Cieniowanie włosów: Techniki i wskazówki dla najlepszego efektu

Cieniowanie włosów to jeden z najpopularniejszych sposobów strzyżenia w stylizacjach damskich i męskich. Podcinane na różnej długości włosy nabywają niebywałej lekkości i wyjątkowej objętości. Fryzura pięknie się układa i nie jest trudna w stylizacji. Aby jednak tak było, konieczna jest odpowiednia technika cieniowania. Jak uzyskać najlepszy efekt?

Na czym polega metoda cieniowania włosów?

Cieniowanie włosów to metoda ścinania warstw fryzury na różnej długości pasm. Wewnętrzne kosmyki są najdłuższe, podczas gdy pasma zewnętrznej warstwy są coraz krótsze. Taki sposób cięcia nadaje fryzurze zamierzony kształt oraz dodaje włosom lekkości i objętości. Cieniowane włosy lepiej się układają i są mniej wymagające w stylizacji. Trzeba mieć jednak świadomość, że technika cieniowania włosów nie należy do najprostszych, warto więc powierzyć fryzurę w ręce doświadczonego specjalisty. Taki sposób cięcia nie jest także odpowiedni dla każdego rodzaju włosów.

Jak cieniować włosy?

Cieniowanie włosów powinno być dobrane do typu włosów i kształtu twarzy. Wycieniowane włosy dodają fryzurze objętości. Z tego powodu na ten rodzaj cięcia często decydują się posiadaczki cienkich włosów. To dobra decyzja, pod warunkiem że cieniowanie włosów zostanie wykonane delikatnie. Zbyt mocne cięcia i różnice w długości włosów mogłyby przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Włosy, zamiast nabrać objętości, będą sprawiały wrażenie przerzedzonych.

Posiadaczki gęstych i grubych włosów, często decydują się na cieniowanie, aby okiełznać bujną i mało podatną na stylizację fryzurę. Wówczas można pokusić się o mocniejsze cięcie, które nada fryzurze zdefiniowany kształt bez konieczności stylizacji. W przypadku włosów kręconych i falowanych cieniowanie pozwala podkreślić naturalny skręt. Włosy ładniej się układają i mniej plączą.

Cieniowane włosy pozwalają także zaakcentować atuty urody lub ukryć jej mankamenty. Wycieniowane pasma pozwalają zmienić symetrię zbyt pociągłej twarzy. Pozwalają także ukryć cofnięty podbródek, masywną szczękę lub bardzo zaznaczone kości policzkowe. Jeśli Twoim problemem jest zbyt wysokie i szerokie czoło, możesz zdecydować się na cieniowaną grzywkę. Delikatne pazurki to także sprzymierzeniec okrągłej twarzy, której nie służą ciężkie, geometryczne fryzury.

Cieniowane włosy – jak uzyskać najlepszy efekt?

Kluczem do udanej stylizacji fryzury jest odpowiednie cięcie. To ono odpowiada za finalny efekt i kształt fryzury. Jeśli chcesz zyskać włosy pełne objętości i lekkości, które będą współgrać z Twoimi rysami i kształtem twarzy, najlepiej udać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego. Fryzjer oceni stan i rodzaj Twoich włosów i doradzi w wyborze fryzury, a także fachowo ją wykona.

Do cieniowania włosów jeszcze niedawno używani degażówek, czyli specjalistycznych nożyczek z ząbkami. Obecnie coraz częściej zastępują je nożyczki fryzjerskie oraz maszynki elektryczne. W niektórych salonach używane są także tradycyjne brzytwy. To dlatego, że degażowanie włosów, mimo że przynosi ciekawe efekty wizualne, osłabia włosy i sprawia, że ich końcówki są bardziej podatne na rozdwajanie, a przecież nie jest to efekt, który chcesz uzyskać.

Profesjonalnie wykonane cieniowanie włosów sprawia, że są one:

  • uniesione u nasady,
  • zyskują lekki wygląd,
  • są podatne na układanie na różne sposoby,
  • fryzura zyskuje zdefiniowany kształt,
  • włosy cienkie zyskują objętości,
  • włosy kręcone lepiej się układają.

Cieniowanie włosów dla kogo?

Odpowiednio wykonane cieniowanie sprawdzi się w przypadku włosów cienkich. Cienkie włosy nabierają objętości i lepiej się układają. To także dobry wybór dla posiadaczek włosów gęstych i grubych, które chcą nadać swojej fryzurze nieco lekkości. Na taki rodzaj cięcia mogą zdecydować się także właścicieli włosów kręconych. Dzięki cieniowaniu pasma lepiej się układają i zyskują naturalny, ładnie podkreślony skręt. A co z długością? Długie włosy cieniowane to świetny wybór, jeśli chcesz nadać fryzurze nowoczesny charakter bez drastycznych zmian. Cieniowane włosy krótkie pozwalają podkreślić kształt głowy oraz równomiernie rozłożyć objętość fryzury.

Kto nie powinien mieć cieniowanych włosów? Ten rodzaj cięcia odradzany jest w przypadku włosów rzadkich. Cieniowane włosów może spowodować utratę ich objętości i wizualne przerzedzenie pasm. Taka fryzura nie jest także polecana właścicielkom zniszczonych włosów lub fryzury w słanej kondycji. Zamiast zadbanej, wystopniowanej fryzury można uzyskać efekt nieestetycznych „piór” lub „zębów”.

Jak stylizować cieniowane włosy?

Stylizacja włosów cieniowanych nie jest skomplikowana. Dla osiągnięcia satysfakcjonującego efektu będzie potrzebna Ci okrągła szczotka fryzjerska i suszarka. Ważny jest także wybór odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Profesjonalne kosmetyki fryzjerskie pozwolą Ci perfekcyjnie podkreślić cieniowanie i wydobyć z fryzury najcenniejsze walory wizualne. Zadbaj także o właściwe odżywianie i wzmocnienie włosów. Twoja fryzura na pewno na tym zyska!