Pielęgnacja zależna od porowatości włosów – najlepsze praktyki

Codzienna pielęgnacja włosów to ważny rytuał dla każdej kobiety. Jak prawidłowo zadbać o swoje włosy, dowiesz się z poniższego artykułu.

Porowatość włosów – co to jest?

Porowatość włosów jest to naturalna cech włosów, związana z poziomem odchylenia okalających je łusek. By dobrze to określić, należy zacząć od początku. Włos składa się z korzenia znajdującego się w mieszku oraz z łodygi, czyli martwej części wystającej powyżej powierzchni skóry.

Jeśli spojrzysz na przekrój łodygi, okazuje się, że jest ona zbudowana z trzech warstw.

Rdzeń- położony jest najgłębiej trzon, można go jedynie spotkać w przypadku grubych włosów.

Kora – to przeważająca część masy łącznej włosa. W niej znajdują się melanina oraz komórki włókniste decydujące o takich właściwościach jak podatność na stylizację czy sprężystość.

Typy porowatości włosów

Wyróżnia się trzy typy porowatości: niską, średnią oraz wysoką. Czynniki jak wysoka temperatura, promieniowanie UV, farbowanie czy też tarcie w sposób negatywny oddziałują na strukturę łodygi, tym samym powodując, że łuski bardziej się odchylają. Wspomniane działanie ma negatywny wpływ na kondycję jak i wygląd kosmków. Warto podkreślić, iż naturalną porowatość włosów trudno jest obniżyć, aczkolwiek regularnie stosując właściwie dobrane kosmetyki w tym maski, odżywki i oleje, może się to udać.

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Każda z nas powinna ocenić porowatość włosów, gdyż ta informacja jest ważną wskazówką, pozwalającą na osiągnięcie pożądanego wyglądu pasm włosów.

Zatem jak ocenić porowatość włosów?

Zacznij od zastanowienia się jak wyglądają, co charakteryzuje Twoje włosy oraz jakie masz z nimi problemy?

Chcąc ułatwić sobie to zadanie można wykonać test na porowatość włosów.

Test na porowatość włosa przy pomocy szklanki wody

Dość ciekawym pomysłem jest wykonanie w domu testu przy pomocy w szklanki wraz z wodą. By go przeprowadzić należy umieścić włosa w naczyniu i odczekać chwilę.

Jeśli włos opadnie na dno, będzie to oznaczać, że jest to włos wysokoporowaty. W sytuacji, kiedy zanurzył się do połowy szklanki jest średnioporowaty. Tego typu test może stanowić podpowiedź, ale należy pamiętać, że jego wyniki nie muszą być miarodajne.

Wpływ na to czy włos zatonie czy nie, ma nie tylko porowatość włosów. Znaczenie mają także hydrofobowe właściwości zewnętrznej warstwy osłonki, grubość i gęstość włosa oraz poziom ich oczyszczenia z oblepiających silikonów czy też substancji tworzących warstwę okluzyjną. Dlatego też by określić porowatość włosów warto polegać na codziennej ich obserwacji.

Stopień porowatości włosów, określa się badając kąt odchylenia łusek włosa od kory włosa. W zależności od tego odchylenia wyróżnia się trzy rodzaje porowatości włosów.

Jak określić porowatość włosów na podstawie skrętu?

W celu określenia porowatości włosów znaczenie ma również typ skrętu włosów. Włosy niskoporowate są najczęściej proste, średnioporowate są lekko falowane, a włosy o wysokiej porowatości są kręcone lub mocno falowane. Ponadto, zwróć uwagę na kwestię puszenia, włosy wysokoporowate charakteryzują się silną tendencją do puszenia. W przypadku włosów niskoporowatych problem puszenia nie istnieje.

Włosy niskoporowate

Włosy niskoporowate to zazwyczaj zdrowe włosy, piękne i błyszczące, którym jest blisko do ideału. Po umyciu potrzebują dużo czasu by wyschnać. Bardzo łatwo je rozczesać i co ważne, nie plączą się w ciągu dnia. Włosy niskoporowate są najczęściej proste i trudne w stylizacji. Dość często są cienkie i brakuje im objętości. W pielęgnacji włosów niskoporowatych najtrudniejsze jest uzyskanie wymarzonej objętości włosów oraz ich odbicia u nasady. Dlatego też należy zadbać o stan skóry głowy, wykonując regularny peeling do skóry głowy.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Zatem zastanawiasz się jak prawidłowo pielęgnować włosy niskoporowate?

