Czy można stosować odżywkę do włosów codziennie? Odpowiadamy!

Czy odżywkę do włosów można stosować codziennie? Rozwiewamy wątpliwości i przedstawiamy zasady właściwej pielęgnacji włosów.

Odżywka do włosów to jeden z podstawowych kosmetyków, po które sięgamy w rutynie pielęgnacyjnej włosów. Jak sama nazwa wskazuje, kosmetyk odżywia włosy, czyli dostarcza im niezbędnych składników budulcowych i ochronnych. Zadaniem odżywki jest zmiękczanie i wygładzanie pasm. Otulając włosy od zewnątrz, odżywka tworzy ochronny film, który sprawia, że nasza fryzura jest mocniejsza i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Jak często nakładać odżywkę do włosów?

Odżywki do włosów powinny być uzupełnieniem regularnej pielęgnacji włosów. Oznacza to, że po kosmetyk możesz sięgnąć zawsze po umyciu włosów, aby oprócz oczyszczenia zapewnić im także wzmocnienie i odżywienie. W przypadku włosów suchych nieocenione jest działanie nawilżające i regenerujące kosmetyku. Osoby posiadające mało wymagające, zdrowe włosy mogą ograniczyć używanie produktu do jednego lub dwóch razy w tygodniu. Wiele zależy więc od rodzajów i stopnia uszkodzenia włosów oraz intensywności samego kosmetyku. Ważne, aby obserwować fryzurę i bieżąco reagować na jej potrzeby.

Czy odżywkę do włosów można stosować codziennie?

Odżywkę do włosów można stosować codziennie. Jest to polecane zwłaszcza w przypadku zniszczonych i łamliwych włosów suchych, które szczególnie potrzebują składników odżywczych. Jeśli kosmetyk ma nam jedynie poprawić wygląd fryzury i nadać włosom miękkość, możemy stosować go sporadycznie lub co trzeci, czwarty dzień. Wiele zależy także od tego, jak bardzo skoncentrowany jest skład danego produktu. Lekkie formuły można stosować jako zwieńczenia każdego mycia włosów lub nawet w ciągu dnia, kondycjonując w ten sposób suche włosy. Cięższe kosmetyki w formie masek lub odżywki o bardziej skoncentrowanym składzie, warto stosować z umiarem, tak aby nie obciążyć nadmiernie włosów i skóry głowy. Po taki kosmetyk warto sięgnąć raz lub dwa razy w tygodniu.

Jak poprawnie używać odżywki do włosów?

Jak stosować odżywkę do włosów? Szczegółowe informacje na temat aplikacji kosmetyku zawsze znajdziemy na jego etykiecie. Warto się do nich stosować, ponieważ każdy kosmetyk ma nieco innych skład i działanie, a jego skuteczność zależy w dużej mierze właśnie od sposobu aplikacji. Co do zasady każdy rodzaj odżywki i maski do włosów rozprowadzamy równomiernie po całej długości włosów, omijając skórę głowy. Kosmetyk aplikuj od ucha w dół, wmasowując go w pasma dłońmi za pomocą delikatnych, muskających ruchów. Jeśli zależy Ci na szczególnie dokładnej aplikacji, możesz posłużyć się grzebieniem. Najlepiej o szerokim rozstawie zębów, tak aby nie szarpać włosy.

W sprzedaży znajdziesz odżywki do włosów ze spłukiwaniem i bez spłukiwania. Odżywki do włosów przeznaczone do spłukiwania najlepiej nakładać po dwukrotnym umyciu włosów szamponem i odsączeniem pasm z nadmiaru wody. Po nałożeniu odczekaj, aż kosmetyk się wchłonie, a następnie spłukaj go letnią wodą. Delikatne odżywki do włosów bez spłukiwania nakładaj na lekko wilgotne, umyte włosy. Lekkie kosmetyki w formie kondycjonującej mgiełki możesz stosować również na suche pasma.

Rodzaje odżywek

Regularne stosowanie odżywki nie oznacza, że zawsze po myciu włosów powinnaś sięgać po te same produkty. Ważne, aby odżywka była dobrana do rodzaju włosów, ale także zaspakajała ich różne potrzeby. Odżywki do włosów najczęściej dzielimy ze względu na skład i sposób działania. W ogólnej klasyfikacji są to:

Odżywki do włosów proteinowe zawierają białka wnikające w strukturę włosa i wspomagające jego obudowę. Ten typ odżywki szczególnie lubią włosy zniszczone. Polecany jest także w przypadku cienkich włosów długich ze skłonnością do rozdwajania i kruszenia się końcówek.

Emolientowe odżywki do włosów tworzą na powierzchni fryzury ochronny film, który zapobiega utracie wody i wspomaga zatrzymanie wilgoci pod łuskami włosa. Lekka formuła sprawia, że możesz używać odżywki emolientowej po każdym myciu włosów.

Humektantowe odżywki do włosów zapewnia intensywne nawilżanie. Humektanty wiążą wodę i chronią fryzurę przed utratą wilgoci. Wśród substancji odżywczych znajdują się m.in. gliceryna, kwas hialuronowy i fruktoza.

Najlepsze odżywki do włosów

Odżywki do włosów marki Mudii łączą zaawansowane formuły, które kompleksowo odżywiają włosy oraz zaspokajają ich potrzeby. Wśród polecanych przez nas produktów znajdują się odżywka nawilżająca i wygładzająca dedykowane różnym rodzajom włosów. To ty decydujesz jaką fryzurę chcesz dzisiaj mieć!

  • Hydrating Conditioner – odblokowuje potencjał Twoich włosów i zmienia je w miękkie i lśniące. Fryzura zyskuje idealny poziom nawilżenia, a równocześnie pozostaje sypka i lekka. Kosmetyk ułatwia rozczesywanie i stylizację włosów.
  • Smoothing Conditioner – sprawia, że nawet włosy, które wymagają intensywnej regeneracji zyskują piękny i zdrowy wygląd. Fryzura staje się gładka i błyszcząca oraz zaskakuje objętością i sypkością bez uczucia nadmiernego obciążenia włosów.