Biotyna na włosy: Czy jest skuteczna w walce z wypadaniem włosów?

Każda z nas marzy o pięknych włosach. Wypadanie włosów to kłopot co trzeciej kobiety. Jeśli sama obserwujesz ich nadmierne wypadanie, nie bagatelizuj, tylko działaj. Zdrowie włosów jest uzależnione od wielu innych czynników, na które każda z nas powinna zwracać uwagę.

Ponadto biotyna na włosy jak wszystkie witaminy z grupy B, należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie.

Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się najważniejszych informacji dotyczących biotyny.

Co sprzyja kondycji włosów?

O kondycji włosów decyduje nie tylko ich pielęgnacja. Na włosach odbijają się nie tylko deficyty witamin i składników mineralnych, ale także choroby jak niedoczynność tarczycy i stres. Ponadto niewłaściwie zbilansowana dieta ma negatywny wpływ na stan włosów.

Oprócz biotyny kondycji włosów sprzyjają takie pierwiastki jak miedź, pomaga w utrzymaniu prawidłowej pigmentacji włosów, żelazo, selen, cynk.

Co to jest biotyna?

Biotyna to powszechnie stosowane określenie na witaminę B7. Niekiedy jest nazywana witaminą H lub witaminą piękna. Jest to organiczny związek chemiczny obecny w organizmach żywych roślinach, zwierzętach oraz w drożdżach. Warto podkreślić, iż biotyna jest witaminą rozpuszczalną w drożdżach jak pozostałe witaminy z grupy B.

Rola biotyny

Witamina H pełni kluczową rolę w organizmie człowieka. Biotyna bierze udział w wielu procesach oraz reakcjach biochemicznych. Bierze rolę w metabolizmie białek oraz węglowodanów, a także syntezie kwasów tłuszczowych. Ponadto ma wpływ na stabilizację poziomu glukozy we krwi.

Biotyna wpływa na

procesy krzepnięcie krwi,

prawidłowe funkcjonowanie tarczycy,

prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego,

syntezę niektórych hormonów,

syntezę cholesterolu.

Biotyna jej niedobór

Jej niedostateczna podaż zdarza się rzadko i zazwyczaj jest następstwem uciążliwej antybiotykoterapii, wyniszczającej naturalną florę bakteryjną.

Jakie są objawy niedoboru biotyny?

Niedobór biotyny objawia się następującymi symptomami:

 • nadmierne wypadanie włosów,
 • stan zapalny skóry,
 • bóle mięśni,
 • przetłuszczanie się skóry,
 • pogorszenie kondycji paznokci,
 • nadmierne złuszczanie się naskórka,
 • zmiany skórne,
 • zapalenie spojówek,
 • nadmierne przetłuszczanie się włosów.

Warto wiedzieć, że niedobór biotyny jest powiązany z nieprawidłowym metabolizmem kwasów tłuszczowych. Najczęściej rozpoznaje się do wśród osób stosujących restrykcyjne diety, borykających się z zaburzeniami wchłaniania, a także stosujących niektóre leki bądź nadużywających alkohol.

Dodatkowo biotyna wpływa na macierz, a więc na korzeń włosa, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie mocnych oraz elastycznych wiązań siarkowych, które spajają łodygę włosa na całej długości. Bierze udział w produkcji masy keratynowej, wspiera wzrost.

Jak dbać o włosy? Zacznij od wewnątrz

Biotyna to dość ważny sprzymierzeniec zdrowych włosów, zadbanej cery oraz smukłej figury. Jej niedostateczna podaż prowadzi do problemów z łaknienia, obniża metabolizm, a dodatkowo

Biotyna na włosy – dlaczego warto ją włączyć?

Biotyna ma fundamentalny wpływ na kondycję włosów.

Dzięki biotynie:

 • włosy nie wypadają w nadmiernej ilości, a tym samym redukuje się ryzyko łysienia,
 • zwiększa się elastyczność włosów,
 • włosy zachowują blask i zdrowy kolor,
 • włosy rosną mocniejsze,
 • włosy nie ulegają szybkiemu przetłuszczaniu się.

Biotyna pobudza wzrost włosów oraz przyspiesza tempo tego procesu.

Gdzie szukać biotyny?

Witamina H znajduje się w takich produktach jak jaja, wątróbka, szpinak, pomidory, marchew, orzechy oraz produkty mączne.

Biotyna na porost włosów to nie tylko produkty spożywcze to także suplementy diety, które należy dobierać indywidualnie do potrzeb organizmu.

Właściwości biotyny wykorzystuje się także w kosmetyce. Biotyna potrafi sprawić, że włosy szybciej rosną, a fryzura zagęszcza się. Zostaje ograniczone wypadanie włosów, a pojawia się wysyp baby hair czyli nowych włosów. Warto podkreślić, iż powinnyśmy wybierać wysokiej jakości zarówno kosmetyki jak również suplementy diety wzbogacone w biotynę. Dzięki systematycznej pielęgnacji włosy rosną mocniejsze oraz piękniejsze. Dlatego jeśli marzysz o pięknych włosach, pilnuj zróżnicowanej diety obfitującej w witaminy i składniki mineralne

Przedawkowanie biotyny- czy jest możliwe?

Do nadmiaru tej witaminy w ludzkim organizmie dochodzi niezwykle rzadko. Zbyt duże jej ilości zostają wydalone z moczem. W skrajnych przypadkach jej wysokie ilości powodują takie dolegliwości jak: bóle brzucha, wymioty, biegunka czy mdłości.

Kosmetyki z biotyną

Biotyna to powszechnie pożądany składnik w produktach kosmetycznych do włosów z tendencją do wypadania. Możesz ją spotkać w preparatach przyspieszających porost włosów, a także w kosmetykach na wypadanie włosów.

Stosowanie produktów z biotyną wpływa na polepszenie ich wyglądu wzmocnienie włosów oraz zdrowszy wzrost. Warto zdawać sobie sprawę, iż nie sama biotyna jak obecność innych cennych składników takich jak chmiel, cysteina, oleje roślinne czy mydlnica lekarska. Kosmetyki wzbogacone biotyną są rekomendowane dla osób, które pragną zadbać o lepszą kondycję skóry oraz włosów. Biotyna jest częstym składnikiem dermokosmetyków stosowanych wspomagająco na wypadanie włosów oraz łysieniu plackowatym. Pomaga zachować zdrowe włosy. Jest obecna w takich kosmetykach jak szampony przeciw wypadaniu włosów, kremy do twarzy oraz odżywki do paznokci.

Podsumowując, kiedy chcesz wesprzeć porost włosów czy wzmocnić kondycję włosów należy włączyć suplement diety wzbogacony w biotynę. Zdrowe włosy zależą od zdrowia skóry dlatego warto o nią dbać.