Czy maskę do włosów należy spłukiwać? Wyjaśniamy krok po kroku

Czy maskę do włosów trzeba spłukiwać? To pytanie, które nurtuje wiele kobiet, które chcą stosować zasady świadomej pielęgnacji włosów. Czy pozostawiony na całą noc kosmetyk odżywi nasze pasma, czy może spowoduje ich nadmierne obciążenie? Wyjaśniamy krok po kroku.

Maska do włosów to zaraz obok szamponu i odżywki najczęściej stosowany kosmetyk w codziennej pielęgnacji. W odróżnieniu od dwóch poprzednich maska do włosów cechuje się skoncentrowanym, odżywczym składem. Podobnie jak w przypadku innych kosmetyków pielęgnacyjnych najczęściej spotyka się maski do włosów emolientowe, maski do włosów humektanowe lub proteinowe. Na rynku istnieje także szeroka gama produktów, które łączą działanie różnych składników odżywczych i substancji odżywczych. Maskę do włosów najczęściej nakładamy raz lub kilka razy w tygodniu, traktując ją podobnie jak maseczkę. Odżywiające działanie kosmetyku sprawia, że często czujemy pokusę, aby przytrzymać go na głowie dłużej lub…w ogóle nie spłukiwać. Czy takie podejście jest korzystne dla włosów? Odpowiadamy!

Czy maskę do włosów się spłukuje?

Większość dostępnych w sprzedaży produktów to maski, które należy spłukać. Bogaty i skoncentrowany kosmetyku obciąży włosy, jeśli nie spłuczesz go dokładnie lub pozostawisz maskę na włosach na całą noc. Może wówczas dojść do tzw. zmęczenia hygralnego fryzury. Co to oznacza? Wilgotne włosy mają bardziej porowatą strukturę, przez co chłoną większą ilość substancji odżywczych z kosmetyków, które nakładasz. Mokry włos się rozciąga, a następnie kurczy, przez co staje się bardziej podatny na złamanie. Zbyt długie trzymanie maski może dostarczyć mu za dużo wilgoci i doprowadzić do osłabienia fryzury.

Jeśli skład maski wyjątkowo przypadł Ci do gustu i chcesz, aby pracował przez dłuższy czas, możesz zastosować maskę jako odżywkę bez spłukiwania. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością kosmetyku. Wystarczy, że rozmasujesz niewielką ilość maski w dłoniach i nałożysz ją na połowę długości pasm przed rozpoczęciem stylizacji. Takie zastosowanie kosmetyku to świetny sposób na dociążenie i wygładzenie puszących się lub rozdwojonych kosmyków.

Maska do włosów bez spłukiwania i do spłukiwania – różnice

Kosmetyczną nowością są maski bez spłukiwania. To doskonały wybór dla osób, które cenią oszczędność czasu lub szukają kosmetyku, który będzie odżywiał i chronił ich włosy w ciągu dnia. Maska do włosów bez spłukiwania działa jak silna odżywka. Jej dodatkowym zadanie jest mocne nawilżenie i odżywienie włosów. Kosmetyk ma działanie wzmacniające, przez co poprawia kondycję fryzury. W odróżnieniu od klasycznej maski do włosów kosmetyk bez spłukiwania działa głównie na powierzchni włosa, bez wnikania w jego strukturę. Kosmetyk zamyka łuski włosów, przez co stają się one wygładzone i lśniące oraz łatwiejsze w rozczesywaniu.

Maska do włosów do spłukiwania to nieco inny typ kosmetyku, który wnika głęboko w strukturę włosa. Preparat wypełnia uszkodzenia i przyśpiesza regenerację pasm, domykając łuski włosa. Dociera także do mieszków i cebulek włosowych, odżywiając fryzurę od środka. W ten sposób dostarcza włosom o wiele więcej składników odżywczych niż w przypadku kosmetyków o bardziej powierzchownym działaniu. Efekty stosowania maski są długotrwałe. Jest to idealny kosmetyk dla włosów, które potrzebują intensywniejszej pielęgnacji. Działanie maski bez spłukiwania i odżywek utrzymuje się do kolejnego mycia włosów.

Jak prawidłowo nakładać maskę do włosów?

Jak stosować maskę do włosów? Aby kosmetyk mógł skutecznie zadziałać, nakładanie maski należy poprzedzić dokładnym myciem głowy. Oczyszczone włosy i skóra głowy lepiej chłoną składniki aktywne kosmetyku. Maskę najlepiej rozprowadzić grzebieniem, bez wcierania w skórę głowy. Jeśli masz bardzo zniszczone włosy, możesz użyć do tego także dłoni, wmasowując produkt delikatnymi, głaszczącymi ruchami. Ciepło dłoni sprawia, że składniki odżywcze lepiej wnikają do wnętrza włosa. Ta metoda nakładania kosmetyku sprawdzi się szczególnie w przypadku włosów wysokoporowatych.

Maskę nie nakładaj blisko nasady włosów, tylko od połowy ucha w dół. Kosmetyk rozprowadź na całej długości włosów – od góry do końcówek. Pamiętaj, aby zrobić to równomiernie, z zastosowaniem odpowiedniej ilości. Ta zależy przede wszystkim od rodzaju włosów. Włosy niskoporowate będą potrzebowały mniejszej dawki kosmetyku niż włosy wysokoporowate. Jak długo trzymać maskę do włosów? Tę informację znajdziesz na etykiecie produktu. Większość kosmetyków do spłukiwania należy trzymać na głowie około 30 minut. Ten czas możesz wykorzystać na zrobienie maseczki lub inne zabiegi pielęgnacyjne.

Jak często nakładać maskę na włosy?

Częstotliwość stosowania maski zależy od potrzeb włosów. Jeśli masz suche włosy lub zależy Ci na szybkim wzmocnieniu kondycji włosów, po kosmetyk możesz sięgnąć nawet kilka razy w tygodniu, a nawet po każdym myciu. Jeśli Twoje włosy są zdrowe, wystarczy, że odżywisz je w ten sposób 1 lub 2 razy w tygodniu.