Główne przyczyny wypadania włosów – jak sobie z tym radzić?

Dorosły człowiek posiada na głowie około 100 000 włosów, a codziennie traci około 100 z nich. Jest to zupełnie normalne i nie powinno stanowić przyczyny do niepokoju. Aczkolwiek jeśli przez dłuższy czas obserwujesz znaczną ich utratę, czas przyjrzeć się swojemu zdrowiu, gdyż włosy wypadają z wielu powodów jak zaburzenia hormonalne, stres, infekcje, czy przyjmowanie niektórych leków.

Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jakie są przyczyny wypadania włosów oraz jak im zapobiegać.

Włosy- wskaźnik naszego zdrowia

Warto podkreślić, że włosy stanowią wskaźnik jakości odżywienia, niektórych chorób, przyjmowanych leków, zaburzeń, hormonalnych oraz innych czynników, które w negatywny sposób mogą wpłynąć na ich wzrost.

Dlaczego wypadają włosy?

Chcąc poznać przyczynę wypadania włosów, warto przyjrzeć się dokładnie jak wygląda aktualnie Twoje zdrowie.

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem, który toczy się u każdego człowieka, bez względu na płeć i wiek. Zazwyczaj tracimy od 60 do nawet 100 włosów dziennie, które przeszły jak i zakończyły fazę telogenu. Codzienne wypadanie włosów jest stopniowe, a utrata kilkudziesięciu włosów pozostaje niemalże niezauważalna jak i nie odczuwa się w postaci przerzedzenia włosów. Aczkolwiek jeśli ilość wypadających włosów diametralnie się zwiększa w widoczny sposób, należy zastanowić się nad przyczyną wypadania włosów.

Na skórze głowy występuje niezsynchronizowany cykl wzrostu włosa, co oznacza, że w jednym czasie włosy są w aktywnej fazie, fazie przejściowej oraz martwe włosy w telogenie.

Ludzki włos jest umieszczony w mieszku włosowym. Jest to żywy twór, połączony z układem krwionośnym, przez co wszystko co jest we krwi bądź czego nie ma, trafia do żywych komórek włosa, z których to powstaje włos. Co więcej, mieszek włosowy jest to najwrażliwszy miniorgan naszego organizmu. Właśnie z tego powodu jakość jak i ilość włosów jest uzależniona od tego co aktualnie dzieje się w naszym organizmie. By zidentyfikować przyczynę wypadania włosów należy dokładnie przeprowadzić wywiad medyczny.

Warto podkreślić, że gęstość włosów zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co można obserwować utratę włosów, bądź zmniejszoną ilość grubych włosów na rzecz cienkich.

Nadmierne wypadanie włosów po infekcji

Warto wspomnieć również o wypadaniu włosów po infekcji COVID. Według naukowców, sam wirus nie wypływał na wypadanie włosów, ale na tą sytuację miały wpływ;

stres w wyniku infekcji,

stosowanie leków na koronowirusa, które mają wpływ na przerzedzenie włosów,

gorączka.

Wypadanie włosów a tarczyca

Niedoczynność tarczycy stanowi dość częstą przyczynę wypadania włosów. Wynika to z faktu, że brodawka włosa jak i mieszek włosowy mają mniejszy rozmiar, co ma wpływ na znacznie zwiększoną łamliwość włosów oraz jego wypadanie. Mieszki włosowe nie są w odpowiedni sposób odżywianie, przez co kurczą się, tym samym włosy ulegają osłabieniu i ścieńczeniu. W powrocie do dawnej objętości fryzury niestety nie pomaga niskie ciśnienie , które także dość często współtowarzyszy pacjentom z tą dolegliwością. Dlatego osoby borykające się z niedoczynnością tarczycy, powinny zadbać o niedobory witamin i składników odżywczych. Wypadanie włosów u kobiet cierpiących na niedoczynność tarczycy jest dość powszechnym zjawiskiem, dlatego też nie można tego bagatelizować.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy należy również do czynników powodujących nadmierne wypadanie włosów. W omawianej sytuacji skóra głowy bardzo szybko rogowacieje, a gruczoły łojowe są nadzwyczaj aktywne. Inne zaburzenia gospodarki hormonalnej, stres, geny oraz nadużywanie alkoholu mogą zwiększać występowanie tego zjawiska.

Niedobory żywieniowe

Warto zdawać sobie sprawę, że nie tylko choroby mają wpływ na kondycję włosów, ale również deficyty witamin oraz makroskładników. Dlatego w przypadku problemów z nadmierną utratą włosów warto zastanowić się jak wygląda codzienna dieta.

Stres a wypadanie włosów

Czy wiesz, że stres i nerwy mogą wpływać na kondycję włosów? Hormon stresu, czyli kortyzol w sytuacjach długotrwałego jak i intensywnego stresu może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów, a nawet do łysienia plackowatego.

Stylizacja włosów a wypadanie włosów

Niejednokrotnie zdarza się, że w pogoni za wymarzonym wyglądem, niewiadomie działamy w negatywny sposób na nasze zdrowie. Farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja czy prostowanie może w skutkach powodować tymczasowe przerzedzenie włosów. Dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry głowy jak i włosów.

Androgenowe wypadanie włosów

Łysienie androgenowe to genetycznie uwarunkowanie wypadanie włosów. Dotyka to głównie mężczyzn, aczkolwiek coraz więcej kobiet również boryka się z łysieniem androgenowym. Najczęściej rozpoczyna się od cofnięcia linii włosów na czole i skroniach. W następnym etapie obserwuje się łysienie na czubku głowy, które postępuje w kierunku skroni. Łysienie androgenowe

Łysienie anagenowe – wypadanie włosów po lekach

Warto wiedzieć, że czasami faza wzrostu włosa zostaje przerwana przez leki. Niestety zakłócają one zarówno pierwszą jak i najbardziej intensywną fazą wzrostu: anagenową. Łysienie anagenowe najczęściej powodują takie leki jak

chemioterapeutyki stosowane w leczeniu nowotworów

promieniowanie jonizujące,

metale ciężkie jak rtęć, ołów, arsen czy tal.

Łysienie plackowate

Wypadające włosy są zmorą w szczególności kobiet. Nagła utrata włosów w określonych obszarach głowy bądź innych części ciała jak brwi, rzęsy, broda czy też okolice narządów płciowych. Obszary łysienia mają zazwyczaj kształ okrągłych bądź owalnych placów o różnych wymiarach. Łysienie plackowate jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym.

Choroby owłosionej skóry głowy

Przyczyną wypadania włosów są także schorzenia skóry głowy. Do nich zalicza się grzybicę, łuszczycę, łupież jak i łojotokowe zapalenie skóry głowy.

Wypadanie włosów – jakie badania wykonać?

Problem wypadania włosów dotyka coraz większą ilośc osób. W sytuacji, kiedy dotyka Cię utrata włosów, warto rozszerzyć badania. W tym celu warto wykonać następujące badania

morfologia krwi,

poziom żelaza i ferrytyny w celu diagnostyki anemii,

badania hormonalne: TSH, FSH, testosteron i kortyzol,

badanie poziomu witaminy B12, D we krwi.

W kwestii pielęgnacji włosów, warto zadbać o dobrej jakości kosmetyki.

Purifying Peeling – wykazuje działanie na trzech poziomach, złuszcza, odżywia oraz nawilża. Co więcej równoważy pH, mykobiom oraz mikrobiom skóry, wzmacniając także barierę hydrolipidową. Usuwa nadmiar naskórka, sebum i zanieczyszczeń, tym samym wzmacniając oraz dotleniając cebulki włosa.

Jak wynika z powyższego artykułu, przyczyn wypadania włosów jest wiele, dlatego jeśli obserwujesz znaczne pogorszenie kondycji swoich włosów, zadbaj o skórę głowy, wykonaj podstawowe badania, by określić czy cierpisz na hormonalne wypadanie włosów, bądź jest to spowodowane innymi czynnikami. Odrost włosów w wielu przypadkach jest możliwy, aczkolwiek wymaga czasu.

Podsumowując, nadmierne wypadanie włosów dotyka wiele osób. Jest związane z wieloma czynnikami, których nie powinniśmy bagatelizować. Mimo, że na ludzkim ciele jest 5 mln mieszków włosowych, na głowie jest 100 tysięcy, każdego dnia chcemy o nie dbać.