Ból skóry głowy przy dotyku (trichodynia) – przyczyny, objawy, leczenie

Ból skóry głowy przy dotyku, znany również jako trichodynia, to dolegliwość, która może być uciążliwym problemem dla wielu osób. Charakteryzuje się uczuciem bólu, napięcia lub pieczenia skóry głowy, zwłaszcza przy dotyku. Trichodynia może być utożsamiana z uczuciem „bólu włosów”, chociaż jego źródło dotyczy w rzeczywistości skóry głowy. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o nadwrażliwości i bólu skóry głowy.

Co to jest trichodynia?

Trichodynia to termin medyczny oznaczający ból lub nadwrażliwość skóry głowy. Osoby cierpiące na trichodynię doświadczają uczucia bólu, pieczenia, mrowienia lub swędzenia skóry głowy, zwłaszcza przy dotyku lub szczotkowaniu włosów. To stan, który może być uciążliwy i wpływać na codzienne funkcjonowanie.

Co oznacza ból skóry głowy przy dotyku?

Ból skóry głowy przy dotyku może mieć różne przyczyny, od łagodnych do bardziej poważnych. Może mieć różne nasilenie, od łagodnego do intensywnego, i może być trudny do opisania, ponieważ źródło tego bólu nie zawsze jest jasne. Osoby cierpiące na trichodynię często unikają czynności, które mogą wywołać ból skóry głowy, takie jak szczotkowanie włosów, czesanie czy nawet mycie głowy.

Objawy trichodynii

Ból skóry głowy – może mieć charakter pieczenia, kłucia, mrowienia lub swędzenia. Ten ból może być łagodny lub intensywny, a jego nasilenie może się zwiększać w reakcji na różne czynniki.

Nadwrażliwość przy dotyku – skóra głowy staje się nadwrażliwa na dotyk, co oznacza, że nawet lekki nacisk lub dotyk włosów może wywoływać ból lub dyskomfort. Czynności takie jak szczotkowanie, mycie czy związanie włosów mogą być bolesne.

Reakcje na zmiany środowiskowe – osoby z trichodynią mogą odczuwać nasilenie objawów w reakcji na zmiany środowiskowe, takie jak zmiany temperatury, wilgotności lub wystawienie skóry głowy na słońce.

Osłabienie włosów – niektórzy zauważają, że włosy stają się cieńsze lub bardziej podatne na wypadanie.

Uczucie swędzenia lub pieczenia – osoby z trichodynią mogą doświadczać uczucia swędzenia lub pieczenia skóry głowy, które może być stałe lub występować okresowo.

Objawy trichodyni mogą nasilać się w reakcji na stres, napięcie emocjonalne lub zmęczenie.

Jakie są możliwe przyczyny bólu skóry głowy?

Przyczyny trichodynii mogą być zróżnicowane i obejmować czynniki takie jak nadwrażliwość nerwów w skórze głowy, stres, zaburzenia skóry, choroby naczyniowe czy uszkodzenie włosów i mieszków włosowych.

Ból cebulek włosów może być wywołany między innymi przez:

Nadwrażliwość nerwów – skóra głowy jest bogato unerwiona, dlatego nadwrażliwość nerwów może prowadzić do odczuwania bólu nawet przy delikatnym dotyku wrażliwej skóry głowy.

Stres i napięcie – często trichodynia może mieć podłoże psychiczne i wiązać się ze stresem, depresją i napięciem emocjonalnym. Skóra głowy może reagować na te emocje poprzez wywoływanie uczucia bólu.

Choroby skóry głowy, takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, łojotokowe zapalenie skóry, inne infekcje bakteryjne czy nawet choroby nowotworowe mogą wpływać na nadwrażliwość skóry głowy i wywoływać uczucie bólu.

Problemy z krążeniem krwi w skórze głowy także mogą prowadzić do bólu i dyskomfortu.

Choroby pasożytnicze i zakażenia pasożytnicze, takie jak wszy głowowe, nużeńce, demodeksy oraz infekcje grzybicze, mogą wpływać na ból skóry głowy poprzez wywołanie swędzenia, podrażnienia i zaczerwienienia skóry.

Uszkodzenie włosów i mieszka włosowego – częste używanie gorących narzędzi do stylizacji, zbyt mocne czesanie lub zabiegi chemiczne mogą prowadzić do uszkodzenia włosów i skóry głowy, co z kolei może być przyczyną bólu skóry głowy.

Błędy w pielęgnacji włosów oraz pielęgnacji skóry głowy, zaniedbywanie higieny.

Dość często ból skóry głowy i wypadanie włosów są następstwem urazu termicznego spowodowanego długim przebywaniem na słońcu bez nakrycia głowy. „Ból włosów” pojawia się na czubku głowy, w okolicach przedziałka, ponieważ jest to część najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Do bólu skóry głowy może także prowadzić nadmierne wychłodzenie skóry.

Ból skóry głowy będzie występował także u osób z problemem trichotillomianii, czyli zaburzenia psychicznego objawiającego się niepohamowanym wyrywaniem włosów.

Bólowi skóry głowy może towarzyszyć nadmierne wypadanie włosów. Boląca skóra głowy i utrata włosów mogą iść w parze, np. w telogenowym wypadaniu włosów, łysieniu plackowatym, łysieniu androgenowym i łysieniach bliznowaciejących. To zjawisko prawdopodobnie związane jest z aspektami psychosomatycznymi, ale warto wiedzieć, że może mieć złożone przyczyny.

Jak pozbyć się bólu cebulek włosów?

Leczenie trichodynii polega w głównej mierze na wyeliminowaniu przyczyny wystąpienia bólu włosów.

Jeśli ból pojawia się z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji, skup swoje działania na poprawie tych niekorzystnych nawyków. Gdy skóra głowy boli, ważne jest unikanie agresywnych zabiegów na włosy i skórę głowy, używanie łagodnych produktów do pielęgnacji o neutralnym pH. Pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu oraz oczyszczaniu skóry głowy oraz o regularnym stosowaniu peelingu enzymatycznego, takiego jak PURIFYING PEELING, który pozwoli Ci oczyścić skórę głowy, nie podrażniając jej. Sprawdź również produkty MUDII z serii HYDRATING SYSTEM o działaniu nawilżającym i regenerującym, które działają zarówno włosy, jak i skórę głowy.

Zwróć także uwagę na używanie odpowiednich akcesoriów, ból skóry głowy może występować także np. w przypadku stosowania niewłaściwych szczotek lub zbyt mocnego związywania włosów np. w koński ogon. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną mogą być długotrwale działające stresory, skup się na technikach relaksacyjnych i minimalizowaniu stresu.

Kiedy udać się do lekarza?

Znalezienie przyczyny bólu skóry głowy może być wyzwaniem, ponieważ dolegliwości różnych schorzeń mogą być do siebie bardzo podobne. Jeżeli mimo odpowiedniej pielęgnacji i stylu życia, dolegliwości bólowe nie ustępują lub towarzyszą im dodatkowe objawy jak np. pieczenie naskórka, łuszczenie, wypadanie włosów, konieczna może być profesjonalna diagnoza i leczenie. Specjalista pomoże Ci znaleźć podłoże Twoich dolegliwości bólowych, co umożliwi odpowiednią diagnostykę i leczenie.