Czego unikać w składzie odżywek do włosów – przewodnik

W naszych tekstach sporo uwagi poświęciliśmy już temu, jakich składników szukać w odżywkach do włosów i innych produktach do pielęgnacji włosów. Dzisiaj odwracamy perspektywę. Jakich składników unikać w kosmetykach do włosów?

Uczulenie, zaczerwienienie skóry głowy lub efekt przesuszonych włosów to tylko niektóre z potencjalnych skutków niewłaściwie dobranej odżywki. Drogeryjne kosmetyki do pielęgnacji włosów często zawierają w swoim składzie substancje chemiczne, które sprawiają, że są bardziej wydajne, łatwiejsze w aplikacji lub mają bardziej intensywny zapach. W przypadku wielu z nich to tylko pozorne korzyści. Jakich składników unikać w składzie kosmetyków do pielęgnacji włosów?

Jakich składników unikać w odżywkach do włosów?

Atrakcyjne opakowania kuszą nas zdjęciami uśmiechniętych modelek oraz obietnicami lśniącej i bujnej fryzury. Wybierając odżywkę do włosów, powinniśmy sugerować się nie tylko kolorowym opakowaniem i hasłami marketingowymi, ale przede wszystkim uważnie czytać skład kosmetyku. Odżywka do włosów to produkt, który może znacznie poprawić kondycję naszych włosów, ale także ją pogorszyć. Zwłaszcza jeśli jej w składzie znajdują się szkodliwe substancje chemiczne, które dają złudne wrażenie lepszego wyglądu fryzury, ale tak naprawdę działają na jej niekorzyść. Poznaj listę składników, których zdecydowanie warto unikać w odżywkach do włosów.

Alkohol

Na początku warto zaznaczyć, że nie każdy składnik kosmetyczny z członem alkohol musi mieć negatywny wpływ na nasze włosy. Niektóre tzw. dobre alkohole lub alkohole tłuszczowe są zaliczane do grupy emolientów, które wykazują właściwości nawilżające, natłuszczając i pielęgnując włosy. Takim składnikiem jest m.in. cetyl alkohol.

Alkoholem, którego zdecydowanie warto unikać, jest alkohol etylowy, który w składzie kosmetyków do włosów pojawia się pod nazwą alcohol denat. W kosmetologii alkohol etylowy często pełni rolę naturalnego konserwantu. Jego obecność w składzie odżywki do włosów może powodować podrażnienie naszej skóry oraz przesuszenie fryzury. W efekcie osłabione włosy zaczną się kruszyć i łamać.

Innym alkoholem, którego należy unikać w składzie kosmetyków do włosów, jest isopropyl alcohol. Jest on silnym rozpuszczalnikiem, a równocześnie toksyczną substancją, która negatywnie wpływa na strukturę włosów. Jego obecność w składzie odżywki może wysuszać włosy, podrażniać skórę głowy oraz zwiększać łamliwość kosmyków.

Siarczany SLS i SLES

SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate i SLES, czyli Sodium Laureth Sulfate to syntetyczne substancje, które w kosmetykach do włosów często pełnią funkcję detergentu, odpowiadając za większą wydajność lub lepsze pienienie się produktu. O ile ich obecność w przypadku szamponów do włosów, może mieć uzasadnienie np. do mocnego oczyszczania skóry głowy i włosów przed olejowaniem, tak w przypadku odżywek do włosów są to zupełnie niepotrzebne i szkodliwe składniki. Zbyt często stosowane SLS-y sprawią, że nasze włosy staną się osłabione, suche i łamliwe.

Silikony

Silikony to składniki, które budzą dużo kontrowersji. Obecne w składzie kosmetyków do włosów wygładzają pasma i tworzą barierę na zewnętrznej warstwie włosów. Włosy stają się błyszczące, miękkie i łatwiejsze w rozczesywaniu. Niestety stosowane w nadmiarze mogą skutecznie utrudniać wchłanianie innych substancji odżywczych lub spowodować, że włosy i skóra głowy będą szybciej się przetłuszczać. Nie oznacza to jednak, że powinnaś z nich całkiem rezygnować, zwróć jednak uwagę na ich rodzaj i jakość kosmetyku. W składzie odżywek MUDII znajdują się nowoczesne silikony, które tworzą na powierzchni fryzury ochronny film, a równocześnie nie obciążają włosów, dzięki czemu fryzura pozostaje lekka i sypka oraz gotowa na przyjęcie innych składników odżywczych.

Parabeny

Parabeny najczęściej methylparaben i propylparaben lub E i trzy cyfry (np. E214), są stosowane w kosmetykach do włosów jako konserwanty. O ile skutecznie zabezpieczają odżywki do włosów przed rozwojem mikroorganizmów, drożdży i pleśni, tak należą do szkodliwych substancji, które mogą powodować alergie, a także wykazywać czynniki rakotwórcze. Niektórzy naukowcy wskazują także na związek między parabenami a zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu. Choć nie ma na to jednoznacznych dowodów, faktem jest, że według przepisów Parlamentu Europejskiego, dozwolone jest stosowanie parabenów w kosmetykach do włosów tylko w śladowych ilościach.

Ftalany

Lubisz, gdy po nałożeniu odżywki Twoje włosy pięknie pachną? Możesz uzyskać ten efekt, sięgając po kosmetyki perfumowane. Upewnij się jednak, że w ich składzie nie ma ftalanów. Są to związki chemiczne otrzymywane z kwasu ftalowego, które w innych gałęziach przemysłu nadają produktom elastyczności, a w kosmetykach odpowiadają za utrwalenie przyjemnego zapachu. Stosowane w codziennej pielęgnacji włosów powodują wysuszenie skóry głowy, a według niektórych badań, mogą także przyczyniać się do powstawania nowotworów.

Jak więc znaleźć bezpieczną i skuteczną odżywkę? Przede wszystkim uważnie czytając skład kosmetyków lub decydując się na wybór profesjonalnych kosmetyków pielęgnacyjnych jak odżywki do włosów MUDII.