Czego unikać w szamponach do włosów? Poradnik dla świadomych konsumentów!

Zdrowe i wypielęgnowane włosy to podstawa pięknego wyglądu i lśniącej fryzury. W ostatnich tekstach sporo miejsca poświęciliśmy na to, jakich składników szukać w kosmetykach do włosów. Dzisiaj przyjrzymy się tym, których zdecydowanie warto unikać!

Uczulenie, przesuszone i łamliwe włosy czy zaczerwieniona skóra głowy – to tylko niektóre z objawów, jakie mogą towarzyszyć stosowaniu niewłaściwie dobranego szamponu lub odżywki. Szkodliwe składniki w kosmetykach to włosów to temat, który poruszany jest dość rzadko. Producenci kosmetyków obiecują natychmiastowy efekt w postaci lśniących, bujnych i zdrowych włosów. Tymczasem atrakcyjne opakowania mogą zawierać substancje, który zaszkodzą Twojej skórze i kondycji fryzury. Jakich składników unikać w pielęgnacji włosów?

Jakich szkodliwych substancji unikać w pielęgnacji włosów?

Z myślą o świadomych konsumentkach przygotowaliśmy listę szkodliwych składników oraz ich oznaczeń. Pozwoli Ci to świadomie czytać informacje o składzie szamponów oraz wybrać bezpieczny kosmetyk, który będzie odpowiadał potrzebom Twojej skóry i włosów.

Parabeny

Czarną listę szkodliwych substancji chemicznych w kosmetykach do pielęgnacji włosów otwierają parabeny. Są to związki będące pochodnymi kwasu p-hydroksybenzoesowego. Od połowy XX-wieku są powszechnie stosowane jako konserwanty w branży spożywczej. W kosmetykach znajdziesz je pod takimi nazwami jak Methylparaben, Ethylparaben, Butylparaben i Propylparaben. Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze stosowane są zazwyczaj w kosmetykach do włosów przetłuszczających się. Są to silne detergenty, które mogą prowadzić do podrażnień skóry głowy oraz zaburzać jej naturalną barierę ochronną. Najnowsze badania łączą parabeny z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu. Informacji na temat tych substancji szukaj głównie na końcu listy INCI.

Alkohole

Problem włosów suchych lub łupież to dolegliwości, które często spowodowane są używaniem kosmetyków o zawartości alkoholu etylowego. O ile alkohole tłuszczowe zaliczane do emolientów wpływają pozytywnie na strukturę skóry głowy, tak związki takie jak Alcohol denat., Ethanol czy Ethyl Alcohol już zdecydowanie nie! Alkohol etylowy wysusza skórę głowy i sprawia, że zdrowe włosy stają się przesuszone i kruche. Alkohol denaturowy ma działanie antybakteryjne, ale równocześnie zaburza barierę hydrolipidową skóry, doprowadzając do jej przesuszenia i powstania podrażnień. Naturalną konsekwencją stosowania takich preparatów może być łupież lub drobne ranki i zaczerwienia.

SLS i SLES

Są to skróty pod którymi kryją się takie związki jak Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate – substancje wykorzystywane w preparatach do mycia podłóg i proszkach do prania. Niestety często można je także znaleźć w składzie kosmetyków do włosów, zwłaszcza tych tańszych, „marketowych”. SLS i SLES to niebezpieczne składniki, które co prawda doskonale radzą sobie ze zmywaniem tłuszczu i brudu, ale równie skutecznie wysuszają włosy oraz powodują silne podrażnienie skóry. Mogą także być przyczyną reakcji alergicznych.

PPD Parafenylenodiamina

Parafenylenodiamina, czyli PPD, to czarny barwnik wykorzystywany w farbach i szamponach koloryzujących do włosów. Substancja nazywana także sztuczną henną jest jednym z najbardziej uczulających i podrażniających składników kosmetyków. Może powodować alergie i stany zapalne skóry głowy. W przemyśle PPD wykorzystywane jest do barwienia tkanin, futer i w tonerach do kserokopiarek. Zgodnie z normami Unii Europejskiej stężenie PPD w kosmetykach do włosów nie może przekraczać 2 proc. Warto mieć jednak świadomość, że nawet do 2 proc. może być trudnym doświadczeniem dla skóry Twojej głowy.

Ftalany

Zależy Ci, aby Twoje włosy miały świeży i piękny zapach? Uważaj na obecność ftalanów! To substancje chemiczne, które w składzie szamponów oznaczane są jako DEP, DMP, BBP i DEHP. Są to pochodne kwasu ftalowego, który w przemyśle nadaje większą elastyczność wyrobom z plastiku i gumy. Stosowany w kosmetykach do pielęgnacji włosów zwiększa ich podatność oraz odpowiada za utrwalenie świeżego zapachu. Jak wykazały badania, stosowanie ftalanów miało szkodliwy wpływ na rozrodczość zwierząt. Związek może mieć także działanie nowotworowe. Z całą pewnością natomiast przesuszenia i podrażnienia. Znacznie lepiej wybrać więc szampony do włosów, których piękny zapach wynika z obecności naturalnych olejków eterycznych.

Silikony

W temacie pielęgnacji włosów sporo kontrowersji budzą silikony. Są to związki chemiczne o właściwościach nawilżających i natłuszczających. Polimery zapobiegają ucieczce wody z powierzchni włosów, jednocześnie wspomnienia powłoka utrudnia przenikanie do włosów innych składników odżywczych Warto mieć świadomość, że nie wszystkie substancje tego typu są szkodliwe. Przykładem mogą być silikony wodne stosowane w produktach Mudii. Obecne w składzie wygładzają powierzchnię włosów i chronią przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.