić kolor włosów na jaśniejszy, jest zakup gotowego produktu do dekoloryzacji, czyli dekoloryzatora. Preparat jest dostępny w formie proszku, który należy wymieszać z ciepłą wodą dejonizowaną zgodnie z proporcjami podanymi przez producenta, a następnie nałożyć równomiernie na całość pasm. Odpowiednie stężenie zależy od wyjściowego koloru włosów. Najłatwiejsza do przeprowadzenia w warunkach domowych jest dekoloryzacja rudych włosów. Zabieg możesz powtórzyć po kilku tygodniach, pod warunkiem, że równocześnie zadbasz o wzmocnienie i dobrą kondycję włosów.

Kąpiel rozjaśniająca włosy

Drugim sposobem na pozbycie się niechcianego, ciemnego koloru jest tzw. kąpiel rozjaśniająca. Czynność polega na usunięciu niechcianych barwników z włosów i uzyskania odcieni jaśniejszych o 2 lub 3 poziomy od koloru wyjściowego. Do wyciągnięcia z włosów pigmentu, zastosuj mieszankę rozjaśniacza, aktywatora (3-6%), szamponu, odżywki i ciepłej wody. Zasadowe działanie szamponu sprawia, że preparat otwiera łuskę włosa, dzięki czemu rozjaśniacz skutecznie wnika do ich wewnętrznej struktury i usuwa ciemne pigmenty. Odżywka otula i nawilża pasma.

Naturalne rozjaśnienie włosów

Chcesz wrócić do naturalnego koloru włosów lub rozjaśnić ciemny ton? Trzecią opcją jest zastosowanie naturalnej mieszanki bez dodatków środków chemicznych. Co prawda ten sposób nie zapewni Ci spektakularnych efektów, jest jednak bezpieczniejszy dla Twojej fryzury, a regularnie stosowany pozwala pozbyć się nieco ciemnego pigmentu. Do naturalnego rozjaśniania włosów będzie Ci potrzebny szampon i łyżka sody oczyszczonej. Po dokładnym umyciu głowy mieszanką spłukaj włosy kwasem jabłkowym.

Czy dekoloryzacja niszczy włosy?

Nawet profesjonalnie przeprowadzona dekoloryzacja jest inwazyjnym, silnym zabiegiem chemicznym, po którym Twoje włosy wymagają odżywienia i regeneracji. Chcąc uniknąć negatywnych skutków ściągania koloru, zadbaj odpowiednią pielęgnację włosów w domu, stosując profesjonalne produkty fryzjerskie o wyższym stężeniu składników odżywczych.