Krioterapia włosów: Zimna kuracja dla zdrowych i mocnych włosów

Na czym polega krioterapia włosów i jakie efekty daje kuracja zimną temperaturą? Przedstawiamy najważniejsze informacje o zimnej pielęgnacji dla zdrowych i mocnych włosów i podpowiadamy, kiedy warto wykonać zabieg.

Na czym polega krioterapia włosów?

Krioterapia włosów to stosunkowo nowa kuracja, która przebojem wdarła się do świata profesjonalnych zabiegów fryzjerskich. Mechanizm krioterapii czy inaczej zimnolecznictwa opiera się na reakcji naszego organizmu na zimno. Włosy nie stanowią wyjątku od tej reguły. Gdy ich łodyga jest wystawiana na działanie niskiej temperatury, jej struktura ulega zmianie. Działanie zimnem na zewnętrzną warstwę włosa sprawia, że pasma lepiej wchłaniają składniki odżywcze. Ujemna temperatura poprawia krążenie krwi w skórze głowy, co przekłada się na lepszą kondycję cebulek włosowych. Zabieg najczęściej przeprowadzany jest w gabinetach fryzjerskich. Jest odpowiedni dla każdego rodzaju włosów, choć największe efekty przyniesie w przypadku zniszczonych pasm. Do jego wykonania konieczny jest certyfikowany sprzęt oraz kosmetyki, które w odpowiedni sposób reagują na niskie temperatury.

Jakie efekty zabieg krioterapii włosów?

W wyniku krioterapii włosów fryzura staje się bardziej elastyczna i lśniąca. Włosy zyskują zdrowy wygląd oraz lepszą kondycję. Wzmocnione kuracją zimnem i odpowiednimi kosmetykami stają się bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia, promieniowanie UV czy stylizacja. Wzmocniona fryzura nabiera elastyczności, co zmniejsza ryzyko łamania się włosów lub rozdwajania się końcówek. Wśród najważniejszych korzyści z krioterapii włosów można wymienić:

 • regeneracja włosów: głębokie działanie niskiej temperatury wzmacnia łodygę włosa,
 • większa elastyczność: włosy stają się elastyczne i mniej podatne na łamanie,
 • fryzura pełna blasku: zabieg wygładza łuski włosów, przez co pasma zyskują pięknego i zdrowego blasku,
 • odżywienie i nawilżenie: pod wpływem niskiej temperatury składniki odżywcze trafiają do wnętrza włosów. Zabieg idealnie sprawdzi się w przypadku suchych włosów lub przy regeneracji ekstremalnie zniszczonych włosów.
 • ochrona przed uszkodzeniami: wzmocnione i elastyczne włosy są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne lub przesuszenie,
 • bezpieczeństwo: zabieg jest nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny dla włosów. Przy zabiegu krioterapii nie wykorzystuje się ciepłej temperatury, dlatego może być wykonywany również na włosach wysoko uwrażliwionych – do 5 stopnia uszkodzenia włosów.

Do jakich typów włosów polecany jest zabieg?

Zabieg krioterapii polecany jest właścicielkom suchych i matowych włosów, którym brakuje blasku i witalności. Świetnie sprawdzi się także przy regeneracji włosów zniszczonych oraz fryzury, która potrzebuje dodatkowej ochrony. To także dobry wybór dla osób, które farbują lub rozjaśniają włosy oraz stylizują fryzurę przy użyciu wysokiej temperatury. Mogą na niego zdecydować się także posiadaczki zdrowych włosów, które chcą o nie zadbać poprzez dodatkowe działania profilaktyczne.

Przy zabiegu krioterapii włosów wykorzystywane są przede wszystkim humektanty i emiolienty. Wśród stosowanych składników znajdują się m.in. kwas hialuronowy, jagody acai, ekstrakty roślinne, pantenol, olej kokosy, masło awokado, masło shea, woda lodowca czy propolis.

Krioterapia włosów: krok po kroku

Zabieg krioterapii włosów można podzielić na kilka etapów:

 1. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie włosów i skóry głowy oraz osuszenie ich ręcznikiem.
 2. Na lekko wilgotne włosy nakładana jest specjalistyczna maska regenerująca. Preparat należy nałożyć pasmo po paśmie, dzieląc włosy na sekcje.
 3. Następnie fryzjer oddziałuje na włosy urządzeniem do krioterapii włosów. Maszyna do krioterapii działa na zasadzie prostownicy, z tą różnicą, że płytki urządzenia nie rozgrzewają się, ale chłodzą do temperatury nawet – 20 stopni C. W trakcie zabiegu pasma włosów przeciągane są trzykrotnie między zamrożonymi ramionami.
 4. Po zabiegu krioterapii należy umyć włosy zimną wodą.
 5. W ostatnim kroku na włosy nakładany jest odżywczy olejek np. z jagód acai, po czym fryzurę można wysuszyć i stylizować jak zwykle.

Czy krioterapię włosów można wykonywać między innymi zabiegami?

Zabieg krioterapii jest całkowicie bezinwazyjny. Niska temperatura korzystnie wpływa na strukturę włosa, ale nie zmienia jej kształtu, ani nie obciąża włosów. Zabieg polega na dostarczeniu włosom składników odżywczych i wygładzeniu ich łusek. Jego zadaniem nie jest stylizacja. Stanowi doskonałe zabezpieczenie dla fryzury m.in. przed wakacjami lub innymi zabiegami fryzjerskimi jak keratynowe prostowanie włosów, botox, nanoplastia czy trwała ondulacja. Krioterapia podbija efekty innych zabiegów oraz wzmacnia kondycję włosów. Jeśli zależy nam na efekcie trwałego odżywienia, możemy zdecydować się na serie 3-4 spotkać w odstępach co 4-6 tygodni, bez przeciwwskazań dla innych zabiegów pielęgnacyjnych.