Warto podkreślić, że włosy niskoporowate nie wymagają szczególnej pielęgnacji, gdyż są naturalnie zdrowe, sprężyste i nawilżone. Nie wymagają od nas nakładania maski bądź odżywki po każdym myciu. Włosów niskoporowatych nie należy obciążać, z tego powodu warto wybierać maski bądź odżywki humektantowe. Zawierają one takie składniki jak aloes, gliceryna czy mocznik. Jeśli chcesz rozpocząć olejowanie włosów przy użyciu odpowiednio dobranych kosmetyków, wybieraj oleje nasycone o małych cząsteczkach jak masło shea, olej kokosowy, masło mango czy masło kakaowe. Te oleje skutecznie tworzą barierę ochronną na powierzchni włosa, tym samym nie przeciążają go.

Do pielęgnacji włosów niskoporowatych warto wprowadzić Hydrating Conditioner MUDII – nadaje włosom miękkość i gładkość. Sprawia, że staję się sprężyste, zregenerowane oraz podatne na stylizację. Efekt jest widoczny już po pierwszym użyciu.

Włosy średnioporowate

Czy wiesz, że włosy średnioporowate należą do najpopularniejszego typu włosów. Zastanawiasz się dlaczego? Posiadają one cechy zarówno włosów niskoporowatych, jak również wysokoporowatych. W większości przypadków są lekko falowane, podatne na stylizację. Pomimo, że wyglądają na zdrowe, brakuje im blasku i nawilżenia. W tym celu w pielęgnacji należy postawić na humektanty, proteiny oraz emolienty.

Zatem jakie oleje są najkorzystniejsze w pielęgnacji włosów średnioporowatych? Przede wszystkim należy wprowadzić olej sezamowy, olej ze słodkich migdałów, oraz olej makadamia, które świetnie sprawdzają się przy pielęgnacji włosów średnioporowatych.

Co więcej, należy zadbać o zabezpieczenie końcówek włosów, w tym celu warto stosować silikonowe serum na końcówki włosów, by je zabezpieczyć przed mechanicznymi uszkodzeniami, jak i rozdwajaniem.

Do pielęgnacji tego typu włosów włącz Smoothing Conditioner MUDII poprawia kondycję włosów, redukuje puszenie i elektryzowanie się. Już po pierwszym użyciu Twoje włosy staną się pełne blasku oraz bardziej podatne na stylizację.

Włosy wysokoporowate

Niestety włosy wysokoporowate zazwyczaj są suche, zniszczone, pozbawione blasku oraz puszące się. Dość szybko schną, ale sprawiają wiele problemów podczas rozczesywania. Dość często, są to włosy po rozjaśnianiu wraz z tendencją do łamania. Z tego względu potrzebują największej uwagi pośród wszystkich typów porowatości włosów.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Wiedząc już że włosy o wysokiej porowatości potrzebują specjalnej opieki, warto włączyć kosmetyki na bazie emolientów, olejów oraz silikonów. Co więcej nie można zapominać o mocnym nawilżeniu.

Do olejowania włosów należy stosować oleje wielonienasycone o dużych cząsteczkach, które maja zdolność wnikania w szeroko rozchylone łuski włosa. Idealne będą olej konopny, olej z pestek winogron jak i olej z pestek awokado.

Jeśli chcesz wesprzeć włosy wysokoporowate wprowadź Smoothing Mask MUDII nadaje gładkość włosom. Odbudowuje, zapewnia nawilżenie, elastyczność i blask. Ponadto regeneruje włókna włosów oraz zwiększa ich odporność na zniszczenia.

Podsumowując, jest kilka sposobów by sprawdzić porowatość włosów i wprowadzić świadomą pielęgnację. Wybierając składniki aktywne należy uwzględnić rodzaj włosów by dostarczyć im wszystkich niezbędnych substancji by były piękne, zdrowe.