Czym są i jak stosować szampony oczyszczające?

Szampon oczyszczający to kosmetyk, który bardzo dokładnie myje włosy i skórę głowy. Stosowany w pielęgnacji pozwala oczyścić włosy z pozostałości kosmetyków, zanieczyszczeń, osadów i nadmiaru sebum, dzięki czemu fryzura jest lepiej przygotowana na działanie masek i odżywek. Jak często go stosować?

Czym są szampony oczyszczające?

Szampon oczyszczający skórę głowy to niezwykle przydatny kosmetyk w pielęgnacji włosów. Warto po niego sięgnąć, gdy włosy i skóra głowy staja się obciążone lub pozbawione życia. Szampon o działaniu oczyszczającym przywraca skórze głowy świeżość oraz sprawia, że pasma stają się lekkie i sypkie. Zadaniem kosmetyku jest dogłębne oczyszczenie włosów i skóry głowy z resztek kosmetyków do stylizacji, nadmiaru sebum, zanieczyszczeń i osadów. Oczyszczająca formuła bazuje na mocnych detergentach i zwykle zawiera niewiele składników kondycjonujących. W składzie szamponu znajdują się siarczany (SLES, SLS, ALES) lub łagodniejszych bazach m.in. betaina kokosowa lub glukozyd decylowy. Kosmetyki różnią się siłą i delikatnością działania, przez co może podzielić je na dwie grupy:

  • szampony oczyszczające do częstego użytku (delikatna baza myjąca),
  • szampony do głębokiego oczyszczania (mocna baza myjąca),
  • szampony chelatujące.

Szampony oczyszczające do codziennego stosowania bazują na delikatnych formułach myjących. Są to m.in. szampon przeciwłupieżowy, produkty do włosów przetłuszczających się lub mieszanych oraz szampony nadające włosom objętość. Stosowanie szamponów oczyszczających w codziennej pielęgnacji pozwala zredukować wydzielanie sebum oraz wydłużyć świeżość włosów, które stają się wyraźnie odbite od nasady i zaskakują lekkością.

Szampon głęboko oczyszczający to kosmetyk przeznaczony do stosowania raz lub dwa razy w tygodniu. Kosmetyk oczyszcza włosy dokładniej niż zwykły szampon, ściągając z nich warstwy silikonów, nadmiar sebum, osad z twardej wody, resztki kosmetyków do stylizacji włosów i inne filmotwórcze substancje. Szampon głęboko oczyszczający działa na strukturę pasm, otwierając łuski włosów. Kosmetyk warto stosować go przed zabiegiem nawilżenia i regeneracji włosów.

Trzecią grupę kosmetyków stanowią szampony oczyszczające o działaniu chelatującym. Zawierają one w składzie sole sodowe (m.in. Tetrasodium, EDTA, Pentasodium pentetate). Kosmetyk zmiękcza wodę, eliminując z niej jony metali i wiążąc złogi mineralne, jak chlor, żelazo czy metale. Dobry szampon oczyszczający o działaniu chelatującym można stosować przy każdym rodzaju włosów. Po umyciu głowy, fryzura jest gotowa na przyjęcie składników pielęgnacyjnych.

Dlaczego warto stosować szampony oczyszczające?

Oczyszczający szampon pozwala pobyć się z włosów substancji, które blokują wnikanie składników odżywczych z masek i odżywek. Większość kosmetyków, których używamy na co dzień, zawiera w składzie substancje obciążające jak silikony, proteiny czy oleje. Dobrze działają one na suche i wysokoporowate kosmyki, obklejając je ochronnym filtrem, który zapobiega utracie wilgoci i wygładza pasma. Z czasem substancje te gromadzą się na powierzchni włosów, blokując nie tylko szkodliwe czynniki zewnętrzne, ale także wnikanie dobroczynnych składników aktywnych z maseczek i odżywek. W efekcie fryzura znów staje się sucha i niezdyscyplinowana.

Powyższy mechanizm dotyczy także pielęgnacji skóry głowy. Jeżeli na co dzień używasz odżywek i szamponów na bazie silikonów, protein lub olejków, staje się ona oblepiona ciężkimi substancjami. W efekcie do cebulek włosów dociera mniej składników odżywczych. Włosy stają się słabsze, mniej dotlenione, a w efekcie mogą zacząć wypadać. Myjąc skórę głowy, szampon oczyszczający usuwa nadmiar sebum oraz nagromadzone zanieczyszczenia, ograniczając tym samym ryzyko rozwoju łupieżu.

Resztki kosmetyków, zgromadzone zanieczyszczenia i ciężkie formuły kosmetyków pielęgnacyjnych sprawiają, że kosmyki stają się oklapnięte i pozbawione objętości. Szampon oczyszczający skórę głowy sprawia, że fryzura odbija się u nasady, a dzięki temu zyskuje naturalną objętość, bez konieczności stosowania dużych ilości kosmetyków do stylizacji.

Jak stosować szampon oczyszczający?

Szampon głęboko oczyszczający ma działanie peelingujące. Kosmetyk usuwa wszelki złogi i zrogowaciały naskórek, przygotowując ją na przyjęcie dobroczynnych substancji. Produkt może być stosowany nawet w przypadku suchej skóry głowy. Pozwala usunąć nadmiar sebum i odblokować skóry głowy, dzięki czemu staje się ona lepiej dotleniona. Szampon warto stosować raz w tygodniu, wymiennie z peelingiem do skalpu.

Oczyszczające szampony do włosów są odpowiednie także do codziennego stosowania. Sięgnij wówczas po łagodne formuły o działaniu oczyszczającym i pielęgnującym. Wśród polecanych przez nas produktów znajduje się Purifying Shampoo. Kosmetyk oczyszcza skórę głowy z nagromadzonych produktów i sebum oraz dokładnie myje włosy. Neutralne pH nie uwrażliwia i nie przesusza włosów nawet przy cyklicznym stosowaniu. Fryzura zaskakuje objętością, lekkością i blaskiem.