Czy trwała niszczy włosy? Rozwiewamy mity i fakty

Pielęgnacja włosów to ważny aspekt codziennego dnia każdej kobiety. Wiele z nas korzysta z zabiegu trwałej ondulacji. Czy zastanawiałaś się czy jest bezpieczna dla Twoich włosów?

Trwała ondulacja przez ostatnie lata, była postrzegana jako archaiczna oraz osłabiająca kondycję pasm metoda stylizacji. Dzisiaj częściowo wraca do łask, za sprawą nowoczesnych metod. Aktualnie jest jedną z najmodniejszych fryzur zarówno na krótkich włosach jak i na długich.

Na czym polega trwała ondulacja?

W aktualnych czasach omawiany zabieg budzi mieszane uczucia. Dlaczego tak jest? Loki lub fale niegdyś uzyskiwano za cenę zniszczonych, cienkich jak i wysuszonych kosmyków. Zabieg trwałej ondulacji wymyślono w latach 30 XX wieku.

Nowoczesna trwała ondulacja jest dużej mierze bezpieczniejsza. Aczkolwiek zabieg ten jest dość inwazyjny, gdyż polega na zastosowaniu tioglikolowego kwasu amoniowego. Kwas ten wnika w strukturę włosów, przerywa niektóre białkowe wiązania chemiczne. Co przekłada się na fakt, iż fryzura staje się podatna na układanie, a osiągnięte efekty utrzymują się przez wiele miesięcy.

Najpopularniejsze metody trwałej ondulacji to ondulacja zasadowa oraz kwaśna. Zapoznaj się z opisem różnego rodzaju trwałej ondulacji.

Rodzaje trwałej ondulacji

Trwała ondulacja ziołowa- w zabiegu dodatkowo biorą udział naturalne roślinne ekstrakty, zapewniające włosom pielęgnację, odżywienie oraz nawilżenie.

Ondulacja kwaśna – jest to bardziej delikatna opcja zabiegu, zapewniająca efekt na kilka miesięcy, a dodatkowo korzystniejsza dla cienkich i wrażliwych włosów.

Zasadowa trwała ondulacja – to najsilniejsza forma trwałej ondulacji, jej efekty utrzymują sie wiele miesięcy, aż do roku czasu. Rekomendowana dla posiadaczek grubych i zdrowych pasemek.

Ondulacja dwufazowa – polega na zastosowaniu dwóch preparatów, wśród których słabszy z nich ma jedynie wzmocnić dotychczasowy efekt, a mocniejszy z nich nadaje pożądany efekt odrostom.

Trwała ondulacja na gorąco – zabieg wykorzystujący gorące powietrze, które ma na celu przyspieszenie działania produktów do trwałej ondulacji, dzięki czemu skraca się czas zabiegu. Aczkolwiek wykonując zabieg w domowych warunkach nie należy podgrzewać włosów.

Trwała ondulacja – efekty

  • fale lub loki w zależności od zastosowanej grubości wałków,
  • brak problemów z codzienną stylizacją włosów,
  • brak przymusu korzystania z lokówki,
  • wizualna większa objętość włosów.

Ile trzyma się trwała ondulacja?

Trwała ondulacja kiedyś znacząco osłabiała strukturę włosów, prowadząc do ich znacznego zniszczenia, co nie przekładało się na wygląd włosów.

Długość utrzymywania się rezultatu omawianego zabiegu może być uzależniony od rodzaju włosów, grubości oraz kondycji włosów. Ponadto rodzaj wykorzystanych kosmetyków oraz czas trwania całego zabiegu również mają wpływ na kondycję włosów.

Czy zdajesz sobie sprawę, iż zabieg trwałej ondulacji nie jest stylizacją dla każdej z nas. Gdyż posiada wiele przeciwwskazań, o których możesz przeczytać niżej.

Czy trwała ondulacja ma wady?

Pewnie zastanawiasz się czy trwała ondulacja niszczy włosy?

Każda metoda stylizacji fryzury posiada wady i zalety. Warto być świadomą. Oto najważniejsze z nich.

Oto zalety tej metody:

długotrwały efekt po zakończonym zabiegu,

wygoda polegająca na łatwiejszej stylizacji,

różne efekty ze względu na odmienne rodzaje trwałej ondulacji,

możliwość radykalnej metamorfozy w szczególności dotyczy cienkich pasemek.

Wśród wad trwałej ondulacji warto wyróżnić:

czas zabiegu – wykonanie trwałej ondulacji w zależności od rodzaju zabiegu oraz długości włosów może trwać od 30 minut do nawet 2-3 godzin,

degradację włosów – największą wadą tego zabiegu jest niszcząca moc stosowanych produktów podczas trwałej ondulacji. Pomimo, iż współczesne płyny są mniej inwazyjne, zabieg ten nadal niszczy kosmki, a nieumiejętnie wykonany może spalić końcówki.

Przeciwwskazania do wykonywania trwałej ondulacji

Płyn do trwałej ondulacji oraz produkty do tego zabiegu w większości są silnymi środkami, z tego powodu nie powinny się ich stosować, w sytuacji, kiedy kobieta jest w ciąży lub karmi piersią, by nie zaszkodzić dziecku.

Kolejnym ważnym przeciwskazaniem do wykonywania trwałej ondulacji jest stosowanie henny na włosach. Włosy stają się kruche w wyniku połączenia henny oraz składników zawartych w płynach do trwałej ondulacji. Ponadto nie warto wykonywać tego zabiegu zaraz po farbowaniu włosów.

Dodatkowo jeśli aktualnie borykasz się z osłabioną kondycją włosów, nie wykonuj zabiegu trwałej, by nie pogorszyć ich kondycji.

Jak wygląda pielęgnacja włosów kręconych?

Kiedy już spełniłaś swoje marzenie o posiadaniu pięknych loków, powinnaś zwrócić uwagę na prawidłową ich pielęgnację.

Jak zatem pielęgnować włosy pod trwałej ondulacji? Warto dbać o ich strukturę jak również by wyróżniały się pięknym skrętem oraz nadawać im blask.

Powinnyśmy sobie zdawać sprawę, że ta metoda posiada także wady. Zabieg trwałej ondulacji niestety trzeba dość często powtarzać. Jest to związane z odrostami, gdyż proste włosy w połączeniu z lokami, nie wyglądają estetycznie.

Warto podkreślić, iż trwała ondulacja nieumiejętnie wykonana może negatywnie wpłynąć na stan oraz strukturę włosa, narazić je na puszenie, łamliwość, rozdwajanie końcówek czy nieatrakcyjny wygląd. Ponadto po źle wykonanej ondulacji obserwuje się przesuszenie kosmyków.