Czy maski do włosów można używać codziennie? Ekspertyza fryzjerska

Maska do włosów to obok szamponu i odżywki najpopularniejszy kosmetyk pielęgnacyjny. Intensywne działanie i bogata formuła sprawiają, że wiele z nas ma wątpliwość, czy jest to produkt, po który można sięgać codziennie. Jak często używać maski do włosów? Przedstawiamy ekspertyzę fryzjerską.

Świadoma pielęgnacja włosów polega na dostarczaniu im niezbędnych składników odżywczych oraz zachowanie równowagi między różnym typem substancji. Taki balans nazywany jest równowagą PEH. Oznacza ona sytuację, w której proteiny, emolienty i humektany są dostarczane fryzurze w odpowiednich proporcjach. Składniki odżywcze dostarczamy fryzurze, sięgając po kosmetyki pielęgnacyjne. Jest to szampon, odżywka, maska do włosów i serum. O ile stosowanie dwóch pierwszych należy do rodzinnej rutyny pielęgnacyjnej, tak po bardziej skoncentrowane formuły sięgamy zazwyczaj rzadziej. Czy na pewno jest to dobry nawyk?

Jak często używać maski do włosów?

Częstotliwość stosowania maski powinna być dostosowana do typu włosów. W przypadku zdrowej fryzury o dobrej kondycji używanie kosmetyku można ograniczyć do 1 lub 2 razów w tygodniu. Jeśli Twoje włosy tworzą lśniąca, gładką taflę, po maskę do włosów możesz sięgać wręcz okazjonalnie. Ważne, aby fryzura nie stała się zbyt obciążana. Zbyt intensywne odżywianie może sprawić, że włosy niskoporowate, zamiast zachwycać gładkością, będę sprawiać wrażenie nieświeżych i zmęczonych.

Porowate włosy potrzebują częstszego odżywienia. Kosmetyk warto stosować, aby wzmocnić fryzurę włosa oraz domknąć łuski włosów. Po maskę do włosów możesz sięgnąć nawet 3-4 razy w tygodniu. Kosmetyk najlepiej stosować bezpośrednio po umyciu włosów na wilgotne pasma. Składniki maski wnikają w strukturę włosa, odbudowując go od środka. Przy takiej częstotliwości ważna jest obserwacja fryzury. Być w może przyjdzie moment, w którym zauważysz, że Twoja fryzura jest zbyt obciążona. Wówczas warto ograniczyć stosowanie maski do 2 razy w tygodniu.

Jeśli Twoje włosy są zniszczone lub bardzo suche, po kosmetyk możesz sięgnąć także na co dzień. Nakładaj maskę po każdym myciu głowy, tak aby składniki aktywne trafiły wprost do wnętrza włosa. Przy takiej częstotliwości szybko zauważysz poprawę kondycji włosów i będziesz mogła stopniowo ograniczyć intensywność pielęgnacji. Możesz także przeplatać używanie klasycznej maski (np. 3 razy w tygodniu) z lżejszym kosmetykiem bez spłukiwania, który działa podobnie jak odżywka.

Czy maski do włosów można używać codziennie?

Maska do włosów nie jest kosmetykiem do codziennej pielęgnacji. Na co dzień możesz używać jej tylko w przypadku fryzury, która potrzebuje naprawdę intensywnego odżywienia. W codziennej rutynie warto sięgać raczej po szampony oraz odżywki dedykowane potrzebom Twoich włosów. Maska to kosmetyk silnie regenerujący, który używany zbyt często może obciążyć i osłabić fryzurę.

Jak prawidłowo używać maski do włosów?

Wiesz już jak często używać maski do włosów. Zastanówmy się teraz, jak zrobić to prawidłowo. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego kosmetyku. W sprzedaży znajdziesz m.in. maski regenerujące, maski nawilżające, maski do włosów farbowanych czy wygładzające maski do włosów kręconych.

Przed nałożeniem kosmetyku pamiętaj o myciu włosów. Najlepiej, jeśli zrobisz to dwukrotnie, tak aby fryzura została dokładnie oczyszczona z zabrudzeń i resztek kosmetyków do stylizacji. Maskę nakładaj na odciśnięte ręcznikiem, wilgotne włosy. Zbyt mokre włosy mogłyby sprawić, że kosmetyk spłynąłby wraz z wodą.

Maskę do włosów nie aplikuj u nasady włosów, a w pewnej odległości od skóry głowy. Kosmetyk rozprowadź najpierw na dłoniach, a następnie nakładaj go delikatnymi, muskającymi ruchami na powierzchnię włosów. Aby aplikacja była bardziej precyzyjna, możesz także użyć grzebienia.

Kosmetyk trzymaj na włosach przez około 30 minut (dokładny czas podany jest na opakowaniu). W tym czasie nałożona maska wnika w strukturę pasm, odżywia je i pomaga domknąć łuskę włosa. Po upływie tego czasu zmyj kosmetyk ciepłą wodą, nie używając już szamponu.

Najlepsze maski do włosów

Wśród polecanych przez nas produktów znajdują się profesjonalne maski do włosów marki Mudii. Naszą propozycją jest Smoothing Mask – kosmetyk, który odblokowuje potencjał Twoich włosów. Odżywcza maska jest przeznaczona do każdego rodzaju włosów, w tym włosów wysokoporowatych, puszących się, suchych i trudnych do ułożenia. Regularne stosowanie maski zapewnia długotrwałe efekty i przywraca dobrą kondycję nawet bardzo zniszczonym włosom. Pasma stają się widocznie wygładzone, odżywione i bardziej miękkie.

Fryzura zaskakuje blaskiem, sypkością i elastycznością. Takie działanie to zasługa połączenia unikatowych formuł do pielęgnacji włosów. Smoothplex Advanced wygładza łuski włosów, zapobiegając puszeniu i wyrównując włókna fryzury. Luminea Pro chroni włosy przed wilgocią i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz pomaga zachować zdrowe i lśniące włosy. Treh AHA Complex nawilża włosy i skórę głowy. Masło Mango przywraca fryzurze siłę i sprężystość, tak aby Twoje włosy zachwycały kondycją i pełnią blasku.