Jak skutecznie walczyć z tłustym łupieżem? Poradnik

Łupież tłusty to dość krępująca przypadłość, która występuje zarówno pośród kobiet jak i mężczyzn. Charakteryzuje się nadmiernym złuszczaniem naskórka z dość często towarzyszącym łojotokiem.

O tym jak poradzić sobie z łupieżem tłustym, dowiesz się z poniższego artykułu.

Łupież tłusty – z czym jest związany?

Łupież tłusty związany jest z nadmiernie złuszczanym naskórkiem. Dodatkowo mamy do czynienia ze wzmożoną produkcją łoju. Łój ten oblepia martwy naskórek, powodując mocno przytwierdzoną łuskę do skóry głowy. Jest ona trudna do usunięcia. Co więcej, łój tworzy idealne warunki dla drożdżaków, sprzyjając tym samym kolonizacji grzybów Malassezia,

Objawy łupieżu tłustego

Oto wskazówki jak rozpoznać łupież tłusty.

tłusta łuska koloru żółtego, która jest mocno przytwierdzona do podłoża, bardzo często z tendencją do powstawania wysięków oraz strupów,

współistniejący stan zapalny oraz zaczerwienienie,

tłusta skóra głowy,

silny oraz uporczywy świąd,

wypadanie włosów.

WAŻNE

Najczęstsze lokalizacje łupieżu tłustego to przede wszystkim miejsca z dużą ilością gruczołów łojowych, głównie linia czoła oraz szczyt głowy.

Łupież tłusty przyczyny

Jedną z kluczowych przyczyn pojawienia się łupieżu tłustego jest grzyb drożdżopodobny na skórze głowy. Stanowi on naturalną florę fizjologiczną człowieka, a jego główną lokalizacją są miejsca występowania gruczołów łojowych.

Warto podkreślić, że dopiero pod wpływem niektórych warunków grzyby bytujące na skórze głowy wpływają na nią negatywnie. Do nich zalicza się wysoką temperaturę oraz wilgoć. To idealne środowisko do rozrastania się jak i kolonizowania drożdżaków. Zwiększona ich liczba, powoduje wzrost substancji, będących produktem ich rozpadu, co daje znacznie większe ryzyko pojawienia się stanów zapalnych.

Do pozostałych przyczyn łupieżu tłustego zalicza się:

zaburzenia hormonalne,

zaburzenia immmunologiczne,

nieodpowiednia dieta,

zaburzenia barierę hydrolipidową naskórka

Szampon przeciwłupieżowy – czy będzie odpowiedni?

Odpowiednie preparaty w walce z łupieżem tłustym, to takie, które wykazują wielokierunkowe działanie

cytostatycznie np. disiarczek selenu, piroktolamina,

przeciwgrzybiczo np. klotrimazol, klimbazol,

keratolitycznie np. mocznik, kwas salicylowy, kwas azelainowy,

renatłuszczająco oraz regenerująco np;. pantenol, wyciąg z amli, lukrecji

Jak pozbyć się łupieżu tłustego?

Zastanawiasz się na co należy zwrócić uwagę by pozbyć się łupieżu tłustego na dobre? Oto najważniejsze zasady postępowania

Myj skórę głowy tak często jak tylko potrzebuje. Utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny przy dermatozach jak łupież tłusty jest niezwykle istotne.

Szampon powinien być dobrany odpowiednio do typu skóry głowy. W tym celu warto skonsultować ten fakt z odpowiednim specjalistą, który pomoże dobrać kosmetyki.

Nie myj skóry głowy gorącą wodą. Takie działanie będzie znacznie osłabiało barierę hydrolipidową naskórka, co w efekcie zwiększa ryzyko podrażnień skóry głowy oraz sprzyja kolonizacji mikroorganizmów.

Nie zapominaj o peelingu skóry głowy. Regularne złuszczanie martwego naskórka, wykazuje działanie przeciwłupieżowe, przeciwłojotokowe oraz przeciwświądowe.

Nie kładź się spać z mokrymi włosami. Wilgoć oraz ciepło to idealne warunki dla rozwoju drożdżaków oraz bakterii. Co więcej, nie trzymaj zbyt długo ręcznika na głowie.

Ogranicz środki do stylizacji włosów i skóry głowy. Używanie pianek, lakierów, które będą osadzały się na skórze głowy, może prowadzić do podrażnień skóry głowy przy nieodpowiednim myciu.

Dieta to podstawa! Przy współistniejących problemach jak łupież tłusty, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na podaż witamin (z grupy B), składników mineralnych czy niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Leczenie łupieżu tłustego obejmuje zarówno kwestie pielęgnacji.

Purifying Peeling – wykazuje działanie na trzech poziomach, złuszcza, odżywia oraz nawilża. Co więcej równoważy pH, mykobiom oraz mikrobiom skóry, wzmacniając także barierę hydrolipidową. Usuwa nadmiar naskórka, sebum i zanieczyszczeń, tym samym wzmacniając oraz dotleniając cebulki włosa.

Purifying Shampoo – pozwala pozbyć się nadmiaru nagromadzonych produktów i sebum. Sprawia, że skóra głowy staje się oczyszczona.

Purifying Scalp Serum przede wszystkim zmienia Twoją skórę w odżywioną i zregenerowaną. Niweluje suchość, wzmacnia mikrobiom i działa antyoksydacyjnie.

W przypadku łupieżu tłustego nie tylko prawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy ma kluczowe znaczenie. Należy wziąć także pod uwagę codzienny styl życia, rodzaj i jakość stosowanej diety oraz inne czynniki, które mogą zaburzyć homeostazę. Należy wiedzieć, że nieleczony tłusty łupież może powodować nadmierne wypadaniem włosów oraz pogorszoną ich ogólną kondycję